Anasayfa > Genel  >  Alikahya Stadyum Tramvay Hattı Çalışmaları Sürüyor

Alikahya Stadyum Tramvay Hattı Çalışmaları SürüyorKocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içi ulaşımı iyileştirmek amacıyla gerçekleştirdiği raylı sistem projeleri devam ediyor. Mevcut tramvay hattını Kuruçeşme’ye kadar uzatan Büyükşehir Belediyesi, Alikahya Stadyum Tramvay Hattı’ndaki çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Toplam uzunluğu 3,8 km olan hat, 2 etaptan oluşuyor.

Çalışmalarda Güncel Durum

Alikahya Stadyum Tramvay Hattı projesi kapsamında Sultan Murat Caddesi’nde yağmursuyu U kanal betonarme çalışmaları devam ediyor. 900 ton hat raylarının fabrika üretimi tamamlanarak şantiyeye nakledildi. Tramvay hattını besleyecek olan iki adet trafo binasının inşaatı sürüyor. Akarca Deresi üzerindeki mevcut köprünün yıkımına başlanırken, yeni köprü için toplamda 650 metre uzunluğunda 24 adet fore kazık imalatı tamamlandı. Proje kapsamında yağmursuyu, içme suyu, atık su, elektrik ve Telekom hatlarının yapımı devam ediyor. Binnur ve Akyazı sokaklarında başlayan karayolu kazı çalışmaları, Akyazı Sokak’ta tramvay hattı ile eşzamanlı olarak kademe beton dökümü ile devam ediyor. Sultan Murat Caddesi’nde ve Bağımsızlık Caddesi’nde karayolu kazı ve dolgu çalışmaları da sürüyor.

6 Yeni İstasyon

Yeni hat, otogar depo alanından başlayıp Bağımsızlık Caddesi’nde sona erecek. 3,8 kilometre uzunluğundaki hat, 6 istasyondan oluşacak. Hattın durakları sırasıyla şu şekilde olacak:

  1. Fener Sokak ile Sultan Murat Caddesi’nin kesiştiği nokta
  2. Fatma Seher Hanım Sokağın İbni Sina Sokak ile kesiştiği nokta
  3. Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde Fenerli Sokak ile kesişim noktası
  4. Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde Nar Çiçeği Sokak ile kesişim noktası
  5. Bağımsızlık Caddesi üzerinde Yunus Emre Sokak kesişim noktası
  6. Bağımsızlık Caddesi’nin sonu

Sıradaki Habere Kaydır