Büyükgöz; ‘’Mülkiyet hakkı üzerinden siyaset yaptırmam’’

Gebze Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı bugün Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün başkanlığında gerçekleşti. Mecliste görüşülen konular arasında; Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi’ndeki vatandaşların tapularını alabilmeleri için imzalatılan sözleşme yer aldı. CHP grubunun bu mahallelerde dolaşarak vatandaşları sözleşmeyi imzalamamaları konusunda uyaracaklarını söylemeleri üzerine Başkan Büyükgöz; ‘’Mülkiyet hakkı üzerinden siyaset yaptırmam’’ dedi.

Büyükgöz; ‘’Mülkiyet hakkı üzerinden siyaset yaptırmam’’
02 Şubat 2021 Salı 16:53

ESKİHİSAR OTOPARK ÜCRET TARİFESİNİ MÜDÜRLÜK BELİRLEYECEK

Gerçekleştirilen Şubat ayı meclis toplantısına Gebze Belediyesi Meclis Üyeleri ve muhtarlar katılım sağladı. Şubat ayı Meclis toplantısında, yoklamanın ardından karar özetleri okunarak kabul edildi. Meclisin gündem maddesinde ilk sırada yer alan Eskihisar Otopark Geçiş Hakkı ve ücret tarifesinin belirlenmesi ile ilgili komisyonların ortak çalışmaları sonucu bir mahkeme kararının gündeme geldiğini belirten Başkan Büyükgöz, mahkeme kararı doğrultusunda konunun yeniden ele alınması ihtiyacı olduğunu ve yeni bir hukuki sürecin gerektiği ve dosyanın müdürlüğe iletilmesine karar verildi.

GEBZE- DARICA METROSU İÇİN YER TAHSİSİ

İkinci gündem maddesinde Gebze-Darıca Metrosuna ilişkin yer tahsisine ilişkin talebi, metro çalışmaları sırasında şantiye alanı olarak kullanılan bölgemizde 3 yıllık süreyle yer tahsisi talebi oy birliği ile kabul edildi. Üçüncü gündem maddesi, Arapçeşme’de bulunan Şehit Şaban Töngel Parkı’nda, Dul ve Şehit Derneği yakınlarının 3 yıllık yer tahsisine ilişkin talepleri, oradaki bir proje çalışması nedeniyle şimdilik kendilerine 1 yıllık tahsisin uygun olacağı komisyondan geldiği şekliyle oy birliği ile kabul edildi.

TAPU SÖZLEŞMESİ KONUŞULDU

4, 5 ve 6. gündem maddelerinin Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi’ndeki tapu devirleriyle ilgili gündemlerin olduğunu ifade eden Başkan Büyükgöz’e CHP Grubu Meclis Üyesi Saide Arslan Çalışkan bu gündem maddesi ile ilgili sorular yöneltti. Gündem maddesi ile ilgili söz alan Çalışkan, vatandaşlara sözleşme imzalatıldığı konusunu gündeme getirdi ve vatandaşın bu sözleşmeyi imzalamak istemediğini belirtti. Başkan Büyükgöz, bu sözleşmenin hukukçularla görüşülerek hazırlandığını ve hukuka uygun olduğunu ifade etti.

‘’SÖZLEŞMENİN YAPILMAMASI MAHALLELERE GİDERİZ’’

Sözlerine devam eden Saide Arslan Çalışkan, 90’lı yıllarda bu taşınmazları alan vatandaşların olduğu bölgede zor geçinen vatandaşların olduğunu ve geçte olsa tapu bedelini ödendiği yerlerin kendi ekonomilerini zorlayacak bir ödeme çıkarıldığını ve bu vatandaşlara faiz uygulanmaması gerektiğini ifade etti. Diğer parti gruplarına da çağrı yapan Çalışkan; ‘’Bu vatandaşların mağdur olmaması için faiz alınmaması gerekiyor. Satış sözleşmesi ile ilgili, yapı kayıt belgesi mülkiyet hakkı oluşturmuyor ve kullanım hakkı sahibi oluyor vatandaşlar. Bu hukuka aykırı ama vatandaş sadece kullanım hakkını satın aldığını bilmiyor. Yarın vatandaşa buradan çık denilmemesi için ona göre bir sözleşme düzenlenmeli. Vatandaşa öyle bir sözleşme imzalatılıyor ki şu an yapı kayıt belgesini aldığı arsa için başka yerde sana yer verilirse buna itiraz etmeyeceksin deniliyor ve vatandaş bunu imzalıyor. Sözleşmeyle bunun yapılmasını hukuka aykırı buluyorum. İki ana madde açısından sözleşme ciddi problem içeriyor. Vatandaşın bugün kabul ettiği ama yarın itiraz ettiği bir durum olursa sıkıntı çıkar. Vatandaşa deniyor ki sözleşmeyi ya imzalarsın ya da yerini alamazsın deniliyor. Biz özellikle bu durumun değişmemesi için eğer ısrar ederseniz, CHP grubu olarak o mahalleleri gezerek sözleşmenin yapılmaması konusunda kapı kapı gezeriz. Biz istiyoruz ki komisyonla toplanalım bunu yapmak istemiyoruz.’’şeklinde konuştu.

VATANDAŞ TAPUSUNU ALANA KADAR İKİ MADDE GEÇERLİ

Çalışkan’a cevap veren Başkan Büyükgöz; ‘’Yapı kayıt belgesi hukuki anlamda mülkiyet hakkı tanıyan bir belge değil, kullanım belgesi niteliğinde ancak yapı kayıt ile o yer o kişiye devrediliyor. Devrinden sonra yapı kayıt belgesi hükümleri yok oluyor, medeni kanunun verdiği haklar devreye giriyor. Ve bununla birlikte vatandaş haklarını arayabilir. Söylediğiniz gibi şüphe uyandıracak bir şey yok dolayısı ile imar kanunun, medeni kanunun ona tanıdığı hakları çiğneyemez. Vatandaş sözleşmeyi imzalıyor, vatandaşa tapusunu alıncaya kadar bahsettiğiniz o iki madde geçerliliğini koruyor. Bu söylediklerinizin olması için vatandaşın elinde tapu olmaması gerekiyor. Dolayısı ile vatandaşın herhangi bir hakkına zayiat verilmiyor. O sözleşmedeki maddeler baştan sona kadar sorgulandı, bir gün toplanıp bütün maddeleri tartışabiliriz. Ancak bedelle alakalı konuda hukuk ne diyor, biz bütün inisiyatifimizi vatandaşın lehine kullanalım, yeniden konuşalım ve kararı hep beraber vermiş olalım fakat şu an yaptığımız uygulama idari uygulama inisiyatifi ile vatandaşın lehine alınmış kararlardır. Vatandaşa gidip şikâyet ederiz diyorsunuz ama mülkiyet hakkı üzerinden siyaset yapmaya izin vermem.’’ şeklinde konuştu. Maddeler oy çokluğu ile kabul edildi.

RAPORLAR KABUL EDİLDİ

Mecliste yer alan İmar Komisyonu Raporları olan 7, 8 ve 9. Maddeler oy çokluğu ile kabul edildi. Teklifler bölümünde ise Yavuz Selim, Hürriyet Mahallesi ile ilgili, sosyal yardım alacak olan kişiler için istenen fakirlik belgesinin alınmaması, teftiş kuruluna atama gibi konular görüşüldü. 15. madde olan at çiftliğinin bütçesinin 150 bin TL’den 170 bin TL’ye çıkarılması oy çokluğu ile kabul edildi.

PELİTLİKÖYÜ’NE KÖY KONAĞI

Şubat ayı meclis toplantısının tamamlanmasının ardından, söz alan Saide Arslan Çalışkan; trafik eğitim alanının durumunu ve Pelitliköyü’ne köy konağının yapılıp yapılmayacağını ve mesire alanı ile ilgili soru sordu. Başkan Büyükgöz, Pelitköyü’ndeki mesire alanının ihaleye çıktığını ve Belediye olarak ihaleye katılıp oranın kullanım alanı ile işletim hakkının alındığını ifade etti. Trafik eğitim alanı hakkında konuşan Büyükgöz, hukuki sürecin devam ettiğini belirterek, Pelitliköyü’ne köy konağı sözünün olduğunu ancak bu planın büyütülerek bilim merkezi şeklinde de olabileceğini açıkladı. AK Parti grubundan, Yavuz Selim  ve Hürriyet Mahallelerindeki doğalgaz ihalesi sorusuna karşılık Başkan Büyükgöz; firmanın teklifleri topladığını ve önümüzdeki aylarda oralarda da çalışmaların yapıacağını belirtti. Son olarak Saide Arslan Çalışkan’ın hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında çalışan vatandaşların kullandığı otobüslerin hafta içi farklı hafta sonu farklı güzergı kullandığını ifade etmesi üzerine Başkan Büyükgöz; ‘’Bu büyük bir yönetmelik ihlali, bu konuyu ele alırız fakat buralarda bir çalışma nedeniyle değişiklik oluyor ise başka bir konu olabilir ama böyle bir şey varsa bu ciddi bir sorundur. Bu konuyu inceleteceğim'' dedi. Bir sonraki meclis toplantısının 2 Mart Salı günü saat 15:00’te yapılmasına karar verildi. Ceyda ÖZER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.