''Biz kadınlar yaşamak istiyoruz''

Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi Batı yakası grubu gazetemize bir ziyaret gerçekleştirerek, kuruluş amaçları ve çalışmaları hakkında bilgiler verdiler. Her kesimden kadınların yer aldığı bağımsız platform, İstanbul Sözleşmesi'nin kalıcı hale gelmesi gerektiğini ve kadınların yaşama hakkının elinden alınmaması için sözleşmenin tam olarak uygulanması gerektiğini vurguladılar.

23 Ekim 2020 Cuma 16:15

Kadına, çocuğa ve hayvanlara uygulanan her türlü şiddetin ve istismarın önüne geçebilmek amacıyla İstanbul Sözleşmesi'nin kalıcı hale gelmesi için kurulan ve her kesimden kadının yer aldığı Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi Batı yakası grubu üyeleri, kuruluş amaçları ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Gazetemizi ziyaret eden Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi Batı yakası temsilcileri; Cevahir Akyıldız, Suna Çınar, İsmihan Eroğlu ve Arzu Ayar Gebze, Darıca ve Çayırova ilçelerini temsil ederek, toplumun şiddet ve istismar konularında bilinçlenmesini amaçlıyor.

''İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR DİYEBİLMEK İÇİN BİR ARAYA GELDİK''

Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi Batı Yakası grubu adına açıklamalarda bulunan Cevahir Akyıldız, inisiyatifte çeşitli STK'lar, meslek odaları ve siyasi partilerden üyelerinin olduğunu ifade ederek; ''Kadınlar olarak, İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyebilmek için bir araya geldik, inisiyatifimizi kullandık ve bundan sonra da birlikte hareket edeceğimizi deklare etmek için basını, kamuoyunu bilgilendirmek için yola çıktık. Bundan sonra Batı yakası olsun, Kocaeli geneli olsun, yapacağımız basın açıklamalarında, koyacağımız tepkilerde, herhangi bir yürüyüşte, aktivitede sizleri de basın olarak yanımızda görmek istiyoruz, halkımızı da bu gruba, dayanışma ile birlikte olmaya çağırıyoruz. Gelsinler hep birlikte tacize, tecavüze, istismara ve her şeye karşı güç birliği yapalım, olumsuz olan şeyleri hayatımızdan çıkartalım, İstanbul Sözleşmesi'ni de kalıcı hale getirelim çünkü bu sözleşme bizim için çok önemli.'' açıklamalarında bulundu.

''GÜVENDE DEĞİLİZ''

İstanbul Sözleşmesi'nin 2012 yılında AK Parti tarafından kabul edildiğini ve İstanbul'da onaylandığını vurgulayan Akyıldız, ''İlk imza İstanbul'da atıldığı için, ilk imzayı da bizim iktidarımız attı ve şimdi bu sözleşmeden çıkmak istiyorlar. Neden çıkmak istediklerini anlamıyoruz çünkü zaten bu tasarıyı uygulamıyorlar. 6284 sayılı yasa yürürlüğe girdi ardından kanunen de aslında bu sözleşme yasallaştı ama şu an gördüğümüz cinayet vakaları, tecavüz vakaları, çocuk istismarları, hayvan istismarları hemen hemen her konuda ne kadının güvencesi var ne çocuğun güvencesi var, hiçbir şekilde korunmuyoruz, güvende değiliz.'' dedi.

''EVLENMEK KADAR BOŞANMAKTA HAKTIR''

Şiddet gören kadınların, korunma talebinde bulunduğunda yeterli sürede işlem yapılmadığını söyleyen Cevahir Akyıldız, ''Bir şekilde karşı taraf yapacağını yaptıktan sonra ya karar çıkıyor ya da karar çıkmışsa bile maalesef korunamadığı için ölmüş oluyor korunamayan arkadaş. Biz ölmek istemiyoruz, biz kadınlar yaşamak istiyoruz, özgür olmak istiyoruz. Baş örtüsüyle, başı açığı ile, uzun eteklisi, kısa eteklisi, bakımlısı bakımsızı ile bütün kadınlar hayatımızı yaşamak istiyoruz. Kimsenin güdümünde olmak istemiyoruz. Evlenmek kadar boşanmakta haktır. Her boşanan kadını kocası öldürseydi, herhalde ülkenin yarısı ölmüş olurdu, boşanmaların bu kadar çoğaldığı bir dönemde. Tüm kadınları da grubumuza destek olmaya çağırıyoruz, yeter ki arasınlar.'' ifadelerini kullandı. Ceyda ÖZER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.