Valilik, fırsatçılara göz açtırmıyor!

Kocaeli Valiliği, tüm dünyayı etkileyen “Koronavirüs Salgını (Covid-19)” nedeniyle ülkemizde ve İlimizde üretici, tedarikçi ve perakendeci işletmelerce satışa sunulan (gıda, temizlik, sağlık ve hızlı tüketim ürünleri gibi) temel ihtiyaçların karşılanması için zorunlu olan mal ve hizmetlerin fiyatlarında yapılan ve fiyatta girdi veya üretim maliyetinin artması gibi haklı bir sebebe dayanmayan aşırı ve adil olmayan artışların (Fahiş Fiyat) ile ilgili bir açıklama yaptı. 

Valilik, fırsatçılara göz açtırmıyor!
23 Ocak 2021 Cumartesi 13:06

HAKSIZ FİYAT ARTIŞI İLE İLGİLİ DENETİMLER SIKLAŞTIRILDI

Kocaeli  Valiliğinin koordinasyonunda Ticaret İl Müdürlüğü personelleri ve belediye görevlilerinin katılımları ile oluşturulan ekiplerle, marketler, toptancılar, pazar yerleri ile hallerde kesintisiz ve etkin bir şekilde denetimler yapıldı. Denetimlerde, arz ve talep dengesiyle uyuşmayan, satışa sunulan mal veya hizmette herhangi bir maliyet artışı olmadığı halde haksız yere fiyat artışında bulunan veya mal ya da hizmetlerinin döviz kurlarına tabi olmadan döviz kurlarında yaşanan artışları kendi maliyet artışı gibi gören işletme ve firmalar nezdinde Valiliğimiz koordinasyonunda Ticaret İl Müdürlüğü personelleri ve belediye görevlilerinin katılımlarıyla oluşturulan ekiplerle tarafından tespit edildi. 

42 FİRMAYA 340 BİN 115 TL CEZA YAZILDI  

İlimiz genelinde yapılan fahiş fiyat denetimleri neticesinde; 680 firmada, 27.303 ürün denetlenmiş ve değerlendirilip sonuca bağlamak üzere Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren “Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu” ‘na intikal ettirilmiştir.
Değerlendirmeleri devam eden dosyalardan maske satışı yapan iki firma ile gıda satışı yapan bir firmaya haksız fiyat uygulamalarından dolayı toplam 314.343,00 TL. idari para cezası uygulandı. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında fiyat etiketi ile ilgili yapılan denetimler sonucunda 959 firmada 56.589 adet ürün denetlenmiş, 39 firmada tespit edilen aykırılıktan dolayı haklarında 25.772,00 TL. idari para cezası uygulandı.

STOK VE FAHİŞ FİYATA GEÇİT VERİLMEYECEK

Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklamada, dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü durumdan faydalanmak suretiyle haksız yere vatandaşın mağduriyetine ve ticaretin bozulmasına sebep olarak menfaat sağlamak isteyen stok ve fahiş fiyat uygulayan hiç bir satıcı veya sağlayıcıya fırsat verilmeyeceği belirtildi.  Valilik bu doğrultuda, sağlık ürünleri, temel ihtiyaç ve gıda maddelerinin arz zinciri güvenliğinin sağlanması için ithalatçılar, üreticiler, satıcılar nezdinde fahiş fiyat ve fiyat etiketleri açısından gerekli denetim faaliyetlerine ara vermeden devam ederken,  aykırı iş ve işlemlerde bulunanlar hakkında gerekli yaptırımların uygulanacağını da açıkladı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.