Sayfa Seç

Kütüphane binası neden hala böyle?

Kütüphane binası neden hala böyle?
reklâm

Yazar hakkında

Yaklaşık 400 bin nüfuslu Gebze’de eksikliği hissedilen kütüphane çalışmalarının halen daha tamamlanması büyük tepki çekiyor. Yıllardır 174 m2’lik bir apartman binası altında hizmet veren Gebze ilçe kütüphanesinin fiziki yetersizliği  dikkat çekiyor. 2018 verilere göre, ortalama her gün 300 kişinin ziyaret ettiği kütüphanede 26 bin 739 kitap yer alırken, 15 bine yakında üyesi bulunuyor.

85 BİN ÖĞRENCİMİZ VAR

Üniversite öğrencileri hariç yaklaşık 85 bin öğrencinin bulunduğu, gerek sanayi ve ekonomi sektörü bakımından ve gerekse stratejik bakımdan ayrı bir öneme sahip Gebze’de yeni ilçe kütüphanesinin gerekli yer tahsisinin yapılmasına rağmen neden halen daha bitirilemediği merak ediliyor.

2018 YILINDA TAHSİS EDİLDİ

Gebze Kaymakamlığı tarafından Sultan Orhan Mahallesi Hükümet Cad. 1103 sokakta bulunan binanın FEM Dershanesi olarak kullanılmakta iken, OHAL Kararları kapsamında 11/11/2016 tarihinde Hazineye tescili gerçekleştirilmişti.

 2016 yılından itibaren boş ve atıl durumda olan söz konusu bina Gebze Kaymakamı Mustafa Güler’in girişimleri neticesinde Gebze İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü olarak kullanılmak üzere, 19/02/2018 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü adına tahsis edilmiş olup, 02/03/2018 tarihinde Gebze İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğüne teslim edilmişti.

KAYMAKAM GÜLER’İN YAKIN TAKİBİNDEYDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı adına tahsisi gerçekleştirilen binanın tadilat proje çizim çalışmaları tamamlandıktan sonra Aralık 2019 yılında hizmete açılacağı açıklanmıştı. Aralık ayına yetişmeyen binada Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Mart ayında yetkililerle birlikte incelemede bulunmuştu. Kaymakam Güler yapılan inceleme çalışması sonrası ise kütüphanenin temmuz ayında tamamlanarak, 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı başına yetiştirilmesi için yüklenici firmaya gerekli talimatları vererek her hangi bir aksama olmamasını söylemişti.

BİNANIN SON DURUMU NE?

Yer tahsisi ve gerekli tüm alt yapı çalışmalarının tamamlanmasına rağmen, 2 kez verilen tarihte hizmete açılamayan binanın akıbetinin ne olacağı düşündürüyor. Dış cepheden bakıldığında kayda değer bir çalışmanın yapılmadığı bina ile ilgili olarak,  Gebze Kaymakamı Mustafa Güler’den Gebzeliler binanın son durumu ile ilgili açıklama bekliyor. Evren KIZILTAŞ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar