Anasayfa > Genel  >  Kartepe Teleferiğinde Nefes Kesen Tatbikat

Kartepe Teleferiğinde Nefes Kesen TatbikatKocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İtfaiye Daire Başkanlığı, Kartepe Teleferiği üzerinde olası acil durumlar için hazırlık amacıyla bir kurtarma tatbikatı düzenledi. Eğitim ve tatbikat faaliyetleri, bölgede yeni hizmete giren teleferik sisteminin olası acil durumlara karşı hazır olduğunu göstermek için yapıldı.

Teleferikte gerçekleştirilen tatbikat, İtfaiye ve Ulaşımpark personeline yönelikti. Bu personel, yükseklikte güvenli çalışma ve kurtarma teknikleri üzerine yoğun bir eğitim aldı. Eğitim, İple Erişim ve Kurtarma Uzmanı Ömer Faruk Abak tarafından verildi ve teleferik sepetlerinin arıza yapması senaryosu üzerine kuruldu. Eğitimin ardından pratik bir tatbikat düzenlendi ve itfaiye ekipleri, teleferik kabini içinde mahsur kalan vatandaşları başarıyla kurtardı.

“Her senaryoya hazır olmalıyız”, diyen İtfaiye Eğitim Birim Amiri Recep Yayla, şu bilgileri verdi: “Kocaeli İtfaiyesi olarak teleferik yapısının arama kurtarma açısından 2 aşamalı bir bakışımız var. Birincisi teleferiğin arama kurtarma yapısının incelenmesi, ikincisi ise oluşabilecek durumların değerlendirilmesi ve kurtarma senaryolarına geçilmesi. Teleferik konusunda risk analizimizi yaptık. Kartepe Teleferiği kurtarmaya gerek bırakmayacak bir sisteme sahip. Teleferik sisteminde kabinde insan kalmasının en büyük nedenlerinden birisi elektrik kesintisi. Bunun için proje içerisinde biri dizel yakıtlı olmak üzere 4 jeneratör var. Telin raydan çıkmasına karşıda önlemler alındı. 5 sensörlü bir sisteme sahip. Bunlara rağmen teleferikte bir sıkıntı oluşması zor bir ihtimal fakat biz itfaiyeciler olarak her koşulu değerlendirmeli ve her senaryoya karşı hazır olmamız gerekiyor. Bunun için bugün Kuzuyayla Teleferik istasyonunda eğitim ve tatbikat faaliyeti gerçekleştiriyoruz.”

Yayla ayrıca, Kartepe Teleferik personelinin düzenli olarak yaptığı bakım çalışmalarının da eğitim kapsamında olduğunu belirtti ve itfaiye ekiplerinin olay yerine ulaşım süresinin 8 ila 10 dakika arasında olduğunu ifade etti. Bu tatbikat ve eğitimlerin farklı günlerde devam edeceği, böylece her türlü acil duruma karşı hazırlıklı olunacağı vurgulandı.


Sıradaki Habere Kaydır