TİM’in yol haritası 5G Yol!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) , ihracatçılar için ilk kez yeni vizyon ve yol haritası niteliğinde “İhracat 2019 Raporu” nu açıkladı.

TİM’in yol haritası 5G Yol!
24 Ocak 2019 Perşembe 11:57

TİM'in bu yıl ilan ettiği “İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik” yılı kapsamında hazırladığı raporda, ihracatçıya geniş kapsamlı ve katma değer yaratmaya yönelik bir eylem planı ve ihracatçının yol haritası niteliğindeki '5G Yol Haritası'nı bir araya getirdi. “İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik”teması kapsamında; çok boyutlu ve geniş kapsamlı bir eylem planı hazırlayan TİM, İhracatta İlk Adım Seferberliği, TİM Kadın Konseyi'nin yürüteceği İhracatta Sıfır Atık Seferberliği, İhracat Oyun Yazılımı gibi projelerini de bu kapsamda hayata geçirdi.

YENİ ROTA : SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE YENİLİKÇİLİK

2019'da öncelikli hedeflerinin Yeni Ekonomi Programı'ndaki öngörülen 182 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak olduğunu söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, “2019 yılında ihracatta yeni proje ve stratejiler üzerine yoğunlaşacağız. TİM Kadın Konseyi'nin yürüteceği İhracatta Sıfır Atık Projesi, 5G Yeni Vizyon, İhracatta İlk Adım Seferberliği, transit ticaret ve mikro ihracatın kayıt altına alınması, rekabetçi hizmet ihracatı, ihracat yapan firma sayısındaki artışın sürdürülmesi ile teknoloji, inovasyon, Ar-Ge, markalaşma stratejimizin güçlendirilerek “İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik” temel rotamız olacak. Bugün açıkladığımız rapor, tüm çalışmalarımızı tek bir kaynakta toplayan, hem dünyadaki trendlere ışık tutan, hem ihracatımızın durumunu analiz eden, hem de hedef ürün ve hedef pazarlarımızı tespit eden çok kıymetli bir çalışma. Raporun amacı, ihracatta kırmayı hedeflediğimiz rekorların da ötesi, en büyük gayemiz, “Dış Ticaret Fazlası Veren Bir Türkiye”dir. Buna da daha çok ihracat, daha nitelikli ihracat ve daha yenilikçi ürünler ile ulaşabiliriz. Raporun ihracat camiamıza yeni ufuklar kazandırmasını temenni ederim” dedi.

TİM 5G YOL HARİTASI İLE ŞAHA KALKACAK

TİM'in yılın bütününe ışık tutacak nitelikte hazırlayacağı raporların ilki olan ve her yıl tekrarlanacak olan raporun ilk bölümünde, dünyada ve Türkiye'de 2018 yılının analiz edildiğini ve TİM'in 2018 yılı faaliyetlerine yer verildiğini söyledi.  TİM’in açıklanan İhracat 2019 Raporu’nda  en çok ilgi gören 5G Vizyonu;

Güçlü Türkiye

Güçlü Ekonomi

Güçlü İhracat

Güçlü İnsan Kaynağı

Güçlü Altyapı ve İhracat Ekosistemi

Olarak belirlenirken TİM Başkanı İsmail Gülle sözlerine şöyle devam etti:  “İkinci bölümde 2019 yılında bizleri neler beklediğini inceledik. Dünya ekonomisinde bu yıl neler yaşanabileceğini, küresel anlamda öne çıkması muhtemel önemli gelişmeleri ele aldık. İhracatçılarımıza bu yıl ihraç pazarlarında neler yaşanabileceğine dair öngörülerimizi sunduk. Bu sayede ihracatçılarımızın mevcut pazarlar ve yeni pazarlara ilişkin çalışma ve hazırlıkları kendilerine kılavuzluk edecek bulguları paylaştık. Üçüncü bölümde; 2019 yılında ülkemizi neler bekliyor? Ekonomimiz ve ihracatımız nasıl şekillenecek? Makro verilerimizi neler etkileyecek? Sorularının cevaplarını aradık. Aynı bölümde ayrıca hedef pazarlarımızda yaşanabilecek önemli gelişmeleri ele alarak, firmalarımıza bu gelişmeler konusunda bilgi verdik. Raporun dördüncü bölümü bundan sonra TİM'in ihracatçılarımızla, ekonomi dünyası ile paylaşacağı katma değerli araştırmalar için önemli bir örnek oluşturmaktadır.”

İHRACATIN EKONOMİYE KATKISI ARTTIRILACAK

İkili ve Çok Taraflı Ticaret İlişkilerinin Güçlendirilmesi, Türk İhraç Ürünlerinin Dünyadaki Algısını Güçlendirmeye Yönelik Çalışmalar, Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye, Büyüme, İstihdam ve Ekonomiye İhracatın Katkısının Artırılması, Yüksek Katma Değerli Mal İhracatı, Rekabetçi Hizmet İhracatı, Mevcut Pazarlarda Pay Artışı ve Yeni Pazarlara Giriş, İhracatta Finansman İmkanlarının Güçlendirilmesi, İnovaTİM Liselerde Yapay Zeka Eğitimleri, İhracatta Mentorluk Programı, İhracatın Eksper Kurumu TİM ve Birliklerin Algısını Güçlendirmeye Yönelik Çalışmalar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.