Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç; ‘Mesele kaliteli hizmet’

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) Başdenetçisi Şeref Malkoç, 'Adalet Ombudsmanlık ve Üniversiteler' konulu bir seminerde Gebze Teknik Üniversitesi öğrencileri ile buluştu.

18 Aralık 2018 Salı 15:55

GTÜ Elektronik Mühendisliği amfisinde düzenlenen seminere Malkoç’un yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, GTÜ Rektörü Prof.Dr. Muhammed Hasan Aslan, Kamu denetçisi Sadettin Kalkan, GTÜ Sağlık Spor ve Kültür Daire Başkanı Nedim Malkoç, İSU Gebze Şube Müdürü Burak Kızılöz, AK Parti İl Başkan yardımcısı Miktad Aydın, Ak Parti İlçe Başkan yardımcısı Serkan Özgenç, Ak Parti Gebze Belediye Başkan Aday Adayı Adnan Malkoç katıldılar.

‘’KAMU DENETÇİLİĞİ DAHA FAZLA BİLİNMELİ’’

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muhammed Hasan ASLAN, programın açılış konuşmasında , kamunun amacının halka en iyi şekilde hizmet vermek olduğunu vurgulayarak, ‘’Kamu Baş Denetçiliği diğer adıyla ombudsmanlık kamu düzeninin doğru şekilde toplumun her noktasına nüfuz etmesi adına çok değerli görevlerden bir tanesidir. Kamunun amacı halka en iyi en doğru hizmeti vermektir. Bu noktada yaşanabilecek sorunların nedenlerinin saptanması ve yapılan önerilerle hizmet kalitesinin bir üst noktaya ulaşması büyük önem arz etmektedir.”diye konuştu.

‘’KENDİ ALANINIZDA EN İYİSİ OLUN!’’

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’da seminerde yaptığı konuşmada ‘’Öğrencilerimizin gençlerimizin geleceğe çok iyi hazırlanması gerekiyor. Beyniyle, gönlüyle bilgiye, halka, hizmete açık insanlar olarak yetişeceklerine gönülden inanıyor ve onlara güveniyorum. Öğrencilerimiz sizler geleceğin teknisyeni, mühendisi ve diğer branşlarda uzmanlık sahanızda en iyisi olacaksınız. Erdemde, hizmette, güzelliklerde ve faydalı şeylerde yarışacaksınız. Yarışırken birbirimize de manevi destek olacağız. Her zaman pozitif olacağız; karamsar, yılgın, bıkkın olmayacağız. Kendinizi daima geliştireceksiniz. “ dedi.

‘’BÜTÜN MESELE MEMLEKETTEKİ HİZMETLERİN DAHA KALİTELİ OLMASI’’

Konuşmasına Kamu Denetçiliği Kurumu’nu tanıtarak başlayan Kamu Baş denetçisi Şeref Malkoç, kamunun sunduğu hizmetlerde eksiklik, kusur ve hata olduğunda veya kamu hizmeti veren insanlarımızda yanlışlık, ihmal, kasıt görüldüğünde kamu denetçiliği olarak başvuru halinde devreye girdiklerini belirtti. Malkoç konuşmasında şunlara deyindi; “ Aklınıza gelen bütün kamu faaliyetleri, vatandaşlarımızın talep etmesi, şikayet etmesi halinde kamu denetçiliğinin incelemesine tabidir. Bütün mesele bu memleketteki hizmetlerin daha kaliteli olması. Vatandaşımızın hak arama anlayışının yaygınlaşması. Türkiye’de yönetime demokratik katılımın sağlanması’’

‘’İNSANIN TEMEL GÖREVİ ADALETİ TEMİN ETMEK’’

En önemli şeyin eğitim ve bilgilenme olduğunu söyleyen Malkoç, ‘’İnsanoğlu bilimden, tecrübeden, akıldan faydalandığı müddetçe kendisinin dışındaki kainatta bulunan bütün varlıklardan faydalanabilir. İnsanın temel görevi adaleti temin etmektir. Gökyüzü kubbesini, direksiz olan bu çatıyı ayakta tutan şey adalettir, o da geliyor temeli insana dayanıyor. Eğer biz insanı iyi eğitir, yetiştirirsek dürüst, ahlaklı, erdemli, gönlünde sevgi muhabbet aşk varsa zihninde beyninde ilerleme gelişme tefekkür varsa hem bu gökyüzünde ki bu direksiz yapı daha sağlam durur hem de ilişkilerimiz daha iyi olur. Bunu temin etmek için kamu denetçiliği kurulmuş’’ diye konuştu.

‘’KADER GAYRETE AŞIKTIR’’

Kendi ülkemizde adalet ile ilgili müesseseleri inşa ederken bir taraftan da gençlerimizi iyi yetiştirmemiz gerektiğini söyleyen Malkoç, ‘’Çünkü Türkiye’nin geleceği sizlersiniz. Geleceğin Mevlana’ları, Yunus Emre’leri, Ali Kuşçu’ları siz olacaksınız. Onun için kendinizi iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Türkiye 80 milyonluk bir ülke ama gönül coğrafyamız etki ettiğimiz alan öyle değil, 80 milyonun çok ötesinde. Sizler alanınız ne olursa olsun, en iyisi olursanız, en iyisini yapmaya çalışırsanız geleceğiniz rahat olur. Türkiye’deki hemen hemen hiçbir üniversitede kolay bulunmayacak imkanlara sahipsiniz. Bir tarafta Türkiye’nin her alanda ekonomi alanında, sanayi alanında en güçlü ili Kocaeli Gebze, diğer tarafta Dünya’nın başkenti İstanbul bu nimetlerden iyi faydalanın.

‘’O ASLANIN YAVURUSU BÜYÜYOR’’

Dünya’nın en büyük havalimanını yapıyoruz diyen Malkoç, ‘’ Cenabı Allah öyle bir imkan vermiş ki Türkiye’ye Dünya’da uluslararası uçan uçakların %60 bu coğrafyanın üzerinden geçmek zorunda. Sadece uçaklar değil, göçmen kuşların bile geçiş güzergahı bu Anadolu toprakları. Burası sırtlanların bol olduğu yer bizim dedelerimiz, atalarımız dünyanın en önemli toprak parçasını bize vatan kılmışlar. Bu coğrafyadan sırtlanları kovmak için Osmanlı bir Aslan. Osmanlı’nın yıkılmasından sonra Balkanlar’da kan gövdeyi götürdü, Kafkaslar gözyaşına boğuldu, Ortadoğu hala savaş bitmedi devam ediyor. Ama o aslan ölmeden bir yavru doğurdu, o da Türkiye Cumhuriyeti. Şimdi o aslanın yavrusu büyüyor, büyüdüğünde de inşallah bu bölge yine huzur olacak, Dünya’da da asayiş olacak’’ diye konuştu.

Malkoç seminerin sonunda öğrencilerin sordukları sorulara cevah verdi.

KARAOSMANOĞLU VE MALKOÇ’A PLAKET

Seminer sonunda Gebze Teknik Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Muhammed Hasan Aslan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a günün anısına ve üniversiteye olan katkılarından dolayı birer plaket takdim etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.