Sertifikalar alındı, sıra istihdamda!

Basın İlan Kurumu, MARKA, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi tarafından düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik ve İstihdam Programı sertifika töreni gerçekleştirildi.

07 Aralık 2018 Cuma 13:09

Yazılı basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanmasına yönelik Basın İlan Kurumu (BİK), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA),  İŞKUR Kocaeli İl Müdürlüğü, ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile BİK Kocaeli Şube Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde başvuru işlemleri ve mülakatları yapılan Yeni Nesil Gazetecilik ve İstihdam Programına katılan 30 kursiyer düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.  Sertifika törenine Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Nigar Pösteki, Basın İlan Kurumu Kocaeli Şube Müdürü Hayri Beşer, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, İŞKUR Eğitim Şube Müdürü İlhami Çelik, SGK İl Müdür Yardımcısı Nasır Durmaz ve öğrenciler katılım gösterdi.

İSTİHDAM AMAÇLI EĞİTİM

Açılış konuşmasını yapan Basın İlan Kurumu Kocaeli Şube Müdürü Hayri Beşer, Yeni Nesil Gazetecilik programının istihdam amaçlı bir organizasyon olduğunu ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yola çıktıklarını dile getirdi. Beşer, ‘’Aslında Genel Müdürümüz Sayın Yakup Karaca’nın ilimizi ziyaretinde Mustafa Bey ile yaptığı görüşmede ortaya konan bir fikirdi. Mustafa Beyinde çok olumlu yaklaşımı üzerine harekete geçtik. Gazetelerin yöneticileriyle görüştük. İşkur yine partnerimiz olarak yanımızda oldu. Kocaeli Üniversitesi hem derslik olarak, hem de eğitim faaliyetlerini üstlenerek yardımda bulundu’’ dedi.

30 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Bu organizasyonun ikinci organizasyonları olduğunu söyleyen Beşer, ‘’Daha önce 2017 yılı Şubat ayında yine bir organizasyon gerçekleştirmiştik. Basın İlan Kurumu bünyesinde Türkiye genelinde yapılan ilk organizasyondu. Kocaeli Üniversitesi yine yanımızdaydı. O programa katılan arkadaşlarımızdan yedisi yerel medya olmak üzere şu anda 11 tanesi basın sektöründe istihdam ediliyor. Bu organizasyonda istihdama daha öncelik verdik. Dolayısıyla 30 arkadaşımız Yeni Nesil Gazetecilik programına katıldı. İnşallah bu arkadaşlarımızın tamamına yakınını ağırlık yerel medya olmak üzere basın sektöründe istihdam edeceğiz. Tabi burada bu kursa katılmaya hak kazanan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bazıları sınavlarını kaçırma pahasına, uzak yollardan gelme pahasına itinayla geldiler, derslere katıldılar ve sertifika almaya hak kazandılar. Tabi hocalarımızda daha çok pratik ağırlıklı bir eğitim vermeye çalıştı. Üniversitedeki hocalarımızın yanı sıra ulusal medyadan Turkuaz Medya, A Haber, TRT bünyesinden de duayen gazetecilerin katıldığı, birikimlerini arkadaşlarımızla paylaştığı bir eğitim sürecini geride bıraktık. Bu eğitim programına katılan ve sertifika almaya hak kazanan arkadaşlarımıza çıktıkları bu yorucu bu yolda başarılar diliyorum. Malum gazetecilik aşkla, tutkuyla, heyecanla yapılabilecek bir meslek. Ancak bu şekilde basamakların çıkılabileceği bir meslek. Ama bundan daha önemlisi toplum yararına yapılması gereken etik değerlere bağlı kalınarak icra edilmesi gereken bir meslek. Ben yarının gazeteci adaylarının bu anlamda yerel medyada çalışacakları sektöre yeni bir soluk getireceklerini inanıyorum’’ diye konuştu.

HEDEF İSTİHDAM YARATMAK

İşkur Eğitim Şube Müdürü İlhami Çelik, kurumu adına bu tip organizasyonlarda bulunmaktan büyük bir keyif aldığını söyledi. Çelik, ‘’ Öncelikli hedefimizin işgücü piyasasında yeni istihdamlar yaratmak ve mevcut istidamın korunabilmesi için değişik argümanlarla bu alanda faaliyetler göstermek olduğunu paylaşalım. Mesleki eğitimde bunlardan bir tanesi, amaç insanların vasıflarını arttırarak iş bulma imkanlarını arttırmak ve istihdamlarını kolaylaştırmak. Umarız amaçladığımız gibi katılımcıların tamamı bu sektörde istihdam edilirler ve güzel noktalara gelme şansı bulurlar. Kişisel olarak şuna çok iyi inanıyorum ki, bir ülkede iletişimin ve var olan demokratik inancın korunabilmesinde kilit faaliyetlerden bir tanesi basın, halkla ilişkiler ve gazetecilik faaliyetleri. Kurumum adına bu çalışmanın içinde olmaktan mutluluk duyduğumu ve mezun olan arkadaşlarımı tebrik ettiğimiz söylemek isterim. Umarım sonuçları hepimiz için faydalı olur’’ şeklinde konuştu.

“BU İŞİ SAHİPLENDİK”

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, bölgedeki insan kaynakları kapasitesinin arttırılmasına yönelik pek çok faaliyet yürüttüklerini ifade etti. Çöpoğlu, ‘’ Bu çalışmanın da başlangıcı Genel Müdürümüzün ajansımızı ziyaretinde bir proje fikri olarak ortaya çıktı. Bizde diğer paydaşlarımıza yaptığımız gibi bu işi sahiplendik ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi, İşkur Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Müdürlüğü ve Basın İlan Kurumu ile birlikte bir çalışma yaptık. Kasım ayı içerisinde buradaki yerel basına yönelik yaptığımız eğitim faaliyeti tamamlandı’’ diye konuştu.

YAPTIĞIMIZ İŞ ÇOK KIYMETLİ

 Medyanın ve gazeteciliğin önemine vurgu yaparak konuşmasını bitiren Çöpoğlu, ‘’Burası Tıp Fakültemizin konferans salonu burada pek çok hekimimiz yetişiyor. Biz hasta olduğumuz zaman iyi bir hekim arıyoruz ama şunu unutmayalım bir hekimin yanlışı belki bit hastaya zarar verir ama bir basın mensubunun yaptığı yanlış o gazetenin tirajı onu okuyan okuyucuları kadar insana zarar verir. Onun için yaptığımız iş çok kıymetli, ben destek veren projeye katılan tüm basın mensubu emekçisi kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Bundan sonrada Basın İlan Kurumu ile yeni projelerde birlikte çalışmaya devam edeceğimizi de buradan açıklamak istiyorum’’ dedi.

‘’GAZETECİLİK BİR KAMU HİZMETİDİR’’

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca yaptığı konuşmada, eğitim ve istihdamın önemli bir başlık olduğunu vurgulayarak, ‘’Yeni Nesil Gazetecilik İstihdam Programı herkesin gururla bahsedeceği bir proje. Çünkü işe yeni başlayacak kişilerin donanımlı ve nitelikli olması gerek. Bu eğitimin tek amacı budur’’ dedi. Karaca, ‘’Başta Kalkınma Ajansımız olmak üzere eğitim programımızda bize destek oldular. Yapılacak o kadar işler var ki inşallah yakın zamanda kamu kuruluşlarımızı ilgilendiren kurumsal iletişim temalı bir projemizi gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bunun yanında kültürel ve manevi birikimlerimizi yeni nesillere aktaracak bir projemiz daha var‘’ diye konuştu. Basın İlan Kurumu’nun bir proje ofisi değil ama ülkemizin kültürel mirasının değerlendirilip yeni nesillere aktarılmasında köprü görevinde olduğuna da değinen Karaca, ‘’Bütün bunların bir maliyeti var. Değerli hocalarımız fedakarlık yapıp bize katkıda bulundular. Bunların zayi olmaması lazım. Biz kalkınma yolunda bir ülkeyiz ve kaynaklarımız kıt. Bunları son kuruşuna kadar muhakkak bir katma değer üretecek şekilde değerlendirmemiz lazım ki iş kaliteli olsun. Bunu da inşallah bu programa katılmış olan genç gazeteci adaylarımız bize ispat edecekler’’ ifadelerini kullandı.

‘’GAZETELERİN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ’’

Karaca, ‘’Bu proje bazı yerlerde oldukça başarılı sonuç verdi. Gazetelerimizin çehresi değişti. Önceden ajanstan haber alınıp ufak tefek değişiklikler yapılırken genç gazete adaylarımız özel haberler yaptılar. Sizler bu farklılığı ortaya koyacaksınız. Biz bundan yaptığımız işin doğruluğunu gördükçe mutluluk duyarız. Genç gazeteci adaylarımızı neler bekliyor diyecek olursak, ben yayın ilkeleri diyeyim siz basın ahlak ve etik değerler diyin bu son derece önemli. Gazetecilik her şeyden önce bir kamu hizmetidir. Bu işlerin hiçbir zaman sonu yok. Gazeteci adayları talepkar olmalı. Sizlerden aldığımız taleplerle neye ihtiyaç varsa bizde vazifemizi yerine getireceğiz. Eğitimleriniz tamamlandı sertifikalarınızı veriyoruz. İstihdam edileceksiniz. Basın İlan Kurumu olarak Yeni Nesil Gazetecilik diye bir web sayfamız var. Bu eğitimi almış işe yerleşmiş arkadaşlarımızın yapmış olduğu haberlere sayfamızda yer veriyoruz. Sizlerle bu sayfanın sahibi olmaya çalışın. Diğer meslektaşlarınızı da takip edin düşüncelerinizi görüşlerinizi paylaşın.’’

‘’YOLLARI AÇIK OLSUN’’

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Nigar Pösteki, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmanın çok değerli olduğunu ve kitle iletişim araçlarının ve çalışanlarının bu noktada önemlerinin büyük olduğunu söyledi. Pösteki, ‘’Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak değerli paydaşlarımızla birlikte kurumsal bilgi ile uygulama alanını bir araya getirdiğimiz için çok mutluyuz. İşkur’a Marka Ajansı’na ve Basın İlan Kurumu’na teşekkür ediyoruz. Değerli öğretim üyelerimiz sayesinde 2 haftalık bir eğitim programını tamamladı. Kendilerine de ayrıca teşekkür ediyorum, zamanlarından ayırdılar Çok değerli bilgilerini paylaştılar. Kursiyerleri sertifikalarından dolayı tebrik ediyorum, yolları açık olsun. Umarım çok iyi yerlerde, başarılı işlerde bir araya geliriz tekrar. Teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

 ‘’GAZETELER TOPLUMUN SESİ, KULAĞI!’’

Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan’da ‘’Yeni Nesil Gazetecilik İstihdam Programı’nın 4 kurumun iş birliğiyle başarılmış bir proje. Bunun sonuçlarını aldık ve sonuçlar neticesinde gençlerimizi ödüllendirmek için bir araya geldik’’ dedi.  Gazeteciliğin bambaşka bir meslek olduğunu vurgulayan Erdoğan, ‘’Dünya daha hızlı dönüyor. Tüm ülkeler bilim ve teknolojinin arkasından koşturarak gidiyor. Hayat hızlı akıyor. Hayat bir yönüyle de iletişim demek. Hangi meslekten olursa olsun gelişmeleri çok dikkatli gözlemlememiz lazım. Şuanda bilimsel alana girmeyen hiçbir meslek kalmadı. Hangi kurumda çalışırsanız çalışın oranın tarihçesini, gelişmelerini, ilkelerini, sistematiğini öğrenmek zorundasınız ki başarılı olasınız. Hele ki gazetecilik bambaşka bir meslek. Kamuoyunu direk etkileyen, algı yaratan, yargı yaratan büyük sorumluluğu olan bir meslektir. Yani rahat insanın işi değil. Çünkü gazeteci sürekli takip etmeli, tabiri caizse dört gözü dört kulağı açık olmalı ve daima kendini geliştirmeli. Gençlerimiz mezun olduklarında ya da iş bulduklarında ekonomik olarak bazı sıkıntılar yaşayabilir ama onlarda zamanla aşılabiliyor.’’  Erdoğan, ‘’Gazeteler genelden yerele toplumun sesi ve kulağı olduğu için çok önemli. O bakımdan iletişim fakültesinden mezun olan gençlerimiz okul bitti işe girdim diye düşünmek yerine kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Bu proje gerçekten başarılı ve örnek bir proje ve devamının geleceğini düşünüyorum. Katkısı olan tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Tüm kursiyerlerimizi tebrik ediyorum’’ diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.