TÜBİTAK, ‘Yerli İlaç’ı gururla sunar!

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) yürüttüğü baş ve boyun kanserlerinin tedavisinde kullanılacak yerli ilaç çalışmalarını, laboratuvar ortamında ilk kez Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve protokol mensuplarına tanıtıldı.

TÜBİTAK, ‘Yerli İlaç’ı gururla sunar!
19 Kasım 2018 Pazartesi 16:48

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu TÜBİTAK’ın Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) yürüttüğü baş ve boyun kanserlerinin tedavisinde kullanılacak yerli ilaç çalışmalarını, laboratuvar ortamında ilk kez görüntülendi. Kurum, kanser Tedavisine Yönelik Yerli Biyobenzer İlaç Geliştirilmesi ve Üretimi (BİOSİM) Projesi ile ilgili Gen Merkezi laboratuvarlarında ilacın tüm üretim aşamalarını tamamladı. Geçtiğimiz günlerde TÜBİTAK’ı ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a bu gelişme ile ilgili bir sunum yapıldı.

SÜREÇLER TAMAMLANINCA ECZANE RAFLARINDA

Bakan Varank, ziyaret ve yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi; "BİOSİM, biyobenzer baş ve boyun kanserine karşı bir ilacın geliştirilmesi projesi. Buradaki çalışmaları ve yürütücü arkadaşları ziyaret edip onlardan bilgi aldık. Bu çok önemli bir teknoloji. Bunun gibi başka 180 farklı biyobenzer olarak üretebileceğimiz ilacımız var. İnşallah burada geliştirdiğimiz teknoloji ve altyapıyla bu ilaçları da Türkiye'de üretip, paranın ülkemizde kalmasını istiyoruz. BİOSİM kanser ilacı laboratuvar ortamında üretildi. Mayıs 2019'da firmaya teslim edilecek. Kamu-sanayi iş birliği ve Sağlık Bakanlığımızın desteğiyle geliştirilen bu ilacın eczanelerde yerini alması ve hastalarımıza şifa olabilmesi için preklinik ve klinik çalışmalarının tamamlanıp bazı süreçlerden daha geçmesi gerekiyor."

KİLOGRAM DEĞERİ 1 MİLYON DOLAR

BİOSİM kapsamında geliştirilen ilaç, baş ve boyun kanseri tedavisinde kullanılıyor. TÜBİTAK MAM, Antikor üreten hücreyi geliştiriyor. Geliştirilen hücre, proje yürütücüsü olan firmaya teslim edilecek. Firma da preklinik ve klinik çalışmalardan sonra ilacın ruhsat başvurusu ve ticarileştirme işlemini gerçekleştirecek. Kilogram değeri 1 milyon dolar olan ürün, katma değeri yüksek ürün olarak değerlendiriliyor.

BİYOTEKNOLOJİK ÜRÜNLERİN TAMAMI İTHAL

"Milli Teknoloji Hamlesi" ile her alanda yerli ve milli ürünlere ağırlık veren Türkiye, ilaç endüstrisindeki Ar-Ge yatırımlarını da hızlandırıyor. Türkiye, ileri teknoloji ürünler olarak tanımlanan biyoteknolojik ilaçların tamamını ithal ediyor. Kanser tedavisinde ağırlıklı olarak kimyasal kemoterapi ilaçları kullanılıyor. Son yıllarda bu ilaçların yerini biyoteknolojik ilaçlar almaya başladı. Bu ilaçlar yüksek teknoloji gerektiren moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği yöntemleriyle canlı hücreler kullanılarak geliştirilip üretiliyor.

İHRACATI DA MÜMKÜN OLACAK

1,2 trilyon dolarlık dünya ilaç pazarının 260 milyar dolarlık kısmını biyoteknolojik ilaçlar oluşturuyor. Türkiye biyoteknolojik ilaç pazarı yaklaşık 5 milyar lira düzeyinde bulunuyor. Türkiye'de biyobenzeri üretilen referans kanser ilacının 2018'in ilk yarısında dünya genelindeki satış tutarı 1,3 milyar dolar. Aynı dönemde Türkiye satışı da 16 milyon dolar. Türkiye'de üretilen ve önümüzdeki yıllarda ticarileşecek ilacın fiyatı ise henüz belli değil ancak yerli üretim olduğu için referans ilaçtan daha ucuz olacak ve bu sayede yurt dışına döviz çıkışı olmayacak. Bununla beraber yerli kanser ilacının ihracatı da mümkün olacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.