Anasayfa > Genel  >  Kocaeli Büyükşehir’den Engelliler Haftası’nda Anlamlı Mesajlar ve Projeler

Kocaeli Büyükşehir’den Engelliler Haftası’nda Anlamlı Mesajlar ve ProjelerKocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, engelli ve özel gereksinimli bireylerin hayatın her alanına tam olarak entegre edilmesi için kararlı olduklarını vurguladı. Başkan Büyükakın, engelli bireylerin toplum içindeki yerine dikkat çekerek, onların da herkes gibi özgün bakış açıları ve başarılarıyla topluma ilham kaynağı olduğunu belirtti.

Başkan Büyükakın, “Engellilik, sadece fiziksel bir durum değil, aynı zamanda hak ve adalet meselesidir. Her birimiz birer engelli adayıyız ve ahlaki, vicdani olarak bu bilinçle hareket etmeli, engelli bireylerimize yönelik önyargılarımızı terk etmeliyiz. Toplumda fiziksel, sosyal ve ekonomik engelleri kaldırarak, erişilebilirlik standartlarını yükseltmek zorundayız,” dedi ve ekledi: “Sevgi yoksunu bir kalpten daha büyük engel olamaz.”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşların sosyal hayata daha aktif katılımını sağlamak amacıyla çeşitli projeler geliştiriyor. Bu projeler arasında İzmit ve Gebze’de engelsiz binaların inşası ve engelsiz yaşam merkezlerinin kurulması yer alıyor. Bu merkezler, engelli bireylerin ve ailelerinin sosyal hayata katılımlarını artırmak amacıyla tasarlanıyor.

Başkan Büyükakın, yapılan çalışmalarla Kocaeli’nin engelli vatandaşlar için daha yaşanabilir bir şehir haline geldiğini ve bu projelerle birlikte Kocaeli’nin engellilere yönelik hizmetlerde öncü ve örnek bir şehir olmayı sürdüreceğini ifade etti.


Sıradaki Habere Kaydır