Çiler’den ‘Birlik Beraberlik’ çağrısı!

Gebze Ticaret Odası’nın Geleneksel Bayram kutlaması bu yıl ilk kez Arefe gününde gerçekleşti. Gebze Ticaret Odası Salonu’nda gerçekleşen bayramlaşma törenine, Başkan Nail Çiler, Meclis Başkanı Oğuz Şerifalioğlu, genel sekreter Mustafa Sekin, GTO yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, meslek komitesi üyeleri, STK temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

Çiler’den ‘Birlik Beraberlik’ çağrısı!
10 Ağustos 2019 Cumartesi 13:37

Bayramlaşma töreninde konuşma yapan GTO Başkanı Nail Çiler, “ İnsanların kalp birliği değil önemli olan dil birliğinin üstünlüğüdür” sözü ile konuşmasına başlayan Nail Çiler, Dilovası’nda 365 oda ve borsanın yapamadığı meslek komiteleri, oda çalışanları ve yerel basının başarısı olan Dilovası Sosyal Etki Merkezi’nin hizmete açıldığını, amaçlarının gıda israfını önlemek ve gıda israfını önlemek olduğunu söyledi. Dün 3600 kişiye merkezin önünde ihtiyaç sahibi insanları dağıtım yaptıklarını belirterek, bu merkezin etki alanını genişletmek istediklerini söyledi.

KENTİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ

TÜPRAŞ’ın merkezinin İstanbul’a taşınması ile ilgili görüşlerini açıklayan Başkan Çiler, “ Bu bölge sanayinin başkenti. 71 İlin toplamından daha fazla vergi veriyor. 65 ilin toplamı kadar ihracat yapıyor. Sadece bir GOSB, tek başına 9 milyar dolar ihracat yapıyor. Çoğu ülkenin rakamından büyük bir rakam. Bu kentin değerlerine sahip çıkmamız lazım. Ama bu kentin değerlerine bu kentte yaşayanlar da katkı sağlamalı. Tüpraş, Kocaeli’ye yüksek katma değer sağlamakta. Sadece Tüpraş Körfez rafinerisinde 5 bin kişi çalışıyor. Bunun etki alanı da 15 bin kişi demektir. Devlete ve bölgeye sağladığı katma değerini saymıyorum. Peki Tüpraş vergilerini Kocaeli’ye yatırmasa Kocaeli’nin gelirleri ne olur? Hesapladınız mı? Biz yıllardır şunu istedik. Fabrikaların üretim yerleri neredeyse, vergilerini o il ya da ilçeye yatırsın. Hazırlanacak olan bir yasal düzenlemeyle bunu sağlayabiliriz.

TÜPRAŞ İÇİN GÜÇBİRLİĞİ YAPTIK

Bugün Tüpraş vergilerini Körfez Vergi Dairesine yatırmasa, Kocaeli’nin vergi gelirleri sarsılır ve Gebze Kocaeli’nin önüne geçer. Böyle olduğu halde biz Kocaeli’deki odalarla birlikte  Tüpraş’ın bu kararına tepki gösterdik, destek ve güç birliği yaptık. İlk desteği de ben verdim. Biz Kocaeli’de bir aileyiz. Biz Gebze Büyükşehirli il olsun derken Kocaeli’ye karşı olduğumuz için bunu söylemedik. Aile artık büyüyor, çocuklar büyüyüp gelişiyor. Kendi kendimize yetmemizin zamanı geldi diye düşündük. Ailenin nüfusu büyüdü, biz de böyle büyümek istiyoruz, Büyürken de Büyükşehirli il olmak istiyoruz. “ dedi.

NEREDE ÜRETİYORSAN VERGİNİ ORADA ÖDE!

Gebze’nin etki alanının büyük olduğunu, 106 Ar-Ge merkezi, 14 Tasarım Merkezi, 9 tane tanımı yapılmış OSB, 126 dan fazla banka şubesi, 4 tane Teknoloji Gelişme Bölgesi, 1 Uluslararası Teknoloji Bankası ile Türkiye’de hiçbir yerde olmayan Akıllı Şehir Çözüm Üretim Laboratuvarı’nın  Gebze’de bulunduğunu söyleyen Başkan Çiler, “ Türkiye’de çip üretim merkezi ilk kez Gebze’ye kurulacak. Gebze Bilimin yuvası, bacasız sanayinin merkezi. Bu noktada Gebze yerel basınına teşekkür ediyorum. Gebze’nin sesi oldukları için. Bir yasa çıkmalı ve bu yasada bir cümle, “ Üretim merkezi nerede ise katkıyı oradaki vergi dairesine versin” o zaman Gebze’nin gelirleri artar, kent sosyalleşir, Bunu yapmak siyasi erkin görevi. Bizler siyasilerimize bu konuda baskı yapacağız. Kendilerine anlatacağız, onlardan isteyeceğiz ve bu yasayı çıkartacağız. Bizim siyasi beklentimiz yok. Biz bu ülkenin, bu bayrağın sevdalısıyız. Bizim gidecek başka bir vatanımız yok. Biz Suriyeliler gibi savaşa gideceğiz, savaş dönüşü bayrama gideceğiz yok öyle bir şey. Bayram da savaşta bizim içimizde olur. “ dedi.

BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜNDE İL OLMALIYIZ

Biz zengin kentin fakir bekçisi değil, zengin kentin zengin bekçileri olmak istiyoruz. GTO siyaset üstü bir kurumdur. Siyasi erke baskı yapın. 2023 ‘te Büyükşehirli il olmak istiyoruz. Basın da bu konuda bize destek versin. Hünkar çayırı gitti gelmez diyorlardı, Askeri kışla gitti geri gelmez deniliyordu. Geldi mi geri? Evet geldi. Gebze’nin birlik beraberliği getirdi. Bizlerin duruşu geri getirdi. Yeter ki sesimizi Cumhurbaşkanımıza duyuralım. Bu kentin dinamiklerini öne çıkartalım. Siyasilere saygıda kusur etmeyin ama bölgenin sorunların onlara iletin. Bugün Gebze’de 165 bin öğrenci var. Türkiye’nin çoğu ilinde bu nüfus yok. Bugün sadece GOSB’da 25 bin çalışan var. Sadece bizim OSB’lerin toplamında 104 bin çalışan var. O yüzden Gebze önemli ve Gebze ayrıcalıklı bir kent.” Dedi.

BİZE VİZYONER YEREL YÖNETİCİLER LAZIM

Gebze’nin hala bir çok eksiği olduğunu, bir çok projede yerel yönetimlerle birlikte  bu kenti kalkındırabileceklerini  belirten Başkan Çiler, Gebze Belediyesi ile uzun zaman sonra ilk kez ortak bir projede bir araya geleceklerini hatırlatarak bunun sevindirici bir gelişme olduğunun altını çizdi. Başkan Çiler, “ Biz denizi kullanamıyoruz. Sadece seyrediyoruz. Neden denizden ulaşım yapılamıyor? 1999 depremini hep beraber yaşadık, Toplanma merkezleri yapılsın derken haksız mıydık. Birkaç gün sonra depremin 20. Yılını anacağız. 2009’dan beri bir araya gelemediğimiz Gebze Belediyesi ile 23 Ağustos’ta birlikte program yapacağız. Demek ki istenildiği zaman bir araya gelebiliyoruz. Bize vizyoner yerel yöneticiler lazım. Onları sıkıştırmamız lazım. Bu kentin çıkarları mevzuysa, bu kentin spor kulübü mevzuysa hepimiz bir arada olmalıyız. Kimse bulunduğu kurumun koltuğu için kullanamaz. Biz toplumun geleceği için bir aradayız. Bu manada ben Zinnur başkanıma çok teşekkür ediyorum. 23 Ağustos’ta sizi Gebze Kent Meydanı’nda deprem şehitlerimizi birlikte anmak için bekliyoruz. “ dedi.

GEBZE ÇÖREĞİ UNUTULMADI

Bayramlaşma sonrası GTO’nun bir geleneği olan Gebze Çöreği dağıtımı yapıldı. Bayramlaşma törenine katılan ziyaretçilere çıkışta özel çantalarında Gebze Çöreği ikram edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.