Sanayicimiz bize Ödev versin!

Gebze Teknik Üniversitesi’nde vekaleten rektörlük görevini sürdürürken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu göreve asaleten atanan Prof.Dr. Muhammed Hasan Aslan’a önceki gün Gazete Gebze olarak hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. İmtiyaz sahibimiz Yunus Kahraman ve Genel koordinatörümüz Kamil Uzunmehmet’e yeni görevini ve üniversitede yapacaklarını anlatan Aslan, Gebze halkıyla olan yakın diyaloğun yeni dönemde de süreceğini, üniversite-sanayi işbirliğinin artarak devam edeceğinin müjdesini verdi. İşte GTÜ’nün çiçeği burnunda rektörü ile yaptığımız, keyifle okuyacağınız çarpıcı röportaj;

Sanayicimiz bize Ödev versin!
02 Temmuz 2018 Pazartesi 11:46

KİMDİR?

Prof.Dr. Muhammed Hasan Aslan; 20 Ağustos 1967 tarihinde İstanbul’da doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümde tamamlayan Aslan, ABD’de  Colorado School Of Mines'te doktorasını tamamladı. 1999'da Gebze Yüksek Teknoloji Enstitünde(GYTE) Fen Fakültesi Fizik Bölümü yardımcı doçent kadrosuna, Ocak 2006 yılında da doçent kadrosuna atandı. 2015 yılında Gebze Teknik Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi Fizik Bölümü’nde Profesör unvanını aldı. GYTE' de Fen Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü müdür yardımcılığı, Fizik Bölümü başkan yardımcılığı, Gebze Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü son olarak ta Rektör yardımcılığı görevlerini yürüttü. Aslan evli ve iki çocuk babasıdır.

Sayın rektör; Göreve rektör vekilliği ile başladınız. Şu an atanmış rektörsünüz. Görev size tebliğ edildiğinde neler hissettiniz?

Böyle görevler için önce istemeniz lazım. Rektörümüzün, daha farklı bir göreve atanması sonrası ayrılması gündeme geldikten sonra ben de bu göreve talip oldum. GTÜ’nün içinde biriydim, üniversitemizi iyi tanıyordum. Burada  Temel Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeliği, dekanlığı ve GTÜ rektör yardımcılığı görevlerinde bulundum. 7 Nisan tarihiydi sanırım. Rektör hocamız burada yeni görevine başlayacağından dolayı öğrencilere veda konuşması yapıyordu. YÖK’ten telefon geldi, GTÜ Rektörlüğüne vekaleten siz uygun görüldünüz dendi . Sevindim ancak bu sevincimi o an belli edemedim. Vekaleten rektör atandıktan sonra, başvuru süreci başladı. Ben de başvuru yaptım. Benimle beraber 25 aday vardı, bunların 15’i üniversitemiz dışından başvurdu. Bu da şunu gösteriyordu,  üniversitemiz dışarıdan da takip edilen ve  ilgi çeken bir üniversite. 12 Haziran’da telefon geldi, “ Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından GTÜ rektörlüğüne atandınız” denilince elbette sevindim. Odamdaydım, farklı duygular içinde sevincimi yaşadım diyebilirim. GTÜ sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın,  Başbakan yardımcımızın hatta YÖK’ün  çok önem verdiği bir üniversite. Alanında bir marka olmuş üniversite. İşimizin kolay olmadığını iyi biliyorum. Ancak bize düşen çalışmak, hem de çok çalışmak.  

GTÜ’nün içerisinde olan bir akademisyendiniz. GTÜ’nün bir önceki rektör Prof.Dr. Haluk Görgün döneminde  başarıya giden bu yürüyüşü vardı. Bu yürüyüş  sizin döneminizde de devam edecek mi?

GTÜ Dünya sıralamasında 600-800 bandında, Türkiye’nin 10 Araştırmacı Üniversitesi arasında, TÜBİTAK’ın yaptığı araştırmada da ‘En Girişimci ve En Yenilikçi’ ilk 3 üniversite arasında. Bu elbette kolay olmadı. Sevgili rektörümüz Haluk Görgün’ün bunda payı çok yüksekti. Kendisi ile birlikte üniversite çalışma arkadaşları olarak bizler çok çaba harcadık. Buralara kolay gelinmedi. EN büyük hedefimiz nedir diye sorarsanız, Gebze Teknik Üniversitesi’ni Uluslararası bir üniversite haline getirebilmek. Gelecek 4 yıl içinde GTÜ’yü Dünya sıralamasında 300’ün içerisine sokabilmek. Bu kolay mı? Elbette zor  ama yapılabilir. İnşallah bavulumuzu hazırladık, ülke ülke dolaşıp bunu başaracağız. Öğretim üyesi olarak, akademisyen olarak, yüksek lisans ve lisans öğrencileri arasına yabancı öğrenciler kazandırıp, bu kurumu Dünya sıralamalarına sokmamız lazım. Geçtiğimiz günlerde Sudan büyükelçimizle görüştüm, bizlere en iyi öğrencilerini gönderme konusunda kendilerinden söz de aldım. Bu sadece Sudan’la sınırlı kalmayacak. Avrupa ülkelerinden, bizim orada yaşayan Türk vatandaşlarımızın çocuklarından da buraya öğrenci kabul edeceğiz.

GTÜ, Gebze ve bölgeyle olan yakınlaşmasıyla bir üniversiteden öte bir kurum olarak öne çıktı. Rektörlüğünüz döneminde bu yürüyüş devam edecek mi? Yeni dönemde neler yapmayı hedefliyorsunuz?

Gebze halkına hizmet etmek istiyoruz. Ama her şeyden önce biz bir Üniversiteyiz. Burada kalkıp ta rastgele işler ya da etkinlikler yapamayız. Gebze halkının GTÜ’yü bir piknik alanı olarak görmesini istemiyorum. Biz onlara bir şeyler öğretelim, onlar bizden bir şeyler alsın bunu istiyoruz. 

Kendi bulunmuş olduğumuz kuruma yakışır işler yapmamız lazım. Örneğin Liseleri üniversitemize getirip, burada gelecekte tercih yapacakları meslekleri tanıtabiliriz. Bizim çalışma alanlarımızı onlara gösterebilir, Bölgemizde yaşayan halkımızın çocuklarını bu mesleklere yönelmelerini sağlayabiliriz. Bunu dışında üniversitede yaptıklarımızı, çalışmalarımızı hatta projelerimizi halkımıza tanıtmak. Kongre merkezimizin inşaatı bittikten sonra bir takvim içinde seminerler yapacağız, halkımızı buraya davet edeceğiz ve yaptıklarımızı onların anlayacakları şekilde anlatacağız. Üniversitemizde bir açık hava sineması düşünüyoruz. Ancak bu sinemada bildiğimiz gişelerde oynayan filmler oynatılmayacak. Dünya’da bilişim ve teknoloji üzerine neler yapılıyor? Ne tür gelişmeler sağlanıyor? Bunlarla ilgili filmler olacak.

Sizin döneminizde Üniversite-Sanayi işbirliğinde aksama olacak mı? Bölgenin bir sanayi kenti olması dolayısıyla  üniversite ile sanayi arasındaki yakınlaşma bu dönemde de devam edecek mi?

Üniversitemizin misyonundan biri de üretmiş olduğumuz bilgileri, projeleri uygulamak. Bunu da in iyi yapabileceğimiz yer kuşkusuz sanayi tesisleri. Bu anlamda çok şanslı bir üniversiteyiz. Zira 12 OSB’nin, 102 Ar-Ge merkezinin, onlarca Tasarım Merkezleri’nin, teknoparkların  yer aldığı bir sanayi bölgesinin içerisinde yer alıyoruz. Hazır hale getirdiğimiz birkaç projemiz var. Bunun 2 tanesini çok kısa sürede hayata geçireceğiz. Sanayicimiz gelsin bizi görsün, laboratuvarlarımızı gezsin, birlikte neler yapabiliriz bunu ortaya koyalım. Biz gidelim; işletmelerinde, Ar-Ge merkezlerinde kendileri için neler yapabiliriz?, Türk sanayisine, ekonomimize nasıl katkı sunabiliriz? Katma değeri yüksek ürünler nasıl ortaya çıkarabiliriz, onları tespit edelim. Bölge sanayicilerimiz bize ödev versinler. Ne lazım? Size ne yapalım? Halkımızla, sanayicimizle aramızda beton bloklar yok, kendimizi onlardan soyutlamadık, burnumuz havada sadece önümüze bakan bir üniversite değiliz. Bizden istensin, bize “şunu yapalım” densin istiyoruz. Biz böyle bir üniversiteyiz. Öğretim üyelerimiz artık bu işin içindedir. Günümüzde öğretim üyesi sadece ders veren, makale yazan akademisyenler değildir. Katma değer yaratan, proje ortaya koyan, üretimin ve teknolojinin içinde olan, Ar-Ge’yi,  inovasyonu yaşamlarına almış bilim insanlarımızdır. Bilgisini işin içine katan ve bundan da ürün çıkartan bir yapının aktörleridir.  Hem ülkemizin, hem öğretim üyelerimizin, hem de karşı tarafın kazanç sağlayacağı projeler yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.

Halen üniversitede kaç fakülte eğitime açıldı, kaç öğrenci eğitim görüyor, gelecek dönem hedefleriniz ne olacak?

Halen 4 ayrı fakültemiz var. Şu an 16 Bölümümüzde lisans programlarımızı uygulamaktayız. Bu bölümlerimize yeni dönemde 2-3 bölüm daha eklemeyi planlıyoruz. Şu an 7600 öğrencimiz var. Bu sayıyı geliştireceğiz ancak çok fazla yığılmada yapmayacağız. Biz lisansüstü öğrenci sayımızı arttıracağız. Bizim % 65 lisans üstü, % 35 lisans öğrencisi şeklinde bir denklemimiz var. Bu oranını koruyarak yolumuza devam etmeyi düşünüyoruz. Şu an, yüksek lisans anlamında  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile aynı seviyede  değerlendiriliyoruz. Bu özelliğimizi devam ettireceğiz. Yapabilirsek, Türkiye’de Devlet üniversitesi olarak da tek olacağız. Zaten ülkemizin de böyle bir formatta olan bir üniversiteyi ihtiyacı var. Eksiklerimiz elbette var. Özellikle yeni açılan bölümlerimiz var. Onların fiziki eksiklikleri var. Yeni dönem öncesi onları tamamlayacağız. Mümkün olduğu kadar burayı, yeni bölümler için hazır hale getirmenin uğraşı içerisindeyiz. Şu an üniversitemizin yetenekleri ve kabiliyetlerinden ötürü bir Meslek Yüksek Okulu açmak gibi düşüncemiz yok. Bunu MYO küçümsemek ya da gereksiz gördüğüm için kesinlikle söylemiyorum. Ülkemizde her üniversitemiz başarılı ve eğitim sistemimize katkı için çabalıyor. Her üniversiteye de farklı misyonlar, görevler öngörülmüş. Bize de farklı bir konuda yol yürüme görevi verilmiş. Devletimiz, bizi yönetenler bir Devlet üniversitesi olan Gebze Teknik Üniversitesi’ne araştırma, sanayi alanında inovasyon, proje yapma ve bunu sanayide uygulama görevi vermiş. Biz bu yolda ilerleyeceğiz, diğer üniversitelerimiz de kendilerine verilen görev dahilinde ilerleyecekler.

Üniversite kampüsü içerisine teknik Lise çalışmanız olacak. Bu konudan bahsedermisiniz?  Yanıbaşınızda Hünkar Çayırı Cumhurbaşkanımız tarafından “ Millet Bahçesi” olarak ilan edildi. Bu alana üniversite olarak katkınız olacak mı? 

GTÜ Eğitim Vakfımız tarafından kampüsümüz içerisinde bir Teknik Lise planlıyoruz. Üst düzey, seviyesi yüksek, başarılı öğrencilerin girebileceği bir lise olacak. Mezunlarının GTÜ’yü kazanacak seviyede bilgi ve başarısı olacak bir lise hedefliyoruz. Üniversitemize de çok büyük katkı yapacağını düşünüyorum. Hünkar Çayırı’na gelince. Burasının önceki durumunu yakından takip edenlerdenim. Sayın Cumhurbaşkanımız en doğru kararı vermiştir ve bu alanı şaibelerden, spekülasyonlardan kurtarıp Bölge halkının ihtiyacına açmıştır. BU yüzden kendisine şükranlarımı iletiyorum.  Biz de üniversite olarak burada yapılacak olan kültürel ve sosyal etkinliklere katkı sunarız. Birlikte de yapabiliriz. 

Sayın Aslan, bu keyifli röportaj ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Görevinizde başarılarınızın artarak devam etmesini dileriz.

Bende bana bu fırsatı verdiğiniz ve Üniversitemize göstermiş olduğunuz yakın ilgiden dolayı şahsım, akademik kadrom, ekip arkadaşlarım ve öğrencilerim adına teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim.


Etiketler; #sanayici #Ödev

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.