Engeller buz pistinde aşıldı!

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi gönüllü öğrencilerinin oluşturduğu MARTI (Marmara Terapi Rekreasyonundan Işıltılar) topluluğunun terapi rekreasyonu etkinliğinin ilk aşaması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nün katkıları; Spor İstanbul buz pateni eğitmenlerinin desteği; Polin Waterparks firmasının sponsorluğunda; Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'ne üye engellilerin katılımıyla “Engelleri Aşıyoruz, Buz Pistindeyiz” etkinliği İBB Silivrikapı Buz Pisti’nde gerçekleştirildi.

Engeller buz pistinde aşıldı!
08 Ocak 2019 Salı 17:02

İMECE USULU KATKI VERİLDİ

Sürdürülebilir ve farklı paydaşların dahil olduğu bir terapi rekreasyonu projesi olan bu etkinliğin hikayesini Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Tayfur Özkan şöyle anlattı: "Projenin fikri, şu anda organizasyonu yürüten 3. sınıf öğrencilerinin geçen yıl Rekreasyon dersinde bir ödev sonrasında yaptıkları sunumla başladı. Gönüllü olan 20 öğrenci organizasyonla ilgili ekipman, engelli dernekleri, sponsorluk, tesis bulunması, paydaş kurumlarla iletişim, sosyal medya kullanımı gibi görevlendirmelerin yapıldığı gruplara bölündü. Sponsorluk görüşmelerinden sonra anlaşılan sponsor firma ile bu yıl proje araştırması ve operasyonu, 9 gönüllü öğrenci ile yürütüldü.” Dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASINI SAĞLADIK

Özkan projenin katkıları ve sürdürülebilir bir proje olması için planladıklarını , öncelikle tekerlekli sandalyeye bağlı engellilerin hayatlarını rutinden kurtarıp, sosyalleşmeleri adına olanaklar sağlamayı amaçladıklarını belirterek, “ Engelli bireylerin yakınlarına da buzda kayabilme eğitimi verilmesiyle, onların da ister engelli bireyle birlikte, ister bireysel anlamda, sportif ve sosyal imkanlara erişebilmeleri hedeflenmiştir. Böylece engelli ve yakını, kimseye ihtiyaç duymadan özel aparatlı tekerlekli sandalye ile buzda kayabilme fırsatına sahip olacaktır. Projenin sürdürülebilir olması adına MARTI grubu tarafından bir instagram hesabı (@terapirekreasyonum) kurularak; engelli bireylerle, onları buz pistinde iterek kaydırmak suretiyle bu deneyime eşlik etmek isteyen gönüllülerin buluşturulması da amaçlandı. Ayrıca proje dahilinde 4 adet özel aparatlı tekerlekli sandalye Silivrikapı Buz Pistine teslim edildi.”

YÜZLERİNDEKİ MUTLULUK GÖRÜLMEYE DEĞERDİ

Marmara Üniversitesi Spor Yönetimi Bölümü öğrencisi ve MARTI topluluğu üyesi Tugay Yelce:“Projenin ortaya çıkışı rekreasyon dersinde yaptığımız bir sunum ile gerçekleşti. Bunu yapabileceğimize inandık. Her şeyin sınırsız olabileceğini hissettik ve insanlara dokunabileceğimizi düşündük.” şeklinde duygularını dile getirdi. Aynı bölümde öğrenci ve Martı topluluğu üyesi olan Gizem Işık ise o gün yaşadığı mutluluğu şu sözlerle aktardı: “Organizasyon günü engelli bireylerin yüzündeki mutluluk görülmeye değerdi. Biz de bu mutluluğu onlarla yan yana paylaşma şansına sahip olduk.”

GERÇEK BİR ÖZGÜRLÜK YAŞADILAR

Türkiye Omurilik Felçileri Dernek Çalışanı (TOFD) Ali Kendirici bu deneyimi yaşayan biri olarak duygularını şöyle ifade etti: “Buz dansını yapmak bizim için bir hayaldi. Bu hayali gerçekleştirebildiğimiz için çok mutluyum.” Yine TOFD çalışanı Elif Çelik “Buzun üstüne çıkmak harika bir duyguydu. Tek kelimeyle anlatacak olsam gerçek bir özgürlüktü.” şeklinde heyecanını paylaştı. TOFD üyesi Burhan Abut ise duygularını şu sözlerle aktardı: ”Engellerin aşamayacağı hiçbir şey yoktur. Engelleri kaldıralım.”

EVRENİN YÜREĞİNE DOKUNABİLDİLER

Polin Pazarlama ve İletişim Direktörü Şöhret Pakiş ise: “Bu üniversite projesinin hayalden gerçeğe dönüşme yolculuğunda, bunu mümkün kılan ve bu fikre yüreğini, emeğini koyan herkese bu projenin yüzünü gülümsettiği herkes adına teşekkür ederiz. Biz de ne mutlu ki marka olarak böyle iyilik dolu, topluma geri veren ve sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk projesine küçük bir katkı sağlayabildik. Asıl katkı ve emek öğrencilerindir. Doğadan ilhamla, farklı paydaşları bir araya getirdikleri bu projeyle evrenin yüreğine dokunabildiler.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.