Gebze’nin ‘Gurur’ projesinde ilk etap tamam

Muallimköy'de 3,5 milyon metrekare arazide kurulacak Bilişim Vadisi kapılarını Gazete Gebze'ye açtı.

Gebze’nin ‘Gurur’ projesinde ilk etap tamam
09 Şubat 2018 Cuma 09:27

Gebze Muallimköy’de kurulacak olan Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan Bilişim Vadisi kapılarını Gazete Gebze’ye açtı. Gazetemiz imtiyaz sahibi YunusKahraman ve Genel Koordinatörümüz Kamil Uzunmehmet’i konuk eden Bilişim Vadisi Genel Koordinatörü M.Fatih Özsoy, Bilişim Vadisi’nin kuruluşu, firmaların konuçlanması, inşaatların durumunu ve yaşanan sorunları aktardı. 2011 yılı Kalkınma planında, 4691 sayılı yasa ile oluşan ve 5 etapta tamamlanacak bir proje. 2015 yılında dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katıldığı törende  temeli atılmıştı. Yaklaşık 3.5 milyon metre karelik projeyi Bilişim Vadisi’nin genç ve dinamik genel koordinatörü Fatih Özsoy Gazete Gebze’ye anlattı. Yasal kamulaştırma ve onun getirdiği pürüzleri gidermeye çalıştıklarını belirten Özsoy, bir yandan da inşaat çalışmalarının sürdüğünü söyledi.  Özsoy şöyle devam etti; “ Bilişim Vadisi projesi, 2011 yılı Kalkınma planında, 4691 sayılı yasa ile oluşan bir proje.  Tamamı 5 etaptan oluşuyor ve birinci etabını tamamladık. 2015 yılında dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katıldığı törende  temeli atılmıştı. Temmuz ayının başında, şu an içinde bulunduğumuz 16 katlı idari binayı devreye aldık. Vadide halen yer tahsisi başvurusu yapmış 65 firma bulunuyor. 5 firmanın da başvuruları değerlendirme aşamasında. Burası bir teknoloji üssüdür, bir teknopark değildir. İçinde pek çok detay barındıran bir teknoloji üssüdür. Teknoloji alanları, çocuklar ve gençler için kodlama, devasa bir yapı, devasa bir organizasyon çok anlamlı bir yapı bu. Burada çalışanlarımıza yaşam alanları  sağlıyoruz.  Şu an 150  kişiyiz ancak Mayıs ayında çalışan sayımız 400 kişiyi bulacaktır. Bilişim Vadisi’nde biz Teknoloji üreteceğiz. Türkiye’nin geleceği için proje gerekli. Biz çocukları getiriyoruz buraya, öğrencileri gezdiriyoruz . Firmalarımız bu çocuklara yaptıkları çalışmaları saatlerce anlatıyorlar. Biz burada kadro oluştururken sıfırdan elemanlar aldık. Öyle tecrübeli, donanımlı çalışan almadık. Yeni öğrensin, bizimle yaşayarak öğrensinler dedik. Çalışma arkadaşlarımızı öyle seçtik. Bu arkadaşlar çok ciddi bir güvenlik taramasından geçtikten, oryantasyon eğitimlerini aldıktan sonra burada iş başı yaptılar.”  

SALONLARIMIZIN İSİMLERİNİ ÖZENLE SEÇTİK

Burada oluşturulan  toplantı salonlara hatırlarda kalacak, saygı duyulacak  anlamlı isimler verdiklerini sözlerine ekleyen Özsoy, “  220 kişilik toplantı salonumuz var. Adı Trabzon’da şehit düşen Eren Bülbül. Girişte ki toplantı salonumuzun ismi Fethi Sekin. Onun yanında PKK teröristleri tarafından haince şehit edilen Aybüke hoca salonumuz var. Derik kaymakamı iken şehit edilen Muhammed Fatih Safitürk adını da bir salonumua verdik. Bilişim Vadisi’ni tanıtan çalışma yaptık. Girişimizde yer alan bekleme alanına panoramik Bilişim tarihi yaptık, gerisini siz yapacaksınız dedik. Çocuklarımız buraya geldiklerinde bunları görüyor. Onlara bir mesaj veriyoruz” dedi.  

BAŞVURULARI İNCELEYEREK SEÇİYORUZ

Bilişim Vadisi’ne başvuruları bir komisyonda değerlendirdiklerini belirten Özsoy, “  Çok standart bir prosedürümüz var.  Bir başvuru yapılıyor, her şey normal. Sağlıklı ve kanunlara uygun. Ön hazırlıklardan geçtikten sonra örneğin elektronikle ilgili bir projede elektronik mühendisini  Sanayi Ticaret Odalarından tedarik ediyoruz. Proje en ince ayrıntısına kadar inceleniyor. Kurulda ayrıca  iki akademisyen bir meslek temsilcisi yer alıyor. Bu isimleri Gebze ve Kocaeli öncelikle bölgemizden  tedarik ediyoruz. Başvurular böyle incelemelerden geçiyor. Proje uygunsa onaylanır değilse uygulanmaz. Biz bu projeye  2015’te başladık. İlk etap iki kısımdan oluşuyordu ilkini tamamladık. İkinci kısım 2018 sonunda tamamlanacak. Çok amaçlı salonlar, kongre merkezi, çok geniş marketlerimiz bu kısımda yer alacak. Gebze’den İstanbul Beylikdüzü’ne kadar çalışan bir servis yapımız var. Alanımızın dörtte üçünü kiralamış durumdayız. Bu alanları kiralarken başvurular arasında seçici davranıyoruz. Herhangi bir tanıtım yapmadan bu tahsisleri yaptık. Halen  onay bekleyen 5 firmamızla birlikte, firma  sayımız 70’i bulacak.” dedi.  

GEBZE’NİN EKONOMİK HAREKETİ ARTACAK

Bilişim Vadisi tamamlandığında, bilişimin üssü olacağını ve bölgenin ekonomik kazancının da yüksek olacağını belirten Bilişim Vadisi Genel Koordinatörü Fatih Özsoy; “Bilgi Teknolojileri Yazılım ve donanımın yanı sıra Gebze ve Kocaeli’nde  alışılmışın dışında 16 haneli şifrelerin milyon dolarlık haneleri, ağırlığı olmayan ama her yerde kullandığımız, sürekli kullandığımız her türlü yazılımın ve donanımın geliştirildiği bir yer burası. Çok önemli bir işten bahsediyoruz. Bir dolaylı etkileri var, doğrudan etkileri var. Doğrudan en önemli kazanımı istihdam sağlayacak. 100 bin kişinin direkt ve dolaylı olarak iş alanı bulacağı bir projeden bahsediyoruz. Tam olarak aslında buradaki kazanç seviyesinde bahsediyoruz. Bir yapıdan bir eko sistemden bahsediyoruz, sadece fikrini yazıya döken insanlardan bahsediyoruz,  Gebze’nin günlük ortalama ekonomik hareketinin artmasından bahsediyoruz. Dünyada bunun çok örneği var. Amerika’da vs örnekleri var. Biz  modası geçmeyecek bir iş yapıyoruz. Örnek verecek olursak, bir telefon üretirsin ama sonra eskir,  modası geçer. Başka bir modelini üretmeniz gerekir. Bilişimde durum öyle değil. Sürekli kendini yeniler ama modası hiç geçmez.  Bakınız yazılımda hiç modası geçmeyen bir yapı var. Bütün bilgisayarlarda  dün olduğu gibi bugün de Windows kullanıyoruz.

MİLLİ VE YERLİ ANLAYIŞIMIZ HEP VAR

Bilişim Vadisi’nin özel bir yaza ile kurulduğunu ve bu yasa gereği bazı kuralları olduğunu söyleyen Özsoy, “ Bilişim vadisi kuruluş sözleşmesinde bir yapı biter diğer yapı için para alınır ibaresi var. Dönem dönem kendi içimizde konu olabilir, bir kamu kaynağını nasıl kullanırım sorusuna cevap veriyoruz. Çok önemli bir projeden bahsediyoruz teknolojiden bahsediyoruz. Burada yerli firmalarımızdan Dünyaca ünlü markalar yer alacak. Birbirleri ile rekabet edecek. Şu an bile muazzam projeler var. Firmalarımızla birlikte çalışıyoruz. Ülkeye faydası olacak harika işler olacak. Hayallerin çok üzerinde işler var, keyifle çalıştığımız işler var, zamanla olacak işler var, tasarladığımız işler var diyebilirim. Devlet adına olan projeleri ayrıca önemsiyoruz. Bizi ilgilendiren çalışmaları yönetim olarak ayrı önemsiyoruz. Kendi projelerimiz var mı ? Elbette  var. Güneş enerjisi projemiz var. Gebze Teknik Üniversitesi ile ortak yürütüyoruz. Benzeri olmayan bir çalışma dengeleri değiştirecek önemli bir iş. Kaza ve hasar sistemleri ile ilgili büyük rakamları olan işler var. Milli ve yerli çalışmalarımız var, buna önem veriyoruz. Yerli projeler gönlümüzden geçen uluslararası şirketlere yok demeyiz ama biz kendimize önem veriyoruz. Bizim yazılımcımız bizden olmalı böyle istiyoruz. Bilişim Vadisi’nde biz Teknoloji üreteceğiz. Türkiye’nin geleceği için proje gerekli. Biz çocukları getiriyoruz buraya, öğrencileri gezdiriyoruz firmalara. Firmalar bu çocuklara yaptıkları çalışmaları saatlerce anlatıyorlar. Kadromuzu oluştururken sıfırdan elemanlar aldık, yeni öğrensin dedik. Sıfırdan seçtik çalışma arkadaşları. Ve bu arkadaşlar çok ciddi bir güvenlik taramasından geçiyorlar. 220 kişilik toplantı salonumuz var. Adı Trabzon’da şehit düşen Eren Bülbül. Girişte ki toplantı salonumuzun ismi Fethi Sekin. Onun yanında Aybüke hoca. Fatih Mehmet Oruç adını bir salona. Bilişim Vadisi’ni tanıtan çalışma yaptık. Oraya Bilişim tarihi yaptık, gerisini siz yapacaksınız dedik. Çocuklarımız buraya geldiklerinde bunları görüyor. Onlara bir mesaj veriyoruz.” dedi.

ARSALARIMIZ HAKKINDA ASILSIZ İDDAALAR VAR

Proje başladığından itibaren haksız yere arsaları zorla alıyorlar şeklinde iddialar ortaya atıldığını ancak bu iddiaların asılsız olduğunu birkaç örnekle ortaya koyan Fatih Özsoy, internette çıkan arsa satış haberlerini göstererek, “ İnternete girdiğimizde Bilişim Vadisi’nde yüzde yüz kazandıran arsalar şeklinde ilanlar var. Bunlarda İzale-i Şuyu davasına konu olan yerler. Hani biz araziye el koymuştuk? Hani biz bu nedenle arsaların satılmasını engelliyorduk? Arazinin İzale-i Şuyu davasına konu olması, değerini kaybettirmiyor, aksine koruyor. Bu durum arazinin tamamını spekülatörlerden koruyor. Bilişim vadisinde araziler kısa sürede değerlenen nadir yatırımlardan birisidir. Kendi yerlerimizi firmalarımıza tahsis ettiğimizde  komisyon ya da bir katkı parası alınmıyor. Projemizin etrafında TEM otoyolu, Osmangazi Köprüsü, TÜBİTAK , Muallimköy ve deniz var. 3 Milyon 338 bin metrekarede ilan edilen bir proje alanı var. Bu arazi içerisinde hazine, orman, GTÜ, SİT alanı, Botaş, TEDAŞ ve şahıslar var. İlan olması sanal bir şeydir. Ne kamulaştırma var, ne de acele kamulaştırma var. Biz burada proje yapıyoruz . Mevcut ilan araziye el koymuyor.  Dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık beyin ‘ben burayı ben önemsiyorum’dediği İzale-i Şuyu ilanı ile ne kadar doğru bir karar verdiği ve bu arazilerin arsa spekülatörlerinin eline geçmesini önlediğini bir kez daha anlaşılmaktadır. Bir yıl boyunca bize sitem ettiler.İzale-i Şuyu bir arazi gaspı değildir. 3-5  tane parası olan spekülatör zengin olacakken, 655 kişinin hakları korunmuş oldu. Bilişim Vadisinin ortasında spekülatörlerin elinde bulunan bir tarlayı da bizlere gösteren Özsoy, “ Bugün tarla vasfındaki araziyi projeye vermemek için diretenler, fayiş fiyatlardan kapı açanlar kaybedecektir. İmar da tarla olduğu için bu arazi üzerinde  bir şey yapamayacaklar. Biz de bu araziye almayacağız. Buna karar verdik. Burası Dünyanın en güzel manzaraya sahip, en teknolojik tarlası olarak kalacaktır. “ dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.