Büyükgöz; ​​​​​​​Sessiz devrim yaptık

Belediye Başkanlığı’nda 2 yılı geride bırakan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, görevde 2 yıl toplantısı yapmadan önce Gebze’de görev yapan basın mensupları ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

05 Nisan 2021 Pazartesi 13:38

2 yıllık hizmet sürecine dair değerlendirmelerde bulunmadan önce, anlatacağı konuları basınla istişare eden Büyükgöz,  Gebze Belediyesi olarak sessiz devrim yaptıklarını, pandeminin de etkisi ile,  insan sağlığı , personel disiplini ve mali disipline önem verdiklerini ,  bu yıl itibariyle de projelerin  takvim sırasına göre hayata geçeceğini söyledi. Arapçeşme Bilim ve Sanat merkezi’nde yapılan toplantıya Başkan Yardımcıları ve Birim Müdürleri ile birlikte katılan Başkan Büyükgöz, yaptığı konuşmada  insan hayatına yönelik çalışmalar ve yakın zamanda ihaleleri yapılacak projelerin durumunu anlattı. Basın mensuplarının projeler ve Gebze’de ki eksiklikler konularında sorularını da alan Başkan Büyükgöz, sorulara tek tek yanıt verdi.

BÜTÇE VE MALİ DİSİPLİN SAĞLANDI

 Bütçe, personel ve mali disiplin konusunda radikal uygulamaları devreye aldıklarını belirterek sözlerine başlayan Büyükgöz, “ Beklentiler seçim olunca binalar yapılsın, parklar yapılsın, diğer görünen işler olsun yönündeydi. Temel beklenti bu olsa da kurumlar yapısal reformlarla alakalı mali sorunları çözmeden uzun vadeli yönetilebilir özelliğini kaybeder. Bizde bu yapısal sorunu ele alıp görünmeyen hizmetlere ağırlık verdik. Köylerle alakalı imar durumlarını ele aldık. Mülkiyet sorununu ele alıp masaya yatırdık, 30 milyon metre kare alanda insanlara tapuları verildi, bu sessiz bir devrimdir. Yavuz Selim-Hürriyet’te mülkiyet sorunu çözüldü, bu yılın sonuna kadar imarla ilgili meselelerin konuşulmadığı bir sonuç için çabalıyoruz. Gebze’nin şu anda 100 yıl, 500 yıl sonrasının omurgasını ve yol haritasını ortaya koyuyoruz. Sadece Pelitli Mezarlığına uygulama sonucu kazandırılan 80 dönüm arazi 160 Milyon TL eder. Bu sadece denizde bir nokta.  Sadece uygulama ile 80 dönüm mezarlık alanını kamuya kazandırdık” dedi.

FİZİKİ YATIRIMLAR YERİNE ‘ÖNCE İNSAN’ DEDİK

 186 Milyon artı bütçeyle iki yılı kapattıklarını, yapılandırmalarla birlikte bütçe disiplinini sağladıklarını sözlerine ekleyen Büyükgöz, “ Yaptığımız her yatırımı satın alma oranında düşürme ve öz kaynakla yapma anlamı taşır bu. Yaptığımız her şeyi kendi paramızla, borçlanmadan, faiz yükü getirmeden hayata geçirdik. Pandemiyle beraber çok farklı bir evreye girdik. Bütün çalışmalarımızda öncelikler değişti. Çünkü gelir kalemleri düşüyor ama bir o kadar da harcama kalemleri değişmeye başladı. Fiziki yatırımlarla kendimizi riske mi atalım yoksa süreci mi takip edip yön mü verelim dedik ve önce insan deyip ikincisini tercih ettik. Parkı, binaları bir yıl sonra yapabiliriz ama insan sağlığını ötelemek gibi bir şansımız olamazdı. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diyerek önceliği insan sağlığına verdik. 2020’nin ikinci altı ayından sonra da hem süreci yürütüp hemde fiziki projelerin temellerine atmaya karar verdik ve projelerimizi hayata geçirmeye başladık. Peş peşe ihaleler önümüzdeki günlerde gelmeye başlayacak” dedi.

SANAYİ TESİSLERİMİZ İÇİN  VASIFLI ELEMAN YETİŞTİRECEĞİZ

2021 yılının ikinci altı ayı projelerin ihale edilmesi, başlanması, temellerinin atılmasının gerçekleştiği  hizmet yılı olacağını, projelerin ardı ardına hareketleneceğini söyleyen Büyükgöz şöyle devam etti;  “Geçtiğimiz yıl 2800 civarında insanımızı işe yerleştirdik. Gebze sanayinin başkenti. Sadce Gebze’de ki kuruluşlardan  110 ülkeye ihracat gerçekleşiyor. Sanayi tesislerimiz için vasıflı eleman ihtiyacı çok fazla. Biz de Belediye olarak bu sıkıntıya çare olmak istedik. Bu nedenle Sakarya Üniversitesi’nden destek aldık, başlangıçta 11 bölüm olmak üzere istihdama yönelik eleman yetiştirmek için mesleki kurs açacağız. Tatlıkuyu Kapalı pazarımız hem derslik hem de uygulama atöylesi için düzenlendi. Burada açacağımız kursları bitiren, sınavlarda başarılı olacak  kursiyerlerimizi Uluslararası geçerliliği olan sertifika vereceğiz” 25 Mayıs’ta da Kışla Millet Bahçesi’nin ihalesinin  yapılmış olacağını,  artık günlerin, tarihlerin sabit hale geldiğini belirten Büyükgöz, “ Hünkar Çayırı’nda ki ihale süreci de bir kaç gün içinde belli olacak. Gebze’de bu yatırımlarla 2021 yılını dolu dolu yaşayacağız. Biz bugünü kurtarma anlamında değil, yarınları yaşayacak şekilde kenti geleceğe hazırlıyoruz” dedi.

AKILLI KENT MODELİYLE AKILLI GEBZE OLUŞTURACAĞIZ

Bugün gelinen noktada biz vicdanen rahat olduklarını, ortaya koyulan tablo ve bilançolarla birlikte Belediyenin başarı grafiğinin son derece memnun edici olduğunu söyleyen Başkan Büyükgöz, “  Bu konuda emeği geçen Başkan yardımcılarımız, birim müdürlerimize, Meclis Üyelerimize, Gebze halkına teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar halkımız bizi anlayışla karşılayıp, pandemi dönemini yakından takip ettiler.  Akıllı kent modeliyle Gebze’de ilkleri yaşamış olacağız. 2022 yılından itibaren de Coğrafi Bilgi Sistemi’ni (CBS)  devreye almış olup, bütüncül anlamda işleyişini tamamlamış ilk Belediye olacağız.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.