Kadına şiddet, insanlığa ihanet!

Kocaeli Valiliği,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ev sahipliğinde “25 Kasım Dünya Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında düzenlenen “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir” programı, Vali Hüseyin Aksoy ve Eşi Sayın Hülya Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Kadına şiddet, insanlığa ihanet!
27 Kasım 2018 Salı 11:20

Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmada“Kadına yönelik şiddet konusu dünyamızın sorunlarının başında geliyor. Kadınlarımıza yönelik şiddeti hiçbir gerekçe ile izah etmek mümkün değil. Bu konuda toplumsal duyarlılığımızı en üst seviyeye ulaştırmak adına bu tür toplantılarımızı yapmak ve toplumu daha bilinçli hale getirmek hepimizin ortak görev ve sorumluluğudur. Kocaeli’de nüfusumuzun yaklaşık olarak %50 sini kadınlarımız oluşturuyor.”dedi.

EYLEM PLANI HAZIR

Kadına yönelik şiddet konusunda toplumsal duyarlılığı daha üst noktaya taşımak, kadına yönelik şiddet oluştuğu taktirde onunla ilgili iş ve işlemleri daha sağlıklı bir şekilde yürütmek adına Şiddet Önleme Merkezleri kuruldu. Kocaeli’de de bu merkezimiz var ve faaliyetlerini sürdürüyor. Çeşitli nedenlerle evini terk etmek zorunda kalan kadınlarımızın sığınabileceği evlerin oluşturulması konusunda da Kocaeli’de farklı bölgelerimizde 3 adet sığınma evimiz bulunuyor. Bu 3 sığınma evimizde şuan itibariyle 55 kadınımıza hizmet veriliyor. Önleyici tedbirler, koruyucu tedbirler, zorlama hapis kararları gibi bir çok noktalarda da önemli kararlar alınıyor. Şiddete maruz kalan kadınlarımıza yönelik yapılan çalışmalar değil, eğitici ve öğretici bir çok noktada da yürütülen önemli faaliyetler var. Kocaeli olarak kadına yönelik şiddetle mücadelede İl Eylem Planımızı hazırladık ve ilgili kurum ve kuruluşlarımıza işbirliği içerisinde bu çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. 

SUNUM YAPILDI

 Türkiye genelinde Çocuk İzlem Merkezleri kurulmuştur. Kocaeli’de Kadın İzlem Merkezi kurulması ile ilgili bir çalışma başlattık.” diyen Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un konuşmalarının ardından program; Sosyolog Elin Şehnaz’ın bilgi sunumu ve Kocaeli Üniversitesi  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ayşegül Gökalp’ın  kutlu  teknoloji ve kadınlara yönelen şiddet konulu sunumu  ile devam etti. Sunumun ardından Vali Hüseyin Aksoy,  Kocaeli Üniversitesi  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ayşegül Gökalp’e ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Bekir Yümnü ise Sayın Hülya Aksoy’a günün anısına çiçek takdim etti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.