ERGUVAN YAHUDA VE ÖMRİYE HANIM


Yüksel Pekdemir

Yüksel Pekdemir

11 Eylül 2020, 09:38

Herkese yeniden merhaba,

Hemen hemen iki ay kadar tatil arası yani kafa dinleme arası verdikten sonra tekrar bu sayfadan haftada bir sizlerle buluşacağım.

***

Son iki ayda gündemler değişti. Yeni konular oluştu fakat ben bugün  Gebze’de yaşayan ve bu kentin kültür ve edebiyat değerlerinden şair arkadaşım Ömriye Karataş Hanım’la ilgil yazacağım. Onu size tanıtmak istiyorum fakat o kadar çok ödülleri var ki hangi birini yazayım? Tabiki şiirlerini mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

***

Sen nasıl bir havarisin? Havariler inandıkları peygambere ihanet eder mi? Etmiş işte biri!  Adı Yahuda... Yahuda otuz gümüş karşılığında Hz. İsa’yı Romalılara ihbar eder.   İhbar eder etnesine de sonradan pişman olur. Bu ihanet ona çok ağır gelir. Yahuda bu ihaneti taşıyamaz hale gelir ve yaptıklarından utanır. İhanetin acısını , hüznünü taa türeğinde hisseder.

***

Yahuda, ne yapar biliyor musunuz?  Kendi canına kıymak ister ve bunu da yapar. Gider bir Erguvan dalından kendini asar. Yahuda orada ölür gider; bütün pişmanlıklarını, acılarını, ihanetin verdiği hüznü , üzüntüyü, utanmayı da “erguvan”nın dalında bırakır.

***

Yahuda canına kıyar kurtulur belki ama Erguvan ne yapsın.  İhanetin bedelini Yahuda öder de böyle bir duruma alet olan Erguvan   -o çelimsiz çalı çırpı ağaç – nasıl dayansın ? İşte o gün bu gün hüzün, utanç; güç ve kibir, naz ve niyaz ,aşk ve işve anlamına gelmekte Erguvan.  Ve bu sıfatları üzerinde taşımaktadır. Tam kırmızı değil, tam mor değil.. bir değişik renk.  Ama yukarıda anlattığım hikayeye uygun düşünecek olursak utancından yüzü kızaran kızlar ya da mahcup olmuş zarif hanımların yüzündeki renk demek doğru olur, diye düşünüyorum.

***

Ve yapma diyorum Ömriye Hanım. “Erguvan baharlarda çarmıhımı arıyorum.” deme. Yahuda’nın ihanetini İsa’nın çarmıha gerilişini hatırlatma bize.. . Ki biz ne ihanetler gördük ... Hepsi pişkindiler. Asmadılar kendilerini.  Pişkin pişkin gezindiler ortalık yerlerde...  Kimsede Yahuda’nın inceliğini, Erguvanın üzüntüsünü , arını görmedik.

***

Bu vesileyle Gebze’mizin kültür-sanat değerlerinden birini sizlerle paylaştık. Ömriye Hanım’ı hem tebrik ediyorum hem de kensisine teşekkür edeiyorum. İyi ki şiir var; iyi ki şairler var; iyi ki siz değerli okuyucularım var. Sizi Ömriye Hanım’ın şiiriyle baş başa bırakıyor ve hepinize sağlıklı yarınlar diliyorum.

***

ERGUVAN EFSANESİ

Güze dönük kipriklerinde çiy damlası

Erguvan dallarında pembe çarmıhlar

Sebepsiz hüzün benim de hocamdı

Göçsün dudaklarındaki kehanet şehirler

Baharda eflatun ipekler giyer erguvan

Liman kahvelerinde imlenir keder

İner birer birer çivilerde asılmış resimler

Vedalar sorasıydı indim rıhtım kahvelerine

Bir fincan kahve içtim rengi kurşuni vedalara

Mevsimler geçeli çok oldu sevgili

Sonbaharda ağaçlar arasında yürüyorum

Ateş simya ve büyü sen sevgili

Yolların tozlarını atsınlar üzerimize

Yeşil ipekten giysiler giyen ağaçlar

Acem usulü sevdik ince silüetli sevgiliyi

Rüzgarlar hep ters yönden esti

Talihimize düşen hüznün harmanileri

Kafilesi kalabalıktır yalnızlığımın

Berceste beyitlerle düşer yapraklar

Sana gecikmişliğimi anlatır kum saatleri

Erguvan baharlarında çarmıhımı arıyorum

Muttasıl kanayan güllerden seni soruyorum

Tapınak duvarlarında eskiyor resimler vera

Çisil çisil yağan yağmurlar mı bekliyordun

Çöl sarısabır çiçeği yolculuklar bedenin

adreslerim yitik harflerle saklarım hüznümü

Erguvan mor çiçeğe durur boğaziçinde

O büyük salgın gibi taşırım seni içimde

Köhne baharlarım siyah bir gül kanar durur

Ey sevgilim alalede dünya

Sessiz ev geçmiş yaz defterlerinde boş bir uzam

Vedalar sorasıydı indim rıhtım kahvelerine

Bir fincan kahve içtim rengi kurşuni vedalara

Sana sarı bir sonbahar ısmarladım

Erguvan ağaçları bu kutsal zarafeti saygılı bir sessizlikle izledi

                                                                            Ömriye KARATAŞ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hızır Çapan - 3 hafta önce
Hocam hoş geldiniz..Özlettin kendini.
Avatar
Ömriye karataş - 3 hafta önce
Değerli hocam çok teşekkür ederim ederim çok farklı bir konsepte hayalgücünüz mükemmel çok teşekkür ederim inceliğinize erguvan hikayesinde bulmak kendimi en çok sevdiğim ağaçlar mimoza erguvan
Hilmi yavuz aynalar ve zaman şiirinde erguvanlar geçip gittiler bahçelerden geriye sadece erguvanlar kaldı şair bahçelere özenecek ne vardı dizelerinde hilmi yavuz erguvanları en güzel anlatan şair hilmi yavuz beni en çok etkileyen şair olduğu için şiirime bu ismi vermiştim Hürrem sultan mor rengi çok severmiş Boğazdaki erguvan ağaçlarını ona borçluyuz ağaçların hikayeleri güzel bence önemsediğiniz değer verdiğiniz için çok teşekkür eder saygılar sunarım