Sıfır Atık’ta Çevre Ödüllü Belediye

Gebze Belediyesi, 2020 yılında büyük bir atılım gerçekleştirdiği ‘Sıfır Atık’ çalışmalarında adeta yeni bir çağ açtı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin “Sıfır Atık İle Engelleri Aşıyoruz” ödülü yıl içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’e teslim edildi. Büyükgöz, yıllardır çözülmeyi bekleyen tapu sorunlarına da el atarak yaklaşık 40 yıldır tapu bekleyen vatandaşları tapularına kavuşturuyor.

Sıfır Atık’ta Çevre Ödüllü Belediye
31 Aralık 2020 Perşembe 16:35

Gebze Belediyesi, 2020 yılı içerisinde birçok yatırım ve projeyi hayata geçirdi. Başta ‘Sıfır Atık’ projesi olmak üzere birçok projeyle ilgili çalışmalarını sürdüren Gebze Belediyesi’ne bir de ödül geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin “Sıfır Atık İle Engelleri Aşıyoruz” ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’e verildi. 

ATIKLARDAN ENERJİ ÜRETİLECEK

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz 2020 yılı içerisinde, İri Hacimli Atıklar Kırma Tesisi’nin startını verdi. Sıfır atık çalışmalarıyla değerli endüstriyel atıkların çevre kirliliğine neden olmadan kaynağından toplanarak ekonomiye kazandırıldığı Gebze’de kurulacak bu yeni tesisle; ev, işyeri, okul, sanayi gibi kaynaklardan toplanan mobilya, yatak, bahçe atıklar bertaraf edilerek enerji formuna dönüştürülecek. Kirazpınar Mahallesi’nde kurulan ve çalışmaların son aşamaya geldiği İri Hacimli Atıklar Kırma Tesisi’nde incelemelerde bulunan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, yetkililerden bilgi aldı. Çalışmalar hakkında ilgili birim sorumlularından bilgi alan Başkan Büyükgöz, “Kırma faaliyeti başlayacak tesisimizde günlük ortalama 50 ton civarı iri hacimli atığın geri kazanımı sağlanarak hem alandan tasarruf hem de ekonomik kazanım sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

ATIKLAR EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz yaptığı açıklamada, “Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından 2020 yılı içerisinde 134 bin ton atığın toplanarak çevrenin temizlenmesi ve ayrıştırılarak geri kazanılması sağlandı. Sıfır Atık alanında yapılan çalışmalar ve projelerle ‘Sıfır Atık İle Engelleri Aşıyoruz Çevre Ödülü’nü kazanan Gebze Belediyesi’nin temizlik işleri müdürlüğü tarafından 2020 yılı içerisinde 9 bin 694 ton moloz atığı, 6 bin ton ambalaj atığı, 2 bin 652 ton cam ambalaj atığı, 1217 kg atık pil, 2 bin 843 kg elektronik atık kaynağından alınarak ekonomiye kazandırıldı. Gebze Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ayrıca okullarda öğrencilere ve öğretmenlere yönelik 2 bin 489 kişiye çevre eğitimi verildi. Özellikle erken yaşlarda çevre bilincinin oluşmasının oldukça önemli olduğunu ifade eden temizlik işleri yetkilileri verilen eğitimler sayesinde çocuklarda çevreye karşı duyarlılığın artmasının hedeflendiğini bildirdi. Daha temiz bir Gebze parolası ile çalışan ekipler, 2020 yılı içerisinde Gebze’nin bütün cadde ve sokaklarında yıkama faaliyetleri de gerçekleştirdi. Gebze Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından 2020 yılında yapılan denetimlerde çevre ve kabahatler kanununa aykırı davranan 47 işletme ve kişiye 168 bin 554 TL idari para cezası uygulandı.”

PAZAR ATIKLARI ÇÖPLE DEĞİL TOPRAKLA BULUŞUYOR

Pazaryerlerindeki sebze ve meyve atıklarından organik gübre üretiminin gerçekleştirildiği tesisle ilgili konuşan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Kocaeli genelinde ilçeler bazında ilk Sıfır Atık Belgesi sahibi olan Gebze Belediyesi; çevreye duyarlı çalışmalarıyla ambalaj, tekstil, bitkisel atık yağ, elektronik ve pil atıklarını kaynağından toplayarak ekonomiye kazandırıyor. Sıfır Atık Proje uygulamasının önemli bir ayağı olan Kocaeli’nin ilk kompost üretim tesisimizi hizmete aldık. Pazarlarda oluşan meyve, sebze gibi organik atıklar ekiplerimiz tarafından kaynağından toplanarak tesisimizde kompost organik gübreye dönüştürülüyor. Pazaryerlerinde oluşan atıkların yaklaşık yüzde 40’nın azaltılmasıyla, yıllık 90 bin TL’lik gelirin elde edileceği bu tesisimizi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hibe ve teşvikleriyle Gebze’mize kazandırdık” ifadelerini kullandı.

TAPU SORUNU GEBZE'DE TARİH OLDU

Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün çabasıyla vatandaşlar tapularını alıyor; Gebze’de yaklaşık 40 yıldır tapu almak için bekleyen vatandaşlar, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün çalışmaları neticesinde tapularına kavuşmaya devam ediyor. 2019 Mart ayında yapılan seçimlerde göreve gelen AK Parti’li Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze’nin günlük sorunlarının yanı sıra yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunlarına da el attı. Yüksek Şehir ve Bölge Plancısı olarak Beylikbağı bölgesi’nde yaklaşık 40 yıldır tapu bekleyen vatandaşların sorununu çözmek için büyük bir mücadele veren Büyükgöz’ün çabaları sonucunda vatandaşlar tapularına kavuşmaya devam ediyor.

SÖZÜNÜ TUTTU, TAPUYU VERDİ

Seçim döneminde vatandaşlara, “Gebze’de tapu sorunu tarih olacak. Bu sorunu Gebze’nin gündeminden çıkartacağım” şeklinde söz veren Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz bu sözünü tutarak vatandaşlara tapularını teslim etti. Başvurularını yaparak tapu almaya hak kazanan vatandaşlar ise Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’e teşekkürlerini iletti.

MÜRACAAT EDEN TAPUSUNU ALABİLİYOR

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Vatandaş müracaat ettiği takdirde, kendi durumuna göre şartlarını belirledikten sonra her vatandaşımız tapusunu alabiliyor. Tapusu alınabilen yerde sorun yok demektir. Şu ana kadar da sorunun en bariz örneği olarak da rakamlar önümüzde.18 aydır görevdeyiz. Göreve geldiğimizde bu mahallede bir tane tapu verilmiş bir gerçek yoktu. Tapu verilme sorunu vardı. Bizden önce tapu sorunu vardı. Çünkü verilemiyordu. Çünkü hukuki ve diğer nedenlerden dolayı verilemez durumdaydı. Biz çok yoğun bir diplomasi, yoğun bir girişimlerden sonra tapu verilebilir hale getirdik ve vermeye başladık” ifadelerini kullandı.

18 AYDA YÜZDE 56’SI ÇÖZÜLDÜ

Şu anda bu alan içerisinde 3300 tane kadastro parseli var, işlem gören nitelikte. Bunlarında bugün itibariyle 1670 civarında vatandaşımız müracaat etmiş, işlemleri yürüyor, tapusunu almış, encümenden geçmiş, meclisten geçmiş yani bir işlem trafiği devam ediyor. Hatta geçtiğimiz cuma günü itibariyle 255 vatandaşımız bizzat bedelini ödeyerek, tapusunu almış ve cebine koymuş. Yani şu anda orada 255 tane vatandaşımız ki aşağı yukarı % 10 civarında kişi tapusuna kavuşmuş durumda. Burada işlem başlatıp işlemleri yürütenlerin oranı %56. Yani her 100 vatandaştan 56 tanesi işlemlerini başlatmış ve yürütüyor. Bir kısmı meclisten geçmiş, bir kısmı geçmeyi bekliyor, bir kısmı ön evrak incelemesinde, bir kısmı encümenden geçmiş, bir kısmı encümeni bekliyor, bir kısmı sözleşme aşamasında, bir kısmı da ödemesini taksitli modelle yapmış, taksitlerinin bitmesini bekliyor. Dolayısı ile burada sorun yok, sistem işliyor. 18 ay içerisinde takdir edersiniz ki böyle büyük devasa bir konunun %52 oranında çözülmüş olması demektir” şeklinde konuştu.

“33 SENELİK ÖZLEMİM OLAN TAPUMU ALDIM”

Tapusunu alan vatandaş ise yaptığı açıklamada, “33 senedir özlemim olan tapumu başkanımdan aldım. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah millete böyle yöneticiler nasip etsin. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Hürriyet Mahallesi adına, Gebze adına teşekkür ediyorum. Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

“ÖZLEMLE BEKLEDİĞİMİZ TAPUYU ALDIK”

Tapusunu Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün elinden alan vatandaş, “Özlemle beklediğimiz tapumuzu almanın sevinci içerisindeyiz. Bu sevinci bizlere yaşatan başta başkanımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Beklentimiz bir an evvel imar planı geçerek inşaat yapımına müsade edilirse daha mutlu olacağız” dedi. Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ise, “Önümüzdeki süreçte bu arzular da yerine gelecek” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKGÖZ’E TEŞEKKÜR

Yavuz Selim Mahallesi’nde yaşayan Ahmet ve Ayşe Kavran çifti ise, ““Yıllardır heyecanla beklediğimiz tapumuzu almış bulunmaktayız. Bu mutluluğu ailemize yaşatan başta başkanımız Zinnur Bey’e ve ekibine bir kez daha teşekkür ediyorum. Allah razı olsun herkesten” dedi. Hak sahibi Kavran ailesini tebrik eden Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz de, “Rabbim sağlık sıhhat içerisinde uzan yıllar boyunca yuvanızda oturmayı nasip etsin inşallah” diye konuştu.

SON MÜJDE BAKAN KURUM’DAN GELDİ

Gebze’de yaşayan vatandaşların tapu sorunuyla ilgili son gelişme ise geçtiğimiz hafta yaşandı. Gebze’de tapu sorunuyla ilgili büyük bir diplomasi trafiği yapan ve her gelişemeyi bizzat yakından takip eden Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün bir çabası daha sonuç verdi. Bir dizi programlara katılmak üzere Kocaeli’ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallelerinde 40 yıldır süren tapu sorununun yüzde 56’sının çözüldüğünü dile getirirken, tamamını çözüme kavuşturacaklarını söyledi.Adem Yavuz Mahallesi’ndeki tapu sorununu çözmek için harekete geçtiklerini aktaran Kurum, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve belediyenin ortak çalışması sonucu orada da mülkiyet problemi bırakmayacaklarını kaydetti. Kurum, Gebze’deki Kirazpınar ve Arapçeşme mahallelerinde yer alan sağlıksız konutların dönüşümünü de aynı mahallede inşa ettikleri TOKİ ve Emlak Konut mülkiyetindeki 700 konuttan karşılamak suretiyle başlattıklarını ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.