Gebze’de ‘Dönüşüm’ şart!

İnşaat ve enerji sektöründe 20 yıllık bilgi ve birikimi bulunan Malkoçoğulları inşaat yönetim kurulu başkanı Halil İbrahim Malkoç,  Gebze ve Bölgedeki inşaat sektörü  ve son dönemde yaşanan depremlerin bize hatırlattığı kentsel dönüşüm, riskli binalar ile ilgili açıklamalar yaptı.

21 Ekim 2019 Pazartesi 09:59

Çok uluslu ve yerli firmalara hizmet veren, bu alanda yatırımları olan,  sanayiye yönelik trafo merkezleri, baraj inşaatları, yol inşaatları ve konut alanında hizmet veren Malkoçoğulları İnşaat, Gebze’de de birçok bölgede konut inşaatlarını sürdürmekte. Türkiye genelinde konut talebinin 2019’un bu aylarında artış gösterdiğini, bunda da bankaların konut faizlerini düşürmesinin bir yansıması olduğunu belirten Malkoçoğulları İnşaat yönetim kurulu başkanı H.İbrahim Malkoç, “ 2010 yılından bu yana yapılan istatistiklerde konut sektörü her yıl talep artışı gösteren bir sektör. Ancak 2018 yılında yaşanan döviz ve onun tetiklediği ekonomide yaşanan sıkıntılar sonucu,  talepte ve satışlarda azalma yaşattı. Şimdi yeni yeni toparlanan sektörde nasıl eski günlere gelinir gibi bir çalışma var. Gebze ve bölgemizde de bu talep hızla artmakta.” Dedi.

İNŞAAT SATIŞ RAKAMLARI ARTIŞ GÖSTERİYOR

İnşaat sektöründeki büyüme ile inşat satış rakamlarının aynı oranda artış gösterdiğini ancak Bölgemizde rakamların diğer illere göre makul seviyelerde olduğunu söyleyen Malkoç, “Bugün İstanbul’da 4 bin TL, İzmir de 3 bin TL olan inşaat metrekare satış rakamları,  Kocaeli ve Gebze’de de  2 bin TL ve biraz üzerinde seyretmekte.  Bu rakamlar inşaat satışının arttığı, konutun yoğun  yapıldığı dönemlerde ortalama rakamın üzerinde seyretmekteydi. Ancak 2018 yılının ikinci yarısında inşaat metrekare rakamları ortalamanın altına düşmüş durumda. Bugün Gebze’de her ne kadar semte göre değişiklik gösterse de, bu metrekare fiyatlarla konut alınabilecek bir döneme girilmiştir. Tüketiciler düşen banka konut kredi faizleri ile ihtiyacı olan konutu Gebze ve bu bölgeden rahatlıkla alabilecek bir döneme gelmiştir diyebiliriz. “ dedi

KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU GÜZEL HAZIRLANMIŞ

Deprem ve Gebze’de dönüştürülmesi gereken konutlar hakkında da açıklamalarda bulunan Malkoçoğulları İnşaat yönetim kurulu başkanı H.İbrahim Malkoç, “ Deprem hepimizin hassas olduğu , hepimizin olmazsa olmasıdır. 1999 ‘da başımıza gelen o büyük felaket sonrası bu konuda çok daha hassas davranıyoruz. Biz de firma olarak bu yaşanan tecrübeler ışığında vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmek, onları güvenli konutlara kavuşturmak için onları Kentsel Dönüşüme hazırlayan, dosyalarını hazırlayan bir firmayız. Kentsel Dönüşüm kanununu deprem konusunda vatandaşa yardımcı olacak en güzel kanunlardan ve yönetmeliklerden birisi. İhtiyaca cevap veren bir kanun. Uygulamada çıkan ufak tefek aksaklıklara rağmen mağdur vatandaşlarımızın taleplerine cevap veren bir kanun. Bu kanun çerçevesinde Türkiye genelinde 200 bin bina dönüştürüldü. Ancak bu rakam,  tahmin edilen dönüşmesi gereken binanın 50’de biri kadar. Yani bu alanda daha alınacak çok yol var.” Şeklinde açıklama yaptı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ OLUMLU ETKİLEDİ

Gebze bir sanayi kenti olmasından, nüfusun sürekli artışından, binaların eski ve plansız olmalarından dolayı çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu bir kent olduğunu belirten Malkoç, “Kentsel dönüşüm projeleri Türkiye’de ve yaşadığımız bu bölgede de ciddi anlamda yapıldı. Gebze’de de bu projelerin ve dönüşümün sektöre önemli bir katkısının olduğunu düşünüyorum. Gebze’de bugün kentsel dönüşüm tam anlamıyla uygulanamasa da inşaat sektörünü olumlu etkilediğini söyleyebilirim. Gebze’de konut açığı var. Nüfusu hızla artan bir yerleşim yeri olduğu için, merkezinde de yerleşime açılacak alanı kalmadığı için kuzeye doğru daha planlı, daha kullanışlı projelerle açılması gerekiyor. Kentsel Dönüşüm projeleri de özellikle Belediyeler tarafından bu manada uygulanır, konut açığı Gebze’nin dış kesimlerinde yapılacak kentsel projelerle giderilirse Gebze gelişen ve bu alanda kabuğundan sıyrılan bir kent olabilir. “ dedi.

GEBZE’DE RİSKLİ  BİNA ÇOK

Gebze’de geri dönüşüm işinin Türkiye geneli ile aynı olduğunu ve dönüşecek çok bina ve yapının olduğunun altını çizen Malkoç,  “ Gebze’de yaşanacak bir depremde, özellikle yorgun bina dediğimiz büyük depremi yaşamış binalar ciddi sorun. Deprem esnasında hangi binanın ne gibi tepki vereceğini kestirmek zor. Gebze’de hala dönüşmesi gereken, dönüşmeyi bekleyen bir çok bina var. Hasarlı binamız çok,  riskli binalar var. Burada oturan vatandaşlarımız tedirgin içerisinde. Belki imkansızlıkları belki de o bölgenin yerel yönetim kapsamındaki sorunları sebebi ile bugüne kadar bu dönüşümü yapamamış. Bu dönüşümün henüz yapılamamış olmasında gerek mülk sahibi, gerek yerel yönetimlerin ve Bakanlığın vatandaşı bu sıkıntılardan kurtaracak çözümler bulup, uygulaması ve bir an önce bu binaların dönüştürülmesi gerekmektedir. “ dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.