Anasayfa > Genel  >  Kocaeli’de Su Tasarrufu İçin Denetimler Sıkılaşıyor

Kocaeli’de Su Tasarrufu İçin Denetimler SıkılaşıyorKocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, su krizi ve küresel zorluklarla mücadele kapsamında kent genelinde birçok çalışma yürütüyor. Bu kapsamda, usulsüz su kullanımı gerçekleştiren kişiler tespit edilerek hukuki süreçler başlatılıyor ve cezai işlemler uygulanıyor.

Mevsimsel Yağışlar Azaldı

Küresel ısınma ile birlikte mevsimsel yağışlarda ciddi azalmalar yaşandı. İklim değişikliğinin getirdiği bu olumsuzluklar, içme suyu kaynaklarının azalması, su kıtlığı ve kuraklık gibi sorunları da beraberinde getiriyor. İSU Genel Müdürlüğü, “Küresel olarak yaşanan olumsuz iklim koşullarını göz önünde bulundurarak yatırım ve çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda gerçekleştiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Usulsüz Kullanımlara Cezai İşlemler

Kurak bir dönemden geçtiğimiz bugünlerde suyun korunması her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, kaçak su takip ve tespit ekipleri ile yıl boyunca saha denetimlerini sürdürüyor. Vahşi sulama, salma yöntemleri ile sulama, köy ve mezarlık çeşmelerinden usulsüz bahçe sulama yapanlar ve araç yıkayan kişiler tespit edilerek hukuki süreçler başlatılıyor ve cezai işlemler uygulanıyor. “Su şebekesinden kaçak olarak ya da usulsüz bir şekilde su sayacının ölçüm yapmasını engelleyerek gerçekleştirilen su kullanımları, Türk Ceza Kanunu’nun ‘karşılıksız yararlanma’ suçu kapsamında gerekli ceza işlemleri uygulanıyor” denildi.

Usulsüz ve kaçak su kullanımı ihbarları, 7/24 hizmet veren ALO 185 çağrı merkezi üzerinden yapılabiliyor. İSU Genel Müdürlüğü, “Musluklardan içme suyunun kesintisiz akması için vatandaşların da duyarlı davranması büyük önem arz ediyor” diyerek vatandaşların bilinçli su tüketimi konusunda dikkatli olmalarını istedi.

Suyu Bilinçli Tüketmeliyiz

İSU Genel Müdürlüğü, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek ve kuraklığa karşı su kaynaklarının korunması için çalışıyor. Suyun verimli kullanılması ve su israfının önlenmesi amacıyla gerekli tüm önlemleri alarak Kocaeli halkına kesintisiz içme suyu temin ediyor. “Vatandaşların da suyu bilinçli ve tasarruflu kullanmaya özen göstermesi büyük önem arz ediyor” şeklinde uyarıda bulundu.


Sıradaki Habere Kaydır