Gebze durursa, Türkiye durur!


Samet Kahraman

Samet Kahraman

26 Eylül 2020, 10:41

Türkiye olarak tarihi günler yaşıyoruz. Aralık 2019’da başlayan ve ilk vakanın görülmesiyle birlikte ülkemize giriş yapan, 7 aydır mücadele ettiğimiz korona virüs ile ilgili gelişmeler hepimizin hayatını derinden etkiledi.

Dünyanın 180’den fazla ülkesinde görülen bu virüs, milyonlarca insanın sağlığını tehdit etti. Sadece sağlığını tehdit etmekle kalmadı, yaşam tarzını, ekonomisini ve açıkçası alışkanlıkların tümüne etki etti.

Kocaeli olarak coğrafi bakımdan bir geçiş noktasıyız. Özellikle İstanbul’a olan sınırımız nedeniyle stabil olmayan bir nüfus ortamında yaşıyoruz. Gece nüfusu 800 bine yakın olan bir bölgede gündüz nüfusunun 2 milyona kadar ulaşması bu bölgeyi oldukça özel kılıyor.

İnsan trafiğinin yoğun olduğu yerleri seven korona virüste haliyle bölgemizi biraz seviyor. Buna vatandaşlarımızın gösterdiği duyarlılık seviyesi de düşük olunca zor bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz.

Uzun bir süredir pandemi ile mücadelenin Gebze’deki önemli ismi olan İlçe Sağlık Müdürü Sayın Dr. İlhan Kadıoğlu ile bir araya gelmek ve bu süreçle ilgili toplumun merak ettiği soruları kendisine sormak istiyordum. Nasip bugüneymiş…

Kendisiyle bir araya gelerek sorularımızı yönelttik. Bu sorulara verilen cevapları bu sayfanın hemen yanında, aynı zamanda da internet sayfamızda zaten okuyacaksınız.

Ben bugün Gazete Gebze olarak hayata geçirdiğimiz bir çalışmayı burada anlatmak istiyorum.

Biz gazeteciler, sahada topladığımız haberlerin yanı sıra bizlere ulaştırılan fotoğraf-bültenler üzerinden de haberler yaparak okuyucularla buluştururuz. Gelen bazı bültenlerin fotoğraflarında maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmadığını gözlemledik.

Bir kamu görevini icra eden gazeteci ve kendisini Gebze’ye adayan bir gazete olarak bu duruma dikkat çekmemiz ve kamu yararına bir refleks göstermemiz gerekiyordu.

Haber bültenlerine gazetemizde olduğu gibi yer verdik ama fotoğraflarla ilgili bir farkındalık çalışmasına imza attık.

Fotoğraf karelerini kullanacağımız alana, “Bu programda sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle haberin fotoğraflarına olumsuz örnek teşkil etmemesi adına yer verilmemiştir” şeklinde bir spot oluşturduk.

Hiç olumsuz tepki almadık. Aksine birçok olumlu tepkiyle karşılaştık.

Çünkü söz konusu bültenler önemli kurumlardan gelen, kentin ileri gelen insanlarının fotoğraflarının yer aldığı bültenlerdi.

Ve bizim kentin önde gelen insanları olarak örnek olmamız gerekiyordu.

Darıca Kaymakamımız göreve başladığında bu konuda uyararak basına maskesiz fotoğraf verilmemesini istemişti.

Biz sadece bu konuya dikkat çekmek istedik. Başarılı olduğunu da düşünüyorum.

Gebze’de vakalar artıyor dostlar.

Bizim ülke ekonomisine büyük katkı sunan bir bölgede yaşayan insanlar olarak bu işe daha çok sarılmamız ve alacağımız önlemlerle bu virüste mücadeleyi kazanmamız gerekiyor.

Gebze durursa, Türkiye durur!

O nedenle önlemlere riayet ederken, riayet etmeyenleri de uyarmamız gerekiyor.

Maskesiz fotoğraf vermeyin! Ama maskesiz sizinle fotoğraf çektirmek isteyenlere de müsaade etmeyin. İkisi de birbirini tamamlayan unsurlar. Biri eksik kalınca bir önemi olmuyor.

***********

Kadıoğlu çok çalışıyor!

Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu’nu birçoğunuz zaten yakından tanıyorsunuz.

Her şeyden önce bu bölgede yaşayan, oldukça sosyal bir tarzı olması nedeniyle birçoğunuzla yakından ilişki kuran, sahada çalışmayı seven bir müdür.

Pandemi sürecini de oldukça etkili ve başarılı bir şekilde yönettiğini düşünüyorum. Çok yoğun bir tempoda çalışıyor.

Kendisi ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi de özel bir ricası var.

Gençler, gençler, gençler…

Çok iç içe oturuyorlar, maske takmıyorlar diyor.

Hastalık konusunda bana bir şey olmaz diye düşündüklerinden kurallara tam anlamıyla riayet etmediklerini söylüyor. Ve bu konuda gençler başta olmak üzere herkesi kurallara uymaya davet ediyor.

Biz bir elçiyiz! Bu yazıyı okuyan herkesin bu sözlere kulak vereceğine ve bu ricayı yerine getireceğine inanıyorum.

Çünkü bu pandemiyi sadece İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün, kamu kurumlarının yaptığı çalışmalarla yenemeyiz.

“Kişi kendinin doktorudur” diye bir ifade vardır. Her birimiz bu konuda bir sağlık çalışanı gibi mücadele etmeliyiz. Kendi doktorluğumuzu kendimiz yapmalıyız. Bu doktorluğun ilk adımı ise bu hastalığa yakalanmamaktır. Bu hastalığa yakalanmamak için yapmamız gerekenleri de hepimizin artık bildiğini düşünüyorum.

Halen daha aklında soru işareti olan varsa da basit bir Google aramasıyla kurallara erişebilir.

Haydi! Bugüne kadar olmadığımız kadar dikkatli olalım ve tüm Türkiye’ye “Gebze’de virüs vakası hiç yokmuş” diye gıptayla baktırana kadar bu dikkat ve özenden vazgeçmeyelim!

Son olarak röportaj isteğimizi kırmayan ve sorularımıza samimi bir şekilde cevap vererek kamuoyunun bilgilendirilmesine katkı sunan değerli İlçe Sağlık Müdürümüz Dr. İlhan Kadıoğlu’na teşekkür ediyorum. Sağlık alanında yaptığı çalışmalar, Gebze’ye sunduğu katkılar ve pandemi sürecindeki yoğun mesai içerisindeki mücadelesi için ayrıca teşekkür ediyorum.

Kendisinin şahsında tüm sağlık çalışanlarımıza ise minnet ve saygılarımı sunuyorum. İyi ki varsınız!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.