İş cinayetleri konuşuldu!

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği, iş cinayetleri ile ilgili olarak basın açıklaması gerçekleştirdiler.

İş cinayetleri konuşuldu!
11 Mayıs 2017 Perşembe 13:30

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği, iş cinayetleri ile ilgili olarak basın açıklaması gerçekleştirdiler. Oda lokalinde gerçekleşen basın açıklamasını TMMOB Makine Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Sinan Yücel yaptı. Sinan Yücel yaptığı açıklamada, “Ülkemizde toplu iş cinayetlerine dönüşen iş kazaları ve meslek hastalıkları, sermayenin kâr hırsı ve emek aleyhine politikalardan kaynaklanmaktadır. Özelleştirme, sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma, esnek/güvencesiz istihdam biçimleri, çalışma koşullarının ağır oluşu, kadın, genç, çocuk emeği sömürüsü ile kayıt dışı istihdam, iş kazaları ve meslek hastalıklarının artmasının başlıca nedenleri arasındadır.
 HİZMET SÜRELERİ SÜREKLİ DÜŞÜRÜLMÜŞ
İş kazaları sonucu toplu ölümlerin artması nedeniyle 2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Yasası ile iş güvenliği uzmanlığı, hekimliği ve diğer sağlık personeline ilişkin yönetmeliklerin defalarca değiştirilmesine rağmen kazalar ve iş cinayetleri artarak devam etmektedir. SGK verileri de bu yöndedir. Mühendislik ve hekimlik dışlanıyor, bakanlık kadroları ve işverenler kayırılıyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, sorumlulukları işverenden çok uzmanlara ve hekimlere yüklemiştir. İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin işyerlerindeki hizmet süreleri de sürekli düşürülmüştür. Amaç, uzman, hekim ve diğer sağlık personeli ile İSG önlemlerinin işverenlere maliyetinin düşürülmesidir.
586 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Yasadan sonra, yüzlerce eğitim kurumu ve binlerce Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) kurulmuş, fakat yapılan düzenlemeler sonucu bazıları kapanmış, ülkemiz “eğitim kurumu” ve OSGB çöplüğüne dönüşmüştür. Ülkemizde iş cinayetleri artarak devam ediyor. 6331 Sayılı İSG Yasası çıktıktan sonraki iş cinayetleri şöyle; 2013 yılının ilk dört ayında en az 289 işçi, 2014 yılının ilk dört ayında en az 431 işçi, 2015 yılının ilk dört ayında en az 488 işçi, 2016 yılının ilk dört ayında en az 595 işçi, 2017 yılının ilk dört ayında ise en az 586 işçi yaşamını yitirdi. Nisan ayında yaşamını yitiren 145 emekçinin 112’si işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 23’ü çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 10’u esnaflardan olmak üzere 33’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor.
 
 


Etiketler; #gebze #TMMOB

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.