Leyla Atakan mezarı başında anıldı


Türkiye’nin tek dereceli seçim sistemiyle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı olan İzmit Belediyesi eski Başkanı Leyla Atakan ve çalışma arkadaşları, 11 Şubat Pazar günü ölümünün 53’üncü yıl dönümünde mezarı başında anıldı.


Türkiye’nin tek dereceli seçim sistemiyle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı olarak tarihe adını yazdıran Leyla Atakan, 11 Şubat 1971 tarihinde elim bir trafik kazasında yanında bulunan meclis üyeleri İsmail Kolaylı, Abdurrahman Yüksel ve Feridun Özbay ile birlikte hayata gözlerini yumdu. 

İZMİT’TE BİRÇOK SORUNU ÇÖZDÜ

İzmit’in ablası Leyla Atakan görev yaptığı süre boyunca, İzmit’te altyapı, imar, şehircilik ve sosyal hizmet alanında birçok sorunu çözdü. Leyla Atakan, günümüzde hala kullanılmaya devam eden Kocaeli Fuarı’nı, İzmit Körfezi’nin bataklık olan kısmında gerekli çalışmalar yaparak kurmuş ve 28 Haziran 1969 tarihinde Kocaeli Sanayi sergisi olarak açmıştı. 

53’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜNDE BAĞÇEŞME MEZARLIĞINDA ANILDI

Kente önemli hizmetleri olan Atakan, ölümünün 53’üncü yıl dönümünde Bağçeşme’de bulunan mezarı başında anıldı. Saat 12:00’da Bağçeşme Mezarlığında yapılan anma töreninin ardından, merhume Başkan Leyla  Atakan için Fevziye Camii’nde Yasin-i Şerif okutuldu.


Sıradaki Habere Kaydır