Sayfa Seç

GTÜ’den bir hamle daha

GTÜ’den bir hamle daha
reklâm

Yazar hakkında

Sakarya Belediyesi’nin yürütücülüğünde gerçekleştirilecek proje ile adeta bir seracılık okulunun kapılarını açan mükemmeliyet merkezinde proje paydaşları olarak, Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-MAM), Sakarya Üniversitesi (SÜ), Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), Batı Akdeniz Araştırma Enstitüsü (BATEM) ve Sakarya Sera AŞ bulunuyor.

BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Afet Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen imza töreninde, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, bu projenin sadece sera veya üretim merkezi projesi olmadığını, bilimin ve tekniğin son sınırına kadar uygulandığı bir çalışma olduğunu ve üniversite öğrencilerine uygulama alanlarında büyük katkı sağlayacağını belirtti. Tüm paydaşların katkı ve desteklerini belirttikleri törende GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Aslan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü olarak, projeye mikrobiyal gübre üretimi ile AR-GE çalışmaları yaparak projeye katkı sağlayacaklarını ve teknik bilgilerinin tarımın hizmetine sunmayı hedeflediğini vurguladı.

İŞ BİRLİĞİ YAPTILAR

Konuşmaların ve proje tanıtım videosu gösterimini takiben Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Gtü Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Tübitak, Mam Başkan Vekili Dr. Osman Okur, Sü Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Subü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Marka Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, Batem Müdürü Abdullah Ünlü Ve Sakarya Sera Aş Genel Müdürü İsmail Kaya yeni ve güçlü bir iş birliğini resmiyete döktüler.

ARGE DESTEĞİ

Bu kapsamda GTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Bitki Biyoteknolojisi Araştırmacıları; Prof. Dr.Yelda Özden Çiftçi; Dr. Öğretim Üyesi Mine GÜL ŞEKER ve Dr. Özlem Akkaya’ nın birçok TÜBİTAK projeleri ve çıktıları ile son 10 yıldır elde ettikleri bilgi ve tecrübeleri ile geliştirmekte oldukları yenilikçi mikrobiyal gübre formülasyonunun, saha çalışmasında uygulanabilmesine imkan veren AR-GE desteğiyle projede yer almışlardır.

ÖNCÜ BİR MERKEZ

Mükemmeliyet merkezinin bir yandan tarımdan gelen sorunları çözebilmesi ve bir yandan da ileri bilimsel araştırmalar için bir uygulama ortamı yaratması beklenirken, çiftçilere seracılık eğitimi verilerek sektörün nitelikli ve yetişmiş işgücü taleplerine cevap verilmesi hedeflenmektedir. Üniversite öğrencilerinin, üretici ve çiftçiler ile yatırımcı ve ithalatçılar faydalanabileceği şekilde planlanan merkezin en büyük özelliklerinden birisi kurulduğu yer olan Akyazı, Kuzuluk gibi jeotermal kaynaklara sahip bir alının seçilmiş olmasıdır. Proje, 45 dekar alan üzerinde jeotermal ısıtmalı 25 dekarı topraksız tarıma ayrılmış örnek serası ile alanında öncü bir merkez yapılanmasına sahiptir.

ÖNEM ARZ EDİYOR

Yaşanan pandemi döneminin güvenli gıda üretim zincirinin önemini bir kez daha ortaya koyması ve tarım ülkesi olan ülkemizin modern ve iyi tarım uygulamaları yönünde kendi dönüşümünü gerçekleştirebilmesi adına önemli bir adım olan Seracılık Mükemmeliyet Merkezi projesine GTÜ kendi vizyonu ve misyonu ile ortak olması, MBG Lisans ve Lisansüstü öğrencilerine staj ve tez uygulama sahası yaratması bakımından da merkez önem arz etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar