Medical Park’tan göz sağlığı semineri!

Medical Park Gebze Hastanesi, Çayırova Belediyesi’nin işbirliği ile anneleri çocukların gözlerinde oluşabilecek rahatsızlıklar hakkında bilinçlendirdi.

Medical Park’tan göz sağlığı semineri!
01 Mart 2018 Perşembe 10:32

Medical Park Gebze’de görev yapan Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mustafa Lütfi Yazar, çocuklarda çok sayıda göz sorunu görülebildiğini, erken tanı ve tedavinin göz hastalıklarının önlenmesi açısından önemli olduğundan bahsetti. Çocukların rutin 12 ay – 24 ay ve 4 yıl göz muayenesinden geçirilmesindeki önemine dikkat çekti. Çocukların göz sağlıkları için zamanında önlem alınması gerektiğini okul, sosyal başarı ve gelişimini engellemesi açısından önemli olduğunu belirtti.

‘ÇOCUKLARDA ÖZELLİKLE HANGİ GÖZ RAHATSIZLIKLARI GÖRÜLÜR?’

Çocuklarda görülebilecek hastalıklar hakkında bilgiler veren Op. Dr. Mustafa Lütfi Yazar, “Çocuklarda göz tembelliği, gözyaşı kanal tıkanıklığı, şaşılık, glokom başta olmak üzere birçok göz rahatsızlığı görülebilir. İki göz arasında simetrik olmayan kırma kusuru varsa gözlerden birisinde göz tembelliği gelişebilir. Görme tek ya da çift taraflı azalır. Görmenin gelişimi bebeklik çağında başlar. Bu dönem içinde en kritik dönem ilk 2 – 3 yıl olmakla birlikte görme gelişimi ilkokulun ilk yarıyıllarıboyunca devam eder. Bir göz iyi görürken, diğeri aynı kalitede göremez. Bu durumunda az gören göze ambliyobik göz adı verilir. Ambliyopi genelde tek gözde görülür. Toplumda sıklığı %2 – 3'tür. Tedavide yapılması gereken öncelikle nedenin tedavisidir. Aynı zamanda miyop, hipermetrop ve astigmatta görülebilir, bu şaşırtıcı bir durum değildir. Ancak bu durum erken farkına varılıp gerektiğinde çocuğun gözlük takması sağlanmalıdır.” diyerek devam etti.

‘GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİ OLMAZSA NE OLUR?’

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mustafa Lütfi Yazar, göz tembelliğinin tedavisi 6 yaşına kadar mümkün olduğunun altını çizerek, "6 – 10 yaş arasında tedaviye cevap veren vakalar da vardır. 10 yaş üzeri hastalar da ise göz tembelliği tedavisi henüz yoktur. 10 yaş ve üzeri hastalarda göz tembelliği için değişik tedaviler var ise de henüz kesinleşmiş bir tedavi yoktur. Göz tembelliği için ideal muayene ve tedavi yaşı 3 – 4 yaş arasıdır. Göz tembelliği tedavisinde en önemli tedavi metodu, kapama tedavisidir. Bu tedavinin mantığı kuvvetli olan gözü istirahate almak, zayıf gören gözü çalıştırmaktır. Kapama tedavisi 1 – 2 yıl sürebilir. Bu yüzden tedavinin 6 yaşından evvel tamamlanması gerekmektedir." dedi.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler veren Op. Dr. Yazar,“Açık ameliyat yöntemi yaklaşık olarak yüz yıldır uygulanan klasik bir operasyondur. (Toti ameliyatı). Ancak teknolojideki hızlı gelişmenin tıbba kazandırdığı endoskoplar internal yani kapalı yöntemi bir seçenek olarak ortaya koymuştur. Endoskopik yöntemle yapılan ameliyatın avantajları arasında ise, cilt kesisi yapılmaması nedeniyle dışta bir yara izi olmaz, gözyaşı kesesine sınırlı bir müdahalede bulunulduğu için kesenin pompa fonksiyonu bozulmaz, hastalar operasyonun aynı günü evlerine gidebilmektedirler, tecrübeli ellerde operasyon süresi daha kısadır. Gözyaşı kanallarına takılan silikon tüpler en az 6 – 8 hafta (daha uzun süreler bırakılması da önerilir) süre ile yerinde bırakılmalıdır. Çok basit olarak, gerekli olursa lokal anestezi ile silikon tüpler göz köşesinde kesilerek kolaylıkla burundan küçük bir nazal endoskop yardımı ile alınabilir.” diyerek detaylı olarak annelere hastalıklarla ilgili bilgiler verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.