ONAYTÜRK, geleceği güçlendiriyor!

ONAYTÜRK  Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi ile eğitim alanında atılımlarını sürdüren Hakan Alaşar, Onaytürk’ü Gazete Gebze’ye anlattı.

04 Şubat 2019 Pazartesi 14:16

Gebze’de Mesleki Yeterlilik sınavı yaparak, sanayi kuruluşlarında çalışan personelin yasal zorunluluk gereği alması gereken belgelendirmeyi yaptıklarını söyleyen Genel Müdür Hakan Alaşar, amaçlarının niteliksiz iş gücünü azaltmak olduğunu belirtti. Onaytürk olarak 17 meslek gurubunda belgelendirme yapmaya yetkili bir kurum olduklarının altını çizen Alaşar, Onaytürk Mesleki Yeterlilik  Sınav va Belgelendirme Merkezi’nin kısa öyküsünü şöyle anlattı; 

 17 MESLEK GRUBUNDA YETKİLİ KURUM

Aynı zamanda Gebze’de bir Yabancı Dil Okulu bulunan Onaytürk Mesleki Yeterlilik Sınav Ve Belgelendirme Merkezi A.Ş Genel Müdürü Hakan Alaşar ve iki girişimci ortaklığı ile kurulan OnayTürk Mesleki Yeterlilik Kurumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu olarak kuruldu. 17 Meslek Grubunda belgelendirme faaliyetlerinde bulunan firma 2017 Nisan ayından beri bu çalışmaları devam ettiriyor. Onaytürk halen İnşaat sektörü başta olmak üzere, Plastik, Metal kesim, Metal kesim operatörü(Seviye 4), Çelik kaynakçısı (Seviye 3)  alanlarında yetkili bir kurum olarak hizmet vermekte.

BELGE ALINMADAN ÇALIŞILMASI YASAK

İnşaat, plastik, metal ve kaynak sektöründe belgelendirme süreçlerinde hizmet verdiklerini söyleyen Alaşar, ‘’ Bizim burada en büyük amacımız niteliksiz iş gücünü azaltarak meslek standartlarında sınavlarını başarıyla geçenlere belgelerini vererek arkadaşların yetkin personeller olmasını sağlıyoruz. Daha önce bilindiği gibi halk eğitim merkezleri tarafından verilen belgeler vardı, hala da veriliyor bazı meslek branşlarında. Şu an da mesleki yeterlilik kurumu tarafından 117 meslekte akredite edilmiş meslekler var. Bu mesleklerin özellikle şuan için 17 tanesinde biz yetkiliyiz. MYK tarafından 4 Nisan 2015 tarihinde TBMM’de çıkan 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaşan İş Sağlığı ve Güvenliği ile bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun gereği, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren 12 ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak. Dolayısıyla vermiş olduğumuz belgelerin yasal zorunlulukları bulunmaktadır. Bu belgelerin alınmaması halinde cezai yaptırımlar uygulanmakta. Şu anda özellikle bu belge olmadan çalıştırıldığı zaman denetimlerde bu görüldüğü zaman ortalama kişi başı 627 TL cezası var’’ diye konuştu.

 YAKLAŞIK BİN KİŞİYE BELGE VERDİK

Şu anda 6111 sayılı kanun kapsamında Mesleki Yeterlilik Belge ücretlerinin,  iş-kur işsizlik fonundan yüzde yüz olarak geri ödenmekte olduğunu belirten Alaşar, ‘’ Yani sınavlarda başarılı olan personellerin ücretleri %100 teşvik kapsamında geri ödenmekte. Burada bizim özellikle 31.12.2019 tarihine kadar yapmış olduğumuz sınavların ücretleri devlet tarafından geri iade edilmektedir. Bugüne kadar kişi bazında ortalama bin civarında belge verdik. Ama tabi şu anda daha hızlı bir hale geldi. Bizim bir emekleme dönemimiz vardı  ve bu emekleme dönemini yeni geçirdik. Şimdi kısmetse koşmaya başlayacağız. Özellikle plastik sektörü yeni açıldı. Plastik sektöründe şu anda plastik enjeksiyon operatörlük belgesi veriyoruz. Plastik enjeksiyon kısmında Türkiye’de 8 tane yetkili kurumdan bir tanesiyiz. Bununla ilgili ciddi talepler var şu anda. Bu talepleri 2019’un sonuna kadar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz’’ şeklinde konuştu.

 KİŞİLERİN ENEYİMLERİNİ BELGELENDİRİYORUZ

OnayTürk Mesleki Yeterlilik Kurumu olarak şirket açılış organizasyonlarında sadece belgelendirme olduğunu ifade eden Alaşar, ‘’ Bu belgelendirmenin dışına özellikle eğitim anlamında faaliyetler düşünmüyoruz. Çünkü bizde 17 tane birim var, bu 17 birim kısmetse 30- 37 birime çıkacak. Bu 37 birimde yine aynı şekilde belgelendirme hizmeti verecek. Buradaki asıl işimiz ölçme ve değerlendirme, biz burada çalışan mühendis arkadaşlarımızı  eğitim süreçlerine dâhil etmek istemiyoruz. Sadece gelen adayları biz ölçme ve değerlendirme kapsamında sınava alıyoruz. Yani arkadaşlar bize başvurularını yaparlar, başvurular alındıktan sonra sınav süreçleri başlar. Bu sınav süreçlerinde bizim kendi sınav alanımız var. Burada hangi iş kolunda belge alacaklarsa ona göre  arkadaşları sınava alırız. Eğitim vermemiz yasak, tarafsızlığı sağlamak adına bizim sistemimizde olan bir uygulamadır.  Mühendis ağırlıklı bir kadroyla çalışıyoruz. Şu anda yaklaşık 30 personelimiz var. Bu 30 personelle sadece sınav organizasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Kişinin geçmişte kazanmış olduğu deneyimleri aslında biz belgelendiriyoruz’’ dedi. Kamil Uzunmehmet….


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.