Anasayfa > Genel  >  Hereke Köyiçi Deresi Islahında İkinci Aşama Bitiyor

Hereke Köyiçi Deresi Islahında İkinci Aşama BitiyorKocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Hereke Mahallesi’nde bulunan Köyiçi Deresi’nde başlattığı ıslah çalışmalarının ikinci etabını tamamlamak üzere. İlk etabı geçen yıl bitirilen projede, bu yıl tren yolunun altından denize uzanan bölgedeki çalışmalar hızla devam ediyor.

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde yer alan çalışma alanı, ani yağışlarda sel ve taşkın riskini önlemek amacıyla dikkatle seçildi. İSU Genel Müdürlüğü, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için özellikle riskli bölgelere yoğunlaşıyor. Geçen yıl Kışladüzü Mahallesi’ndeki bağlantı yolunda menfez çalışmalarını tamamlayan ekip, bu yıl da aynı mahallede denize kadar uzanan bölümdeki köprü ve dere ıslahını neredeyse bitirdi.

Yapılan köprü menfez için 150 metreküp C 35 beton, dere ıslahı için ise 350 metreküp C 30 beton kullanıldı. Köprü menfez, iki aracın rahatça geçebileceği 7 metre genişlik ve 15 metre uzunlukta. Ayrıca, tren yolundan denize kadar olan 50 metrelik “u kesit” beton ıslah çalışması da önümüzdeki haftalarda tamamlanacak. Ayrıca, dere kenarındaki atık su terfi merkezi de İSU Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimleri tarafından bakım ve onarımdan geçirilerek çevre düzenlemesi yapıldı.

Kışladüzü Mahallesi’ndeki bu çalışmalar tamamlandığında, dere yatağını bloke eden taş yığınlarının önüne geçilmiş olacak, böylece sel riski minimize edilecek ve bölge sakinlerinin güvenliği artırılmış olacak.


Sıradaki Habere Kaydır