"Mayıs ayını arar duruma geldik!"

Gazete Gebze olarak İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu ile bir araya gelerek korona virüsün Gebze tablosunu değerlendirdik. Özellikle gençleri sosyal mesafe ve maske konusunda uyaran Kadıoğlu, “Ağustos ayının ikinci haftasıyla birlikte ciddi artışlar başladı. Nisan ve Mayıs ayını arar duruma geldik” dedi.

"Mayıs ayını arar duruma geldik!"
26 Eylül 2020 Cumartesi 11:10

Gazete Gebze olarak, geçtiğimiz yıl Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne atanan ve pandemi sürecinde yoğun bir tempoda çalışmalarını sürdüren Dr. İlhan Kadıoğlu ile bir araya geldik. 7 aydır devam eden pandemi ile mücadele de Gebze’de gelinen noktası, yaşanan süreci ve vaka artışlarıyla ilgili gelişmeleri kendisine sorduk. Gebze’de Haziran ayında vakaların oldukça düştüğünü ve en rahat ayını yaşadıklarını söyleyen Kadıoğlu, Ağustos ayı ile birlikte bölgede vaka sayılarının yeniden artışa geçtiğini söyledi. Gelin, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz sohbeti birlikte okuyalım;

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında bu göreve resmi olarak atanmıştınız. Ardından gelişen pandemi süreci oldu. Siz ilk olarak nasıl bir adım attınız?

Pandemi vakaları Türkiye’ye gelmeden Sağlık Bakanlığı’mız bir ön hazırlık yaptı. Bu ön hazırlıkla birlikte bizde çalışmalarımızı yaptık. Gebze Kaymakamlığımız bünyesinde çalışmalarımızı daha da hızlandırdık. Personelimizin eğitimini sağladık. Eğitim çalışmalarını yaptığımız dönemde vatandaşlarımıza nasıl bilgilendirme yapacağımızı konuştuk. Pozitif vakanın görülmesiyle birlikte bu vakaların yayılmasını önlemek amacındaydık. Önemli olan bu vakanın dolaşıp vakaların artmasıydı. Vakaları hemen tespit etmek önemliydi. Temaslı kişileri tespit etmek önemli. Bunları tek tek ortaya çıkartarak izole ettik.

İLK ZAMANLARDA VAKALARI BİLDİRMEKTE GEÇ KALDILAR

Özellikle bizim bölgemiz fabrika ve sanayi bölgesi olduğu için özellikle ilk dönemlerde birçok fabrika duyarlı davranmadı açıkçası. Kurumsal firmalar haricinde birçok firma bu işi biraz ağırdan aldı. Hem çalışma koşulları açısından, hem servis, hem yemekhane açısından ciddi sıkıntılar vardı. Bir tane pozitif vaka çıktığı zaman zincirleme vakalar oluştu. Bazı fabrikalar vakaları bize bildirmekte geç kaldılar. Temaslıları bize bildirmeleri gerekiyordu. Tabi bunlar olunca pozitif vakalar artmaya başladı. Bunlarla ilgili Nisan ayından itibaren özel bir ekip kurarak eğitime başladık. Bizim pandemi başındaki amacımız bunun yayılmasını engellemekti.

Şuanda kaç kişilik bir ekiple sahadasınız?

Şuanda 80’e yakın bir ekibimiz var. Bunların 60 tanesi bizim kendi personelimiz. Geri kalan müftülük ve milli eğitimden takviye aldığımız ekip. Filyasyon ekibi olarak sahadayız. Gebze Belediyesi başta olmak üzere kurumlardan araç takviyesi aldık. Bizim günde 200 eve gitmemiz gerekiyor.

KARANTİNADA OLAN BİRÇOK KİŞİYİ DIŞARIDA YAKALADIK

Evlerde karantina altında olan kişilerin dışarıya çıkmaması çok önemli. Biz kişileri evlerinde karantinaya alıyoruz ama bu kişiler dışarıya çıkıyor. Dolayısıyla Kaymakamlık bünyesinde denetim ekipleri var. Bu denetim ekipleri de herhangi bir saatte evlere gidiyorlar. Evde olmadığı anda cezai işlem yapılıyor. Karantinada olan birçok kişiyi biz dışarıda yakaladık. Şuanda yakalanan bütün kişiler karantina yurtlarına gidiyor. Yapılan bütün harcamalar da kişilerden tahsil ediliyor. Günlük 100 lira civarında cezai işlem yapılıyor.

7 aydır devam eden bir pandemi mücadelesi var. Gebze özelinde baktığımızda en rahat dönem hangisiydi ve korona virüste son tablo nedir?

Gebze’de Nisan ayından itibaren vakalar görülmeye başlandı. Sürekli bir artış yaptı. Özellikle Mayıs ayında ciddi şekilde artış oldu. Mayıs’ın son haftasıyla birlikte düşüşler başladı. Gebze’de Haziran ayının ilk haftasıyla birlikte düşüşe girdik. Gebze’de en rahat ay Haziran ayı diyebiliriz. Yasakların gevşetilmesiyle birlikte memlekete gidişler başladı, düğünler başladı. Ciddi bir rahatlık başladı. Temmuz’da bizim vakalar tekrar artmaya başladı. Ağustos ayının ikinci haftasıyla birlikte ciddi artışlar başladı. Nisan ve Mayıs ayını arar duruma geldik. Akraba ziyaretleri, düğünler, tatiller vaka artışlarına neden oldu. Karadeniz’de vakalar artışlar başladı. Tatil dönüşleriyle birlikte artış hızlandı. Eylül ayı bizim açımızdan çok yoğun geçiyor.

Gebze’de vakaların artmasının sebebi olarak neyi görüyorsunuz? İlçenin röntgenini çektiğinizi düşünüyorum. Bu bölgede neden vaka sayısı fazla?

Gebze’de vakaların dönem dönem fazla olmasını nüfusa bağlayamayız. Gebze bir geçiş kapısı. Sanayinin Gebze’de olmasıyla sabah ve akşam saatlerinde yoğun bir giriş-çıkış oluyor. Ciddi bir işçi giriş çıkışı var. Burada bir pozitif vakanın bizden İstanbul’a ya da İstanbul’dan bize gelme şansı var. Çünkü geçişkenlik çok fazla. Bu insanlar iş yeri ortamlarında farklı kişilerle görüşüyorlar, hem de çarşıda, Pazar yerlerinde insanlarla buluşuyorlar. Stabil bir nüfus yok Gebze’de. Geçişken bir nüfusu var. Hareketli bir nüfusun olması vakaları arttırabiliyor. Bazı mahallelerimizde Anadolu kültürü halen yaşıyor. Ziyaretler oluyor. Son yasaklar oluncaya kadar mahallelerde çok düğünler oldu. Cenaze sonrası taziyeler oluyordu. Buralarda yakın temaslar çok fazla oldu. Bu tip faktörler çok fazla. Gebze bir mozaik. Her kültürden insan var burada. Kurban Bayramı serbest oldu. Bayramdan sonra da vakalar arttı bizde. Yakın akrabayı bizde yabancı saymıyorlar. Hastalık olarak bunlar bulaşıcı oldu.

GENÇLER ÇOK İÇ İÇE OTURUYOR

Çarşı çok sıkışık bir yerde. Mekan sayısı belli. Özellikle genç nüfus kafeleri çok fazla işgal ediyorlar. Kafelerde ve oturma mekânlarında gençler çok iç içe oturuyor. Gençlerin taşıyıcı olma özelliği çok fazla. Hastalığı yoğun yaşamıyorlar ama evlerindeki ailelerine taşıyorlar. Bizim bu konuda ciddi bir sıkıntımız var. İkinci olarak maske olarak halkımız son zamanlarda dikkat etmeye başladılar ama önceden çok duyarsızlardır. Kollarda maskeler gördük. Sosyal mesafeye uymak çok önemli. Halk otobüslerinde, Pazar yerlerinde çok yakın temaslar var. Sosyal mesafeye uymama olayı bölgemizde çok fazla.

Gebze’yi bir bölge olarak kabul edersek, iki büyük hastane ve özel hastaneler var. Son dönemlerde hastanelerde yer kalmadığı yönünde bir kısım çevreler tarafından algılar yapılıyor. Şuanda Gebze bölgesinde hastane doluluk oranı ne durumda? Bir sıkıntı yaşanıyor mu?

Gebze bölgesinde iki tane büyük hastanemiz var. Bölgede 800 bin nüfus olarak kabul edersek hastanelerimiz bize çok rahat yetiyor. Vakaların çok yoğun olduğu bir dönemde dahi doluluk oranımız yüzde 70’i hiç geçmedi. Hem yoğun bakımlar hem de normal servisler şuan iyi durumda. Bölgemizde çok fazla özel hastane var. Buralara hastaları gönderiyoruz. Bizim yoğun bakımda hiç sıkıntı olmadı, bundan sonrada yaşamayız. Biliyorsunuz, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı değişiklikle hafif vakalar evde tedavi görüyor. Bizim bölgemizde vakaların yüzde 70’ini biz evde tedavi ediyoruz. Yüzde 30 hastanelerde. 14 gün boyunca evde kalıyorlar. Biz gidip ilaçlarına evde başlıyoruz ve takip ediyoruz. Bu bizim için büyük bir avantaj. Büyük çoğunluk evde olduğu için, evdeki vakalar hafif vakalar bu süreci ilaçlarla atlatıyor. Orta ve ağır vakalar hastanede kalacaklar. Özel hastaneleri pandemiye dönüştürme şansımızda var. Bizim bölgemizde böyle bir sıkıntı söz konusu değil.

Bir ilçe sağlık müdürü ve bir hekim olarak şunu size sormak istiyorum. Aşı çıkmadan bu virüsü yenmek mümkün mü? Türkiye’nin aşı çalışmaları da Gebze’de bulunan TÜBİTAK’ta yapılıyor. Gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Virüs yeni bir virüs. Bir kırılganık olursa, mutasyona uğrarsa kırılır diye düşünüyorduk. Tek şansımız şuanda aşı gibi duruyor. Koruyucu önemler bir numara şart. Aşı çalışmaları çok hızlandı. Kasım-Aralık’ta aşı olarak ortaya çıkmasını, ülkemizde de Ocak-Şubat gibi bekliyoruz. TÜBİTAK’ta aşı çalışmaları yapılıyor. Dünyadan bu konuda geri değiliz. İnşallah. Temennimiz aşının bulunması. Aşı bulunana kadar koruma önlemlerine devam etmemiz gerekiyor. Temizlik, maske ve sosyal mesafe kurallarına uymamız gerekiyor.

Gazete Gebze olarak geçtiğimiz hafta bir farkındalık yaparak, maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmayan programların haberlerine gazetemizde yer verirken, fotoğraflarına olumsuz örnek oluşturmaması adına yer vermedik. Bu şekilde bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. Siz bu çalışmayı nasıl buldunuz? Ve vatandaşlara uyarılarınız nelerdir?

Tebrik ediyoruz. Güzel bir olay. Bu alışkanlık haline gelmesin. Maske bizim değişmez şartımız olsun. Güzel bir çalışma olmuş. Bu tür çalışmaların dönem dönem yapılması gerekiyor. Gebze kalabalık bir yerleşim bölgesi. Yoğunluğu az olan yerler tercih edilsin. Çalışan kişilerde mümkün olduğu kadar kendilerini ona göre ayarlasınlar. Alışveriş yerlerine gidildiği zamanda maskemizi takacağız. Kalabalıksa girmeyelim. Kalabalık yerlerden kaçmamız lazım. Virüsün en çok sevdiği alanlar kalabalık alanlar. Tenha yerlerde çok riskimiz yok. Ne zaman kalabalık ve yakın mesafe başlarsa riskimiz artıyor. Maskemizi hiç çıkartmamamız lazım. Gençlerimizi uyarmamız gerekiyor. Gençler maske takmıyorlar. Bize bir şey olmaz mantığı hakim. Gençler bu virüsü taşıyabilirler. Yakın mesafeli olmamaları gerekiyor. En çok uymayan onları görüyorum.

Şuanda Gebze’de karantina altında bir bina veya bölge var mı?

Şuan için karantina altında bir sokak ya da bölgemiz yok. Hastalarımız evlerinde izole oluyorlar ama karantina altında bölgemiz yok.

Sizlere yoğun çalışmalarınızda kolaylıklar diliyoruz. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Teşekkür ederim. Zor bir bölgede yaşıyoruz. El birliği ile bu zor sürecin üstesinden geleceğiz. Gebze Kaymakamlığı, Gebze Belediyesi başta olmak üzere kurumlar biz sağlık kuruluşlarına destek veriyorlar. El birliği ile bu mücadeleyi yapıyoruz. Vatandaşlarımız bizlere yardımcı olsunlar. Gençlerimiz ve çocuklarımızı uyaralım. Yaşlılarımız risk altında, onları koruyalım. Biz el birliği ile bu hastalığı yeneceğiz. Gebze halkına sağlıklı günler diliyorum.

Röportaj: Samet Kahraman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.