Marmara'ya alternatif enerji dağıtıyor!

Merkezi Gebze’de bulunan, Marmara bölgesine hizmet veren Özdoğan Alternatif Güneş Enerji Sistemleri kaliteli hizmet anlayışı ve müşteri memnuniyetiyle sektörün lider firmaları arasında.

27 Kasım 2018 Salı 13:06

1990 yılında Gebze’de Erdal Öztürk’ün öncülüğü ile kurulan Özdoğan Alternatif Güneş Enerji Sistemleri 28 yıldır Marmara bölgesine enerji dağıtıyor. Kaliteli hizmet anlayışı ve müşteri memnuniyetiyle sektörün lider firmalarından biri olan Özdoğan Alternatif Güneş Enerji Sistemleri Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Boztaş, ‘’Bizde hem güneş enerji sistemleriyle sıcak su, hem alternatif elektrik üretimi, onun yanı sıra kat kaloriferlerimiz, kazanlarımız, sobalarımız bu şekilde geniş kapsamlı iş yapan bir firmayız. Kat kaloriferleri eskiden alıştığımız gibi büyük binaların altlarına büyük şekilde konulan kazanlardansa, artık kat kaloriferleri dediğimiz yani bir kat bile kendi başına alıp kullanabilecek sistemi var. Köylerde daha çok rağbet oluyor, doğalgazın olmadığı yerlerde biraz daha fazla olabiliyor. Ama doğalgazın olduğu yerlerde de temin edilebiliyor’’ diye konuştu.

YENİ DÖNEMİN EKONOMİK YAKITI PELET

Doğalgaz kullanılamayan yerleşim yerlerinde kömür yerine artık pelet adlı yakıtın kullanılmaya başlandığı söyleyen Boztaş şöyle konuştu: ‘’Şu an pelet kazanları var, pelet yeni bir yakıt kalori olarak kömürden çok daha fazla bir kalorisi olan yakıt. Pelet talaş tozunun sıkıştırılmış hali. Onu yakıt olarak, kalori olarak öyle bir duruma getirmişler ki saftır, kimyasal madde kullanılmaz onun içinde. Kullanıldığı odun çok önemlidir. Meşeden, gürgenden bu şekilde saf talaş olarak yaparlar. 1 tondan neredeyse 20 kilo kadar sadece kül çıkar. Yani millet artık doldurayım, boşaltayım, kata çıkartayım, yaşlıdır kaldırmaz indiremez artık o derdi yok. Sadece böyle 25’er kiloluk çuvallar paketler halinde oluyor onu dolduruyor, kazanlar zaten hep otomatik aşağı yukarı, külünü tozunu kazanlar kendi atıyor dışarı. Birazda zahmetsiz yani. Pelet daha ekonomik, katı yakıtta ekonomik ama katı yakıtta millet doldur, boşalt olduğu için şahsi binalarda pek fazla rağbet görmüyor ama pelet çok daha ekonomik. Hem çok daha sıcak yani o sıcaklığa doğalgazla ulaştığınız zaman zaten faturayı görmek istemezsiniz. ‘’

İNSANLAR ELEKTRİĞİNİ KENDİ ÜRETEBİLECEK

Güneş enerji sistemlerinin günümüzde ve hatta bundan sonra en yaygın kullanılan sistemlerden biri olacağını dile getiren Boztaş, ‘’ Artık elektriği insanlar kendi üretip kendi kullanabilecek çok rahat bir şekilde. Zaten devletimiz bir kısım yardımlarda, teşviklerde bulundu. Millete bir önayak oldu. Şükür, hamdolsun Türkiye’de mesela hiç bu tarzda bir fabrika yokken bugün çok fabrika var. Hatta ihraç eden fabrikalarımız bile var yani panel konusunda. Böyle hızlı bir gidiş var, kırsal bölgelerde daha çok yaygın. Elektriği zor alan, elektriği almayan ya da üretimi çok fazla olan yerlerde. Ama tabi şehirde de birçok yerde yaptığımız yerler var mesela yurtlar var üretimi çok fazla olan birkaç öyle yaptığımız yurtlarımız var. Bütün elektriğini panellerden sağlayabiliyoruz. Güneş enerji panellerinde elektrik üretimi şu an için bireysel evlerde biraz tutar yüksek geliyor. O yüzden bocalıyor insanlar, 30-40 bin lirayı vereyim mi, ayda 100 lira veriyorum daha böyle bir cazip geliyor insanlara. Gittiğimiz her yerde anlatıyoruz, hoş karşılanıyor ama maddi imkanlar da söz konusu. İnşallah olacak yani devletimiz böyle bir iki teşvik tarzında yardımda bulunursa milletin önünü açabileceğiz. ‘’dedi.

28 YILDIR EMEK VERİYORUZ!

Özdoğan Güneş Enerji Sistemleri hakkında bilgi veren Boztaş, yaptıkları tanıtımlardan da bahsetti. Boztaş, ‘’Hem güneş enerji sistemlerimiz var elektrik ürettiğimiz, birde sıcak su sistemlerimiz var. Sıcak su sistemlerimiz zaten uzun yıllardır Türkiye’de kullanılan bir sistem, onu birçok insan hem tanıyor, görüyor, biliyor. Orada yine dediğim gibi kırsal bölgelerde daha çok oluyor onun kullanımı. Ama şehir meydanlarında da birçok yerde var. Biz burada çok fazla uğraştık ama 28 yıldır emek veriyoruz. Şehrin belli kısımlarında insanlar ihtiyaç duymayabiliyor. Ama halbuki her gün güneş doğuyor. Güneş doğduğu süre zarfı içerisinde sana her gün zahmetsiz, sıcak su verebiliyor. Milleti bilinçlendirmek, biraz daha böyle teşvike dayalı şeylerin olması sadece bir firma olarak bizim yapmamız yetmiyor. Biraz daha bu konuda yardım almamız gerektiğini düşünüyoruz.  Mollafenari köyünde birde Körfez’in İshakçılar köyünde kazanlarımızı tanıttık. Kat kaloriferlerimiz, ev sobaları ve kazanları olmak üzere bölge bayisi olduğumuz Kozlusan firmasının yardımıyla halkımıza bunları tanıttık, kendi broşürlerimizi dağıttık kampanyalı. Şu an kışa girmemiz açısından, kazanlarda böyle bir kampanya yapmış durumdayız. Böyle baya bir ilgi oldu. Tanıtımlarımız güzel geçti, Tanıtımların satışa dönmesini bekliyoruz şimdi. Marmara bizim. Her yere ulaşabiliyoruz. İstenilen her yerde bulunabiliyoruz.’’ Şeklinde konuştu. Samet KAHRAMAN – Yahya KAHRAMAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.