GEBZE’DE KAÇ ÖĞRENCİ EĞİTİMDEN UZAK?


Evren KIZILTAŞ

Evren KIZILTAŞ

08 Ocak 2021, 09:51

Yeni tip koronavirüs (Covid 19) hayatımızın her aşamasına girer oldu. Geçen yıl Mart ayından bu yana ülke olarak mücadele içindeyiz.

Birçok tanıdığımız için bu virüse kurban giderek hayatını kaybetti. Birçok isim ise halen daha bu virüsten kurtulma mücadelesi veriyor.

Bu virüsten önemli dersler çıkarmalıyız. Zor bir imtihandan geçiyoruz. Devlet tüm imkanlarını seferber etmiş durumda. Aksaklıklar oluyor mu? diye sorar olursak, oluyor elbet.

Bu aksaklıkların da çözümü geleceğimiz için çok önemli.

Virüs’ün Türkiye’de görüldüğü Mart ayından itibaren, devlet gerekli tedbirleri almaya başladı. Yasaklar başladı, sistemler değişti.

Özellikle eğitim alanında önemli değişiklikler oldu. Uzaktan eğitim sistemine kısa sürede geçiş yapıldı. Bu sisteme geçiş çok önemli bir başarıyı gösteriyor. Uzaktan eğitim yapan ülke sayısı dünya üzerinde çok sınırlı.

Bu sistemin getirdiği faydaların yanında dezavantajlarının da olduğunu unutmamak gerekiyor. En önemli faydası okulların uzaktan eğitime geçerek, bulaş riskini azaltması oldu. Birçok önemli faydasının olduğunu yazarak çoğaltabiliriz.

Uzaktan eğitim sisteminin en büyük dezavantajı ise, herkesin bu sisteme ulaşamaması oldu. Uzaktan eğitim için alt yapı eksikliğinin yanında, bilgisayar, tablet ve telefon eksikliği hisseden onlarca öğrenci var. Bölgemizde bu iletişim araçlarına ulaşamayan onlarca öğrenci var.

Gebze, sanayisinin gelişmesiyle doğal olarak nüfusun yoğun olduğu bir ilçe konumunda yer alıyor. İnsanlar Gebze’ye genellikle gurbet gözüyle bakıp çalışmak için ilçemizi tercih ediyor.

Gebze’de yaşayan birçok aile geçimini asgari ücret ile karşılıyor.

Asgari ücret ile Gebze’de geçim sağlamanın zor olduğunu bilmeyen yoktur elbet.

Sıfırdan Gebze’ye gelen gurbetçiler için burada yaşamak bu dönemde gerçekten çok zor. Özellikle okuyan çocuk sayısında artış gösteren aileler için, bu dönemde uzaktan eğitim içinden çıkılmaz bir durum almış durumda. Bugün en ucuz internet paketi aylık 100 TL.

Birçok ailede akıllı telefon dahi bulunmuyor.

Bulunanlar ise sadece 1 çocuğunun internete girmesini sağlıyor. O da bir ay boyunca giremiyor çünkü internet paketleri artık dayanmıyor

Evde okuyan iki veya 3 çocuğu olanların durumunu siz düşünün artık. Bu süreçte birçok öğrenci eğitimden uzak kalmış durumda.

Maddi imkânları azda olsa iyi olan sınıf arkadaşları, uzaktan eğitimle belli bir yere kadar gelirken, derslerden uzak kalan öğrenciler ise geride kalıyor.

Bu bana göre çok üzücü bir durum. Eğitim bir ülkenin geleceğidir. Herkesin adil bir şekilde bu eğitimden geçmesi gerekiyor.

Devlet ve yerel yönetimler elbet bunun farkında. Birçok haneye internet desteğinde bulunuyor. İhtiyacı olanlara ise tablet dağıtımı yapılacağı söyleniyor.

Elbet bir mücadele içindeler ama bu mücadele adil olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor mu? Bunun sorgulaması yapılması gerekiyor.

Mart ayından bugüne kadar 10 aylık bir zaman geride kaldı. Özellikle, internet, bilgisayar ve tablet eksikliği ile giremeyen öğrencilerin sayısı şimdiye kadar belli olması gerekiyor.

Her öğretmen, sınıfında kaç öğrencinin derslerden geri kaldığının raporunu oluşturmuştur. Her okul müdürü de okulunda kaç öğrencinin bu eksikliklerle mücadele ettiğinin raporunu elbet oluşturmuştur. Her ilçe milli eğitim müdürü de ilçesinde ne kadar öğrencinin, internet ve bilgisayar eksikliği nedeni ile derslerden geri kaldığının raporunu oluşturmuştur.

Biz Gebze’ye hitap eden bir yerel gazete olara,k bölgemizde bu sayının kaç olduğunu merak ediyoruz. Gebze’de 3477 derslikle yaklaşık 84 bin öğrenci eğitim alıyor.

Bu öğrenciler arasında kaç kişinin uzaktan eğitimden eksik kaldığını Gebze İlçe Milli Eğitim müdürlüğü elbet biliyordur. Bu sayı kamuoyu ile paylaşılır mı? bilemiyoruz. Paylaşılması durumunda bizde seve seve yayınlarız.

Bu diğer ilçeler içinde geçerli. Her milli eğitim müdürlüğü tarafından bu sayı açıklanmalıdır.

Bu sayı bilinmelidir ki eksiklikler ona göre giderilsin.Eğitimden uzak kalan her bir öğrencinin geleceğinin tehlike altında olduğunu unutmayalım. Bizden söylemesi. Kalın sağlıcakla…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.