Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli’ne tam not!

Devri Alem Belgesel Programı Yapımcısı ve AGRT Başkanı İsmail Kahraman tarafından hazırlanan Sakarya Meydan Muharebesi belgeseli izleyiciyle buluştu. İstanbul Eyüp’de yapılan Gala gecesine yoğun  katılım olurken, tarihi gerçekleri gün yüzüne çıkaran Belgesel, izleyiciden tam not aldı.

Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli’ne tam not!
02 Eylül 2018 Pazar 14:30

Gazetemiz Kurucusu ve Devri Alem Belgesel Programı yapımcısı İsmail Kahraman’ın Başkanı olduğu Avrasya Gazeteciler Derneği’nin(AGRT) sosyal sorumluluk Projesi çerçevesinde İç İşleri Bakanlığı Dermekler Daire Başkanlığı desteğiyle hazırladığı Gordion’un Düğümü-Sakarya meydan Muharebesi Belgeselinin Gala gecesi, İstanbul Eyüp’de gerçekleştirildi. 31 Ağustos Cuma akşamı gerçekleşen Belgeselin gala gecesi, izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Sakarya Meydan Muharebesi’ni ilk kez enine boyuna konu alan belgesel tarihi gerçekleri gün yüzüne çıkarırken, izleyiciden tam not aldı.

YOĞUN KATILIM OLDU

 Eyüp Belediyesi’nin ev sahipliğinde Eyüp Sultan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen gala gecesine AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Hasan Turan, AK Parti Eski Kocaeli Milletvekili ve MKYK Üyesi Zeki Aygün, Eyüp Sultan belediye başkanı Remzi Aydın, Türkiye’deki 81 İl Dernek ve Vakıflarının çatı kuruluşu olan Yedi renk, Tek yürek  Platformu Genel başkanı Ömer Erdoğan, TRT Belgesel TV Koordinatörü Süleyman Tezgel,   Kültür Bakanlığı Telif  Hakları Yetkilileri, Karadeniz  Sivil Toplum Örgütleri başkan yardımcısı,  Giresun Dernekler Federasyonu başkanvekili  Fatih Aydın,  Kadem yetkilileri başta olmak üzere Bir çok sivil toplum  örgütü başkanı temsilcisi katıldı.

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ İÇİN FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Gala gösterimi öncesi fuaye alanında Sakarya Meydan Muharebesi’ni anlatan tarihi  belgeler ve fotoğraflar  Sergisi açıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından şehitlerin ruhu İçin Kuran-ı Kerim okundu. Daha sonra konuşan Eyüp Belediye başkanı Belgeselin önemine dikkat çekerek, gösterimin Eylül ve Ekim aylarında devam edeceğini açıkladı. Aydın, “Bu belgesel film, Sakarya Meydan Muharebesini anlatan, öncesini sonrasını ortaya koyan ve bunun sonuçlarını anlatan ve bundan yola çıkarak başka sonuçlara ulaşmamızı sağlayan bir bilgilendirme. Bir sanat yapımından öte, milletimizi millet yapan millet şuurunu ve ortak bir paydayı paylaşan insanların oluşumunu sağlayan; bu şuuru diri tutmaya sağlayan araçlardan bir tanesi. Bunları önemsiyoruz ve önemsemeye devam edeceğiz. Önemli bir eser. Başta İsmail kahraman olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”dedi.

MALAZGİRT’İ BİLMEDEN SAKARYA’YI ANLAYAMAYIZ

Hazırlanan belgeselin Gala gecesinde konuşan Gazetemiz Kurucusu İsmail Kahraman da Sakarya Meydan Muharebesi'ni anlayabilmek için öncelikle 1071 Malazgirt Meydan Muharebesinin iyi bilinmesi gerektiğini söyledi. Kahraman, "Eğer biz medya mensupları görevimizi bihakkın yerine getirseydik, Sakarya Meydan Muharebesi'nin Polatlı'da yapıldığını, tarihin dönüm noktası olduğunu, 1683 Viyana bozgunundan sonra düşmanı durdurmuş ve karşı taarruza geçmiş bir bölge olduğunu medyamız iyi anlatabilseydi halkımız da çok iyi bilirdi ve tarihte tekrar etmezdi. Sakarya Meydan Muhaberesi belgeseli, bilinmeyen ve tarihi gerçekleri ortaya çıkardı. Destek verene ve emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.

TARİHİN EN UZUN SAVAŞLARINDAN BİRİSİ

Türk tarihinde büyük önem taşıyan Sakarya Meydan Muharebesi, 30 Ağustos’a giden yolda en önemli kilometre taşlarındandır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihe geçen “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” sözünü Sakarya Meydan Muharebesi’nde söylemiştir. 1921 yılında gerçekleşen ve tarihin en uzun savaşlarından birisi olan Sakarya Meydan Muharebesi de 1922’de gerçekleşen Büyük Taarruz’a giden yolda en önemli dönüm noktasıydı. Sakarya Meydan Muharebesi’nde elde edilen zafer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı Kurtuluş Savaşı’nda Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlanmasında ve 30 Ağustos’un gerçekleşmesinde büyük rol oynamıştı.

İKİ YILLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ

 Sakarya Meydan Muharebesi için insanüstü bir gayretle çalışma gerçekleştiren, bu kapsamda Ankara’nın Polatlı ve Haymana ilçelerine defalarca giderek günler süren çekimler gerçekleştiren Devri Alem ekibi, kültür ve medeniyet tarihimize eşsiz bir eser kazandırdı. Zaferler tarihimizin mihenk taşlarından olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin yapıldığı Mangal Dağı Bölgesi’nin Tarihi Milli Park olmasına öncülük eden ve bölgeyi koruma altına aldıran Devri Alem ekibi, kapsamlı çalışmanın ürünü olan belgeseli, kamuoyuyla buluşturmuş olmanın heyecanını yaşadı. Ömür KAVRAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.