Nakliyat İş’den tam destek!

Nakliyat-İş Örgütlenme Daire Başkanı ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal, Kristal-İş üyesi 5700 Cam İşçinin yasaklanan grev kararı ile ilgili olarak bir basın açıklamasında bulundu

Nakliyat İş’den tam destek!
01 Haziran 2017 Perşembe 13:35

Nakliyat-İş Örgütlenme Daire Başkanı ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal, Kristal-İş üyesi 5700 Cam İşçinin yasaklanan grev kararı ile ilgili olarak bir basın açıklamasında bulundu. Kopal yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Nakliyat-İş Sendikası Gebze Şubesi olarak ülkemizde daha insanca yaşayabilecekleri bir ücret ve çalışma koşulları için mücadele eden, grevleri yasaklanan Kristal-İş üyesi 5 bin 700 cam işçisi ile dayanışma içerisindeyiz. İşçilerin patronlara, kapitalistlere karşı en etkin hak arama, mücadele aracı grevdir. Grev hakkının ortadan kaldırılması demek patronların işçileri düşük ücretle kölelik koşullarında çalıştırılmasına ortak olmak demektir.
GREV MEŞRU BİR HAKTIR
Grev Hakkı Anayasa, İLO ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış bir haktır. Cam grevinin yasaklanması aynı zamanda da tüm İşçi Sınıfımıza gözdağıdır. Ancak İşçi Sınıfımız, cam işçileri keyfi, hukuksuz grev yasaklamaları, tehditlerle teslim alınamaz.
Grev yasaklamalarına karşı mücadele meşru bir haktır. Nakliyat-İş Sendikası olarak direnen, mücadele eden cam işçileri ile her zaman dayanışma içinde olacağız. Sermayenin İşçi Sınıfı üzerinde ki en açık diktatörlüğü demek olan 12 Eylül Faşizm döneminde yerli para babası Vehbi Koç, Kenan Evren’e yazdığı mektupta kıdem tazminatının patronlar üzerinde yük olduğunu ve bu yükten kendilerinin kurtarmasını istiyor.
MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ
Fona devredilen kıdem tazminatı ile işverenler tümden sorumluluktan kurtulmak istiyorlar. İşçileri daha düşük ücretlerle örgütsüz sendikasız çalıştırmak istiyorlar. Milli gelirden işçilerin emekçilerin aldıkları pay düşerken sermayedarların aldıkları pay artmaktadır. Servetin ve gelirin paylaşımında adaletsizlikler giderek derinleşmektedir. Tüm bunlar iş ve gelecek güvencesi de olan kıdem tazminatına göz dikiyorlar. Kıdem tazminatı ile değişiklik tasarısı dün Bakanlar Kuruluna sunuldu. Önümüzdeki günlerde başta örgütlü sendikalı işçiler olmak üzere tüm işçileri, halkımızı kıdem tazminatı hakkımıza sahip çıkmaya, onu gasp etmeye çalışanlara gerekli cevabı vermeye, direnmeye, mücadele etmeye çağırıyoruz.” dedi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.