Diji-Yorum

Yönetim Sistemleri Danışmanı Ensar Yılmazoğlu 'Kişisel Verileri Koruma Kanunu' hakkında bilgiler verdi.

Diji-Yorum
25 Ocak 2019 Cuma 17:11

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Günümüzde teknolojisinin gelişmesi, iletişim araçlarının yaygınlaşması, satış ve pazarlama yöntemlerinin farklılaşması, adil rekabet ortamının kaybolması, en önemlisi; her bireyin potansiyel bir müşteri olarak görülmesinden dolayı kişisel bilgilerimiz maalesef satış ve pazarlama konusu olmaktadır.

Bugün tanımadığımız, bilmediğimiz, kurum, kuruluş ve kişilerden mesajlar, telefonlar, e-mailler almaktayız. Çoğumuzun bu durumdan rahatsız olduğu bir gerçektir.

Kişisel bilgilerimizin ifşa olmasından rahatsız olduğumuz bu noktada ‘’6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu’’ 7 Nisan 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.’’

Peki bu kanunun amacı ne?

Başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini koruma altına alınması amaçlanmıştır.

 Kişisel veriler derken neler kast ediliyor cevabına geçmeden kişisel verinin tanımını yapalım

’Belirli veya kimliği belirlenebilir olmak şartıyla, bir kişiye ilişkin bütün bilgileri ifade etmektedir’’

Bu kapsamda kişisel bilgiler;

Adı, soyadı, Doğum tarihi ve doğum yeri, Taşıt plakası, IP adresi, pasaport numarası, resim, mail adresi, ses kayıtları, özgeçmişi gibi kişiyi tanımlayan tüm bilgilere kişisel bilgi olarak adlandırılıyor.

Bunun yanı sıra kişiye ait özel nitelikli veriler bulunmaktadır. Bunlar;

Siyası düşüncesi, Felsefi inancı, Din, Mezhep, Bağlı olduğu veya üyesi olduğu vakıf , dernek, Irkı, Etnik kökeni, Sağlık bilgileri, Ceza mahkumiyeti, Cinsel Hayatı,  gibi veriler olarak adlandırılmaktadır.

Peki biz birey olarak neler yapabiliriz.

Aman devletle, mahkemeyle, kurum ve kuruluşla, kim uğraşacak diyerek hakkımızı aramak gibi bir kültüre sahip olmasak da, böyle bir hakkımızın olduğunu unutmamalıyız.

Yukarıda bahsi geçen verilerinizin izniniz dışında, yetkisiz kişiler tarafından elde edildiğini, amacı dışında kullanıldığını düşüyor iseniz öncelikle verinizin sızdırıldığı düşündüğünüz kuruma başvurmanız gerekmektedir. Yeterli bilgi almadığınız veya verilen cevaptan memnun olmamanız durumunda ‘’Kişisel Verileri Koruma Kurulu’’na başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Kişisel ve özel nitelikli veriler müşterilere ait olabileceği gibi çalışanlarımıza ait veriler  olabileceğini düşünerek her türlü kişisel verinin korumasını sağlamak bununla ilgili idari ve teknik tedbirleri almak kurum, kuruluşlar ve iş verenlerin sorumluluğundadır.

ENSAR YILMAZOĞLU

Yönetim Sistemleri Danışmanı

Baş Denetçi-GDPR-DPO-KVKK


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.