Yazarların gözünden kadın hakları!

Kocaeli Kadın Yazarlar Grubu üyeleri de Dünya Kadın Hakları Günü’nü yazar gözüyle değerlendirdi.

05 Aralık 2018 Çarşamba 11:49

Kadın Yazarlar Grubu sorumlusu Hacer Alioğlu, ‘’ Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkını veriyor. Aynı zamanda Dünya Kadın Hakları Gününe isabet ediyor bugün. Öncelikle bütün kadınların bugününü kutluyorum. Türk toplumunda da kadınlarımıza çok değer verilmiştir, eski Hakan dönemlerinde. Osmanlı’nın son dönemlerinde de bazı haklar verilmiştir. Hemşirelik, ebelik okulları olsun kadınların köle ve cariye olarak satılmasının yasaklanması olsun. Yanılmıyorsam 1913 tarihinde de ilk kadın devlet memuru oluyor. Kadına erkek egemenliğinden çıkıp, kendisine çalışma hakkı veriliyor. Kadının elinin değdiği yer güzelleşir, eli kolu şifa verir. Kadının yüreği anlatılmaz. Kadın sadece evine, yuvasına değil vatanına da yar olmuştur. Şerife Bacı, Nenehatun, Gördesli Makbule vatanına yar olmuş kadınlarımıza örnektir’’ dedi.

‘’KADINLAR İDEALLERİNDEN VAZGEÇMESİN’’

Günümüzde haklarına sahip çıkan kadınların var olduğunu, yanlış bir şekilde sahip çıkmaya çalışanlarında olduğunu söyleyen Alioğlu, şöyle konuştu: ‘’ Şiddete dur demek lazım. Bir sürü kız çocuğu eski dönemlerde okutulmadı ve hürriyetlerinden yoksun edildiler. Bir kadının eli ekmek tutmuyorsa, erkeğe muhtaç oluyor. Ya babasına ya da eşine. Ama halkımız bu konuda çok bilinçlendi. Herkes bugün köyünde bile benim gördüğüm kadarıyla çocuğunu okutmak için elinden geleni yapıyor. Mesela o kadar erkek şairler çıkmıştır, ozanlar, aşıklar çıkmıştır. Ama kadınlar erkekler kadar gündeme gelmemiştir ve hala daha gelmiyor. Kadınlara mesajım şu, hiçbir zaman ideallerinden vazgeçmesinler. Yeryüzüne bir birey olarak geldiklerini unutmasınlar. Kadın olmadan aslında hiçbir şey olmayacağını unutmasınlar. Bu konu üzerine yazdığım şiirden bir kısımla mesajıma son verecek olursam,

Şu Anadolu’nun sinesi biziz,

Mustafa Kemal’in anası biziz

Onunla bahtiyar, onunla aziz

Cihana nam salan biz değil miyiz? ‘’

‘’KADIN UMUTTUR, SEVGİDİR’’

Kocaeli Kadın Yazarlar Grubu üyelerinden Zeynep Çınar, ‘’ Kadın yaratıcının elinden emanet alan, çocuğuyla beraber dünyanın şekillenmesini sağlayan. Bunu nice nice uzatabiliriz. Bizlerde kadınız ama neye dokunuyoruz, neye şekil veriyoruz. Verdiğimiz şekillerden neler çıkarabiliyoruz. Eğer kadın iyi bir ilim ve irfandan geçmiş ise o zaman kadın dünyayı güzelleştirir, Alem-i Cihanda bir eser bırakır’’ dedi.

VARLIĞIN BAŞLANGICI KADIN

Çınar, ‘’Kadın hakları korunuyor dersek, burada özgürce kendimi ifade edebiliyorum, ama korunmuyor dersek bazı işlerde kadınlar nankörce çalıştırılıyor emeği verilmiyor. Dilerim Rabbimden bunların hepsinin düzelme ihtimali olacaktır. Kadın umuttur, sevgidir. Yönetimde bir kadın varsa disiplin, düzen vardır. Merhametiyle kadın olduğu yere dokunur. Kadın renklerin en güzeli kırmızıdır, mutluluk, aşk ve sevgiyi içinde barındırır. Kadın varlıktır, varlığın başlangıcı’’ diye konuştu.

YETER Kİ İSTEYELİM!

Kocaeli Kadın Yazarlar Grubu üyelerinden Ümran Yavaş Tepecik, ‘’ Kendilerine güvensin ve her işi başarabileceklerini unutmasınlar. Hayallerini, ideolojilerini belirlesinler. Her alanda aktif olsunlar. Biz kadınlar çok akıllı varlıklarız.

‘’KADIN İSTERSE HER ALANDA BAŞARILI OLUR’’

Ev hanımı olan Tepecik kendini geliştirmek adına yaptıklarından da bahsetti. Tepecik, ‘’10 senedir dil, bilgisayar, resim alanlarında kurslara katılıyorum. Bu kurslarda kadınlarımız kendilerine göre sosyal faaliyetlerde bulunuyor, kendilerini geliştirme imkanı buluyor. Bu faaliyetler özgüvenimizi artırıyor.  Ama ne yazık ki günümüzde kadınlar haklarına zaman zaman sahip çıkamıyor. Kadınlarımız kendilerine güvensin ve her işi başarabileceklerini unutmasınlar. Hayallerini, ideolojilerini belirlesinler. Her alanda aktif olsunlar. Herkesin içinde geçmişinden kalan bir ukdesi vardır.  Benim gönlümden geçen okumaktı. İlkokul mezunuyum okuyamadım ama kurslara sosyal faaliyetlere katılarak kendimi geliştirdim. Kadın isterse her alanda başarılı olur. Yeter ki istesin’’ şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.