Prestijli projelerde Volkan Tarım imzası

Volkan Tarım Şirketler Grubu yönetim kurulu Başkanı Volkan Tarım ile şirketin dününü, bugünü ve geleceğini konuştuk. Türkiye’nin önemli projelerine imza atan Volkan Tarım’ın gelecek beş yıldaki en büyük hedefi kamu müteahhitliğinde sektörün ilk beş firması olmak. Genç ve başarılı işadamı Tarım ile yaptığımız söyleşi ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

12 Şubat 2018 Pazartesi 09:42

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Sakarya doğumluyum. 30 yıldır Gebze’de ikamet ediyorum. Mimarım. Gebze’de 10 yıldır profesyonel olarak ticaret yapıyorum. Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi mezunuyum. Üniversitede okurken yazları çalışmaya devam ediyordum. Üniversite bittikten sonra  özel sektörde çalışmaya başladım. Kısa bir süre sonra ticaret yapmaya karar verdim.

SEKTÖRÜN YÜKSEK UÇUŞ YAPAN FİRMASIYIZ

Ticari hayatınız ne zaman başladı?

2006 yılında proje ofisini açtım ve proje yapmaya başladım. Daha sora gelişen projektör gereği  imalat, inşaat ve mimarlık alanında faaliyetlerimizi genişlettik. 2010 yılında profesyonel olarak Pemyap Peyzaj ve Mimarlık firmasını, daha sonra Volkan Tarım ve Pemart firmalarını kurduk. 2018 itibari ile Volkan Tarım Şirketler Grubu olarak ticari hayatımızı sürdürüyoruz. Bünyemizde  150  mavi yaka  30 tane beyaz yaka çalıştıran bir firmayız. Küçükken Pilot olmayı ve yükseklerde uçmayı hayal etmiştim. Bugün farklı bir alanda hizmet veriyoruz ama sektörün yüksek uçuş yapan firmalarından bir tanesiyiz.

PEYZAJI FARKLI YORUMLUYORUZ

Mimar gözü ile Peyzaj nedir?

Peyzaj mimarisi belli bir perspektife giren manzarayı ihtiva ediyor. Biz peyzaj mimarisini farklı bir anlamda yorumlayan bir firmayız. Peyzaj mimarisinin bütün aksamlarını hayata geçiriyoruz. Peyzaj mimarisini açacak olursak. Fransızca lens cap kelimesinden Türkçemize girmiştir. Bir çerçeve içerisine giren bütün manzara anlamına gelmektedir. Peyzaj mimarisini farklı yönleri ile değerlendiriyoruz. Turizm, sportif, inşaat, görsel algı ve otoyol faaliyetlerinde değerlendiriyoruz. Yaptığımız inşaatlarda peyzaj mimarisini ön plana çıkartıyoruz. Öne çıkardığımız ürünler albenisi yüksek, görsel anlamda birer doğa harikasını dönüşüyor.

KALİTEYE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Şirketinizin faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

Pemyap ,kent parklar, toplu konut alanları, orta refüj çalışmaları, aqua park projeleri ihtiva ediyor. Volkan Tarım firması ise inşaat  ve mimarlık, toplu konut alanları, spor alanları, köprü, camiler inşaat ediyor. Pemart ise spor alanları faaliyetleri içerisinde çocuk olun grupları üretimi ve satışı yapıyor. Volkan Tarım devlet işlerinde uzmanlaşmış bir şirket oldu. Türkiye’nin önde gelen projelerine imza atıyoruz.

Sizi diğer firmalardan farklı kılan özellikler nelerdir?

Bizim şirktekini bu aktar hızlı bir şekilde ivme kazanmasının nedeni genç, dinamik ve hızlı karar veren ve alabilen bir işletme olmamız. Yapacağımız işlerde çok hızlı karar verip uygulamaya geçiyoruz. Bizi rakiplerimizden farklı kılan en büyük özelliklerimiz bunlar. Kaliteye çok önem veriyor, işimizi hızlı çabuk ve çok iyi yapıyoruz. Türkiye’nin değişik yerlerinde tercih edilmemizin en önemli nedenleri bunlar. Türkiye’nin birçok yerinde değişik çaplarda bir çok projeye imza attık ve takdir kazandık. Özel projelerde bunun için tercih ediliyoruz.

Projeleri hazırlayan ekipten ve mutfaktan biraz

bahsedersiniz?

Önce müşterinin isteklerini dinliyoruz. Sonra bunları metin haline getirip proje ekibimizle beyin fırtınasına dönüştürüyoruz. Daha sonra ön projeler hazırlayıp müşterinin istediğini doğru anlayıp anlamadığını soruyoruz. Onay sürecinden sonra projeleri hayata geçiriyoruz. İnşaat faaliyetlerinde belli bir iş programımız var. Haftalık ve aylık değerlendirme toplantıları yapıyoruz.

BAŞARI EKİP İŞİDİR

Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?

Başarı tek başına olmuyor. Ne kadar iş bilirseniz bilin. Ne kadar iyi olursanız olun başarı bir ekip işidir. Genç azimli ve heyecanlı bir ekibimiz var. Her zaman söylediğimiz sloganımız var. Gözünüzden ateş çıksın. Her başarımızda 15 mimar, 5 mühendis, 10 tane idari personel ve teknik ekip ile heyecan ve mutluluk duyuyoruz.

PEYZAJ ASLINDA BİR SANAT

Özel işlerimizde gösterdiğimiz titizliği kamu işlerinde de gösteriyoruz. Kendimizin beğenmediği hiç bir unsuru ne müşterimize ne de kamuya sunuyoruz. Mutlaka ve mutlaka kaliteyi ön planda tutuyoruz. İş bittiğinde kendimizi beğeniyorsak bununla büyük mutluluk duyuyoruz. Birçok proje üretiyoruz ve yaptığımız işlerden heyecan duyuyoruz. Yaptığımız işin yüzde 80’den fazlası sanat. Peyzaj aslında bir sanat.İş bittikten sonra insanların mutlu olması bizleri de ziyadesi ile mutlu ediyor.

HAYALİMİZ PEYZAJIN ÖN PLANDA OLDUĞU BİR ÜLKE

Mimari açıdan baktığınızda kentleşmede peyzajı nereye koymalıyız?

Türkiye peyzaj anlamında istenilen seviyede değil. Son 10 yılda yapılan toplu konut alanlarında peyzajın ciddi ve önemli bir unsur olduğu ortaya çıktı. Binaları nitelikli projeler satıyor. Yeşil alan ve çocuk oyun alan miktarları, havuz alanları ne kadar iyi ise projeleri de satan budur. Kent peyzajında da önemli olan unsur bu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerçeği var. İstanbul’un bu kadar güzel olmasının nedeni peyzaj alanlarının yaşanabilir olmasıdır. Peyzajı derli toplu olmayan kentlerimizin albenisi daha alt seviyelerde. Gelecek yıllarda peyzajın daha ön planda olduğu ülke hayal ediyoruz.

Müteahhitliğini yaptığınız önemli projelerden var mı?

Devam eden projelerden bahsetmek istiyorum. Biten projeleri saymasa zamanız yetmez. Gençlik ve Spor bakanlığına stadyum yapıyoruz. İstanbul’un çeşitli yerlerinde çok nitelikli projelerimiz var. Cami, itfaiye binası, kent park projeleriz devam etmektedir. Gelecek 5 yılda daha iyi olacağız.

HEDEFİMİZ İLK BEŞ FİRMA OLMAK

Grup olarak hedefleriniz neler?

Grup şirketleri olarak 2, 5 ve 10 yıllık planlar yapıyoruz. İki yıl sonra hedeflerin neresine ulaşmışız diye kendimizi çek ediyoruz. Yıllık yüzde yüzün üzerinde bir büyüme gerçekleştiriyoruz. Gelecek 5 yılda kamu müteahhitliği tarafında sektörün ilk beşi arasında olmak istiyoruz. Daha sonraki 10 yılda yurt dışında önemli projelere imza atan ve o ülkeler tarafından seçilen firma olmayı hedefliyoruz. Bu hedeflerimiz gerçekleşecek. Eğitime önem veriyoruz. Tecrübeli arkadaşların yanına genç mühendisleri vererek onları kazanıyor ve geleceğe hazırlıyoruz. Üniversitelerden teşekkür yazıları alıyoruz. Her zaman söylediğim bir şey var. Başarı asla tesadüf değildir. Çalışmak, çalışmak ve çalışmak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.