Sayfa Seç

Tarihimizin en şerefli en gururlu günü

Tarihimizin en şerefli en gururlu günü
reklâm

Yazar hakkında

Kaymakam Güler mesajında şu ifadelere yer verdi; “ 29 Ekim; 97 yıl önce necip milletimizin kahramanlığı ve fedakarlığı sonucu binlerce şehidin canı pahasına kazandığı, Milli Mücadele sonucunda kazandığı zaferi Cumhuriyetle taçlandırdığı tarihimizin en şerefli en gururlu günüdür.

Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tüm imkansızlıklara rağmen aziz milletimizin bağımsızlığı için kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle büyük bir inanç ve kararlılıkla girdiği Kurtuluş Savaşı’mızın her aşaması eşsiz kahramanlık ve gurur destanlarıyla doludur.

Yokluk içerisinde yaşayan milletimiz tarihte eşine az rastlanır bir şekilde İtalyanıyla, Fransızıyla, İngiliziyle, Yunanıyla tabiri caizse yedi düvele karşı topyekün bir mücadele vermiştir. Bizleri esarete mahkum etmek isteyenlere karşı en güzel cevabımız milletin iradesine sahip çıkması, milli egemenliği esas alması ve sonucunda milletimizin Cumhuriyeti ilan etmesi olmuştur.

Türk milletinin özünde bağımsızlık ve özgürlük ruhu vardır. 1071 Malazgirt’ten 15 Temmuz’a uzanan yolda istiklal ve istikbaline karşı gelen şer güçlerin her türlü saldırısına karşı bir ve beraber olarak misliyle karşılık vermiştir. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım.” dizeleriyle milletimizin hürriyetine düşkünlüğünü ve özgürlüğüne olan inancını anlatmıştır.

97 yıl önce çok zor şartlar altında kurulan Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden buyana geçmişinden güç ve ilham alarak çok büyük atılımlar göstermiştir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünyada sözü dinlenen bir ülke haline gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği “Muassır Medeniyetler” seviyesini hedef alan milletimiz bu uğurda güçlü devlet yapısı ve ekonomisiyle, insan hakları ve sanayileşmesiyle emin adımlarla yoluna devam etmektedir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadeleye katılan silah arkadaşları olmak üzere, Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne bayrağı, ezanı, bağımsızlığı, istiklali ve istikbali uğruna kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan kahraman şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve dua ile yad ediyorum. Şehitlerimiz ve vefat etmiş gazilerimize Allah’tan rahmet, hayatta bulunan gazilerimize sağlık diliyorum.

 Tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. “   

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar