Gazeteciler Basın Onur Günü’nde buluştu!

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti 16 Ocak Basın ve Onur Günü nedeniyle basın mensuplarına özel program gerçekleştirdi.

17 Ocak 2019 Perşembe 13:54

Gazeteciler Basın Onur Günü’nde buluştu
İlgili Galeriye Git

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kez 16 Ocak 1923’te Kocaeli’de düzenlediği basın toplantısının 96. yıl dönümü, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından önceki sabah gerçekleştirilen törenle kutlanırken, akşam da Basın Onur Günü Balosu’nda tüm gazetecilerin katılımıyla kutlandı.

Her yıl Gazeteciler Cemiyeti tarafından kutlanan Basın Onur Günü programı, öncelikle Atatürk’ün İzmit’e trenle gelişini temsilen sabah 09.00’da İzmit Tren Garı’nda buluşan gazetecilerin yürüyerek Kültür Tepesi Atatürk Anıtı’na geçmesiyle başladı. Burada KOGACE eski Başkanlarından Barbaros Tantan Basın Onur Günü’nün ve KOGACE’nin tarihçesini anlattı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından KOGACE Başkanı Mesut Çatak ve yönetimi Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktıktan sonra Kasr-ı Hümayun’a geçildi.

PROTOKOL KATILIM SAĞLADI

Kasr-ı Hümayun’da devam eden programa Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Azize Sibel Gönül, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Kaman, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, PTT Başmüdürü Adnan Sert, Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, KOTO Başkanı Necmi Bulut, CHP İl Başkan Vekili Suca Omurca, CHP Kartepe Belediye Başkan Adayı Cumhur Karakadılar, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım ve çok sayıda Kocaeli’nin önemli isimleri katıldı.

TÜRK BASIN TARİHİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN
Törenin açılış konuşmasını yapan KOGACE Başkanı Mesut Çatak, “Cemiyetimiz 1986 yılında kuruldu. 16 Ocak Türk basın tarihi için çok önemli bir gün. Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstanbul işgal altındayken Ulu Önder bu gördüğünüz Sarayda ilk ve tek basın toplantısını gerçekleştirdi. Ülkemizin geleceğini doğrudan etkileyen bu toplantıya ev sahipliği yapmanın büyük onuru ve gururunu yaşıyoruz. Hepinize saygılarımı sunuyorum. Teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

‘‘ATATÜRK HALK TOPLANTILARI YAPTI’’

Atatürk’ün İzmit’te bulunduğunu ifade eden Nevzat Doğan,” 1 yıl sonra gene bu büyük onuru yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu, bir anlamda 7 düvele destan yazan ordumuzun başkomutanı önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk basın toplantısı yaptığı yerdeyiz. Gurur duymamak elde değil. İlk mesajlar tam da bulunduğumuz buradan verildi. Dönemin yazarları, aydınları, kurtuluş kahramanları burada buluştu ve tarihi gün gerçekleşti. O tarihlerde Mustafa Kemal Atatürk aynı zamanda İzmit’te de bulundu ve halk toplantıları yaptı. Atatürk’ün İzmit konuşmaları oldu” ifadelerini kullandı.

‘ÇOK GÜZEL BİR BASINIMIZ VAR’

Kocaeli basınına değinen Doğan,” Basın emekçilerini takdir etmek lazım. Soğukta sıcakta yağmurda, bazen yaralanma hatta canından olmayı da göze alan bir iş. Demokrasinin çok önemli bir ayağı olan arkadaşlarımızın Basın Onur Gününü kutluyoruz. Kendi gördüklerini ve düşündüklerini daha özgür bir ortamda ifade edebilmelerini diliyoruz. Gazeteci geçinenleri bir kenara atalım; çok güzel bir basınımız var. Kocaeli basınının Türkiye’de örnek ve başarılı bir basın olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

‘‘KOCAELİ BASINI EN GÜÇLÜ BASIN AYAĞI’’

Cumhuriyet vurgusu yapan İbrahim Karaosmanoğlu, ”Bugün bizim için de önemli bir gün. Bizlere Cumhuriyeti armağan ettiler. 96 yıl önce yapılan basın toplantısı yapılıyor. Cumhuriyet fikrini burada dile getiriyor. Bu Kocaeli için bir başlangıç, bir ışık olduğuna inanıyorum. Cumhuriyete hep birlikte sahip çıkacağız. Cumhuriyetin olmazsa olmazlarından biri de özgür basın. Kocaeli basını Türkiye’nin en önemli, en güçlü basın ayağı” açıklamasında bulundu.

‘’SİZLERLE OLMAKTAN MEMNUNİYET DUYUYORUM’’
Vali Hüseyin Aksoy konuşmasında “Bu önemli günde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kurtuluş Savaşı sırasında daha cumhuriyet kurulmadan Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu basın toplantısını yaparak halkla çalışmayı İzmit’te başlatıyor. Cumhuriyetin hususlarının nasıl olması gerektiğini halka iletmek için bu toplantıyı düzenliyor. Bu anlamda Cumhuriyetin kuruluşunda emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, basın şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

MEDYA EVİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘Cumhuriyet’i ilan etmeden önce ilk ve tek basın toplantısını İzmit’te Av Köşkü’nde gerçekleştirmiş, ‘Cumhuriyet’ fikrini burada gazetecilerle paylaşmıştı. DHA Bölge temsilcisi Mesut Çatak'ın Başkanlığı'ndaki KOGACE bugün onur günü için düzenlediği programda gazetelerin bir süredir heyecanla beklediği 16 Ocak Medya Evi'nin açılışını da gerçekleştirdi.

PROTOKOL DE GELDİ

Meydanı karşısı Çelik Apartmanı'nda bulunan medya evinin açılışına, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, BARO Başkanı Bahar Gültekin Candemir, AK Parti İzmit Belediye Başkan adayı Sibel Gönül, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Şener Söğüt ve çok sayıda gazeteci katıldı. Medya Evi'nin kurdele kesiminde konuşan Başkan Mesut Çatak, "Medya evimiz tüm gazeteci arkadaşlarımıza hayırlı olsun" dedi. Kurdele kesiminden sonra açılışa katılan protokol ve gazeteciler medya evini gezdi.

GAZETECİLER ONUR GECESİNDE EĞLENDİLER

Başiskele’de bulunan Wellborn Otel’de gerçekleşen baloda açılış konuşmasını yapan KOGACE Başkanı Mesut Çatak, ‘’Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 16 Ocak günü İzmit’te Av Köşkü’nde gazetecilerle bir araya gelerek ilk basın toplantısını düzenledi. Atatürk burada 21.30 sıralarında başlayan ve saat 03.00’da sona eren toplantıda gazetecilerin sordukları soruları tüm içtenliğiyle cevapladı. Bu toplantıda fikir ve görüşlerini açıklayarak Cumhuriyetin kurulacağının ilk sinyallerini İzmit’te verdi. Bu önemli günde bizleri ağırlayan Kocaeli Vali’mize teşekkür eder, saygılarımı sunarım’’ dedi. 

‘’KOCAELİ BASINI ÖNEMLİ BİR BİRİKİME SAHİP’’

Konuşmasına Basın Onur Günü’nün tarihi ve öneminden bahsederek başlayan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, ‘’İzmit Cumhuriyetimizin kuruluşuna gidilen yolda, önemli merkezlerden biri olarak yer almıştır. Bu da İzmit olarak, Kocaeli olarak bizleri onurlandırmaktadır. Basınımız ilin, ilçenin, ülkenin sorunlarını gündeme taşıyan ve onların tartışılmasına fırsat veren çalışmalar yapan kurumlarımızın başında geliyor.  Bu yönüyle de baktığımızda Kocaeli’de basın gerçekten basın önemli bir yer tutuyor. Kocaeli basını da diğer iller ile karşılaştırdığımızda önemli bir birikime sahip.  Arkadaşlarımdan aldığım son bilgiye göre Kocaeli’de merkezde beş, ilçelerde sekiz olmak üzere toplam 13 vasıflı gazete olarak adlandırdığımız reklam alabilen gazete statüsünde çalışmalarını devam ettiriyor. Günlük ve haftalık olarak yayınlanan gazete ve dergilere baktığımızda toplam 31 yayın var. Yayın yapan televizyon sayısı 3, radyo sayısı toplamda 25 ve internet gazetesi sayısı da 58’e ulaşan bir oranda. İlimizde 64 sarı basın kartı sahibi ve 36’da sürekli sarı basın kartı sahibi gazetecimiz var. Bunlar da Kocaeli’nin önemli birikimleri ve değerleridir. Kocaeli’nin bu birikimlerini daha üst noktaya taşımak için geçmişte olduğu gibi bundan sonrada hep birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ben Basın Onur Günü münasebetiyle başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimiz ve basın mensuplarımızı rahmetle anıyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum‘’ diye konuştu. Hep birlikte yenilen yemeğin ardından gecenin sonunda tüm davetliler birlikte vakit geçirip, müzikler eşliğinde doyasıya eğlendiler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.