Karaosmanoğlu: Hizmet üretiyoruz!

TDBB Kasım Ayı Yürütme Kurulu toplantısı İstanbul’da yapıldı. Toplantıda Başkan İbrahim Karaosmanoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Karaosmanoğlu: Hizmet üretiyoruz!
26 Kasım 2018 Pazartesi 12:04

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Kasım Ayı Yürütme Kurulu Toplantısı, İstanbul’da Birlik Merkezinde yapıldı.  TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın Ekim ayı Yönetim Kurulu toplantısından bu yana gerçekleştirilen çalışmalar ve gündem hakkında bilgi vermesi ve gündemdeki konuların görüşülmesiyle başlanan toplantıda, yerel yönetimler arasında iş birliğini güçlendirmek amacıyla TDBB Azerbaycan üye belediyeler heyetinin, Bosna Hersek ziyaretinin 16-20 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmesine karar verildi. Bosna Hersek Srebrenitsa Anıt Mezarlığı Kompleksi Çatı Yenileme Projesine TDBB’nin ve kardeş belediyelerinin iş birliğinde yapılması da kararlaştırılmasının yanı sıra Bosna Hersek Emmaus Yardım Derneği tarafından Srebrenitsa şehrinde yaptırılan öğrenci yurdunun giderlerine TDBB tarafından destek verilmesine onay verildi.

“ORTAK PROJE VE UYGULAMALARA İMZA ATMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Roza Otunbaeva Vakfı işbirliğinde, “Köy Anaokulları Projesi” kapsamında, Kırgızistan’dan Türkiye’ye gelecek eğitimcilere yönelik tecrübe paylaşımı programı yapılmasıyla birlikte, Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği tarafından, 12 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek “Bosna Hersek Milli Günü” etkinliğine destek verilmesi de Yürütme Kurulu’nda verilen diğer bir kararladı. Filistin Cebaliye Al. Nazlh Belediyesinin yardım talebinin, kardeş şehir ilişkisi çerçevesinde, Ümraniye Belediyesi iş birliğinde değerlendirilmesine, Arap Ülkeleri Su Verimliliği Derneği tarafından, 03-07 Mart 2019 tarihleri arasında Ürdün’de gerçekleştirilecek 5. Arap Su Haftası Konferansı ve Fuarı’na TDBB’nin de etkin biçimde temsil edilmesine karar verildi. Kasım Ayı yürütme kurulu toplantısında ayrıca, Makedonya’nın Bogovinje Belediyesi’nin TDBB’ye yapmış olduğu üyelik müracaatlarının uygun görüşle Yönetim Kuruluna sunulmasına da karar verildi. Yürütme Kurulu toplantısı sonrası bir açıklama yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Gönül coğrafyamızdaki yerel yönetim birlikleriyle, sivil toplum örgütleriyle, kamu kurumları ve uluslararası yardım kuruluşlarıyla iş birliği halinde ortak proje ve uygulamalara imza atmaya devam ediyoruz” ifadelerini sarf etti.

“TDBB ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPIYOR”

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin çok önemli bir misyona sahip oluğunu da sözlerine ekleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Ülkemizin yerel yönetimlerde olan bilgi ve birikimini gönül coğrafyamızdaki üye belediyelerle paylaşmaktan büyük mutluluk oluyoruz. Balkanlardan Orta Doğuya, Kuzey Afrika’dan Orta Asya’ya kadar bu gönül coğrafyalarında TDBB olarak üye belediyelere etkin bir şekilde katkı sunuyoruz. TDBB kendi alanında çok önemli görevlerini yerine getirmektedir, getirmeye de devam edecektir. Türkiye, dünya üzerinde yaşanan adaletsizliklere çare ararken, TDBB’de gönül coğrafyalarımızdaki ülkelerin yerel yönetimlere hem proje desteği veriyor hem de bilgisini aktarıyor. Dünya’nın daha yaşanabilir ve huzur ikliminin hâkim olması için TDBB üzerine düşen görevi yapıyor. Türk Dünyası arasında mevcut olan ortak kültür ve medeniyet mirasını dikkate alıyor, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma yaklaşımı ile bilgi, görgü ve karşılıklı deneyimlerden yararlanmak amacıyla da tarihi ve kültürel mirası korumak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” diyerek açıklamalarını tamamladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.