Sayfa Seç

Büyükşehir bütçesinde yüzde 66 artış

Büyükşehir bütçesinde yüzde 66 artış
reklâm

Yazar hakkında

Büyükşehir belediyesinin 2022 yıl bütçesi 6,5 Milyar TL olarak açıklandı. Geçen yıla oranla bütçede yüzde 66’lık bir artış gözlendi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı ikinci oturumu, Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 34 gündem maddesinin karara bağlandığı meclis toplantısında 2022 yılının bütçesi de oy birliği ile kabul edildi. Buna göre Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılı bütçe gideri 6 Milyar 500 Milyon TL, geliri ise 5 Milyar 700 Milyon TL olarak açıklandı.

‘YATIRIM BİR ÖNCEKİ YILIN BÜTÇESİ KADAR’

Büyükakın, belediyelerinin bütçesinin ne kadarının yatırıma ayrıldığını hesap ederken sermaye giderleri ve transferlerine de hep birlikte yapılır mal ve hizmet alımları da bu hesaba eklenir. 2022 yılının bütçe yatırımları bir öneki yılın bütçesi kadar neredeyse. Bir yandan yapılan tasarruf doğru yatırım kararlarının alınmasıyla Sürekli güçlenen belediye bütçe görüyorum. Türkiye’nin en güçlü yatırım bütçesi olduğunu çok açık ifade ediyorum. Bu bütçeyi günlük popülizmle de harcamamaktan gurur duyuyorum. Sosyal yardımlar, İSU’nun belli faturaları ödemesi, toplu taşıma esnafına diğer esnafa yardım derken 300 Milyon’a çıktı. Önümüzdeki dönemde de bu yardımlar olacak” dedi.

‘TOPLU TAŞIMAYI ARTIRIYORUZ’

Açıklamalarını sürdüren Büyükakın, “520 Milyon’luk ek sosyal ödenek ve gerektiğinde diğer kalemlerden aktarılacak ödenek var” dedi. Taşdemir’in ulaşım sorunları ile ilgili açıklamalarını da değerlendiren Büyükakın, “2035 yılına gelindiğinde bu kentteki topla yolculuk 4 kat artacak. Yollarımızı 4 kat arttırma şansımız yok. Yapmamız gereken şey toplu taşımayı artıracak tedbirlerdir. Gebze’de yapılanı varsaymadığınızı düşünüyorum. 2023 yılını başında Gebze OSB arası bir yıl sonra da Darıca’da bitmiş olacak” ifadelerini kullandı.

‘SIRF METRO YAPMAK İHANET OLURDU’

Taşdemir’in metro yapılması söylemlerini eleştiren Büyükakın, “Gebze ile merkez arsında bir metrodan hiç bahsedilmedi. Körfez Atalar Mahallesi ile Kartepe arasında 32 kilometrelik kuzey metro hattı için bir beyan var. Avan proje var. O projenin hayata geçirilmesi için finansman aradım 1.2 Milyar Euro Çin eksenli finansman buldum. Yüzde 15’ler mertebesinde olduğu için bu kentin geleceğine ipotek koymak olurdu. Büyükşehir Belediyesi standart hizmetlerini yerine getiremez olurdu. Sırf metro yaptım demek için metro yapmak kente ihanet olurdu. Şu anda bunun yapılma ihtimali yok” diye konuştu.

‘BİYO KURUTMA TESİSİ YAPILACAK’

Büyükakın, Teleferik projesinde ihalenin ikinci faz değerlendirmesi yapılıyor. Teknik görüşmeler devam ediyor. Aralık sonunda teklifler verilecek. Danışmanlıkla yürütülen özel bir ihale bu firma henüz belli değil. Çöp konusunda bir şey yapılmadı denmesini kabul etmiyorum. Hali hazırda AR-GE projesi var. Deneme fazına kadar geldi. Firma başarırsa yapmaya devam edecek başaramazsa gidecek. Bu sırada belediyenin kasasından da 5 kuruş çıkmıyor. Kandıra F Tipi Cezaevi’nin alt tarafında Biyo kurutma tesisinin kurulumuyla ilgili mali evre raporunu aldık. Toprağa suya havaya zararı olmayacak, bacalı olacak, yanan bir şey değil AR-GE projesi çalışmazsa diğerini yapacağız” dedi.

‘ESKİ BORÇLARDAN MESUL DEĞİLİM’

“Bir belediye başkanının yapması gereken her şeyi yapıyorum” diyen Büyükakın sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha hızlı yapamadığım için üzülüyorum. Burada bir kusurumuz olduğunu düşünmüyorum. Tavşancıl’ın şehir kuracak kadar alanı kamulaştırmaya deva ediyoruz. Gebze’de, İzmit’te her yerde devam ediyor kentsel dönüşümle ilgili hassasiyetimiz var. tarıma bir şey yapılmadı demek bizim bilgilendirme eksikliğimizden olsa gerek. Gübre desteği 30 Milyon TL, akaryakıt 15 Milyon TLT. Toplamda 82 Milyon 600 Bin TL harcadık. Belediyenin eski borçlarından mesul değilim ama ödenmeye de devam diyor ar yakın borç ödedik buna rağmen 82 Milyon TL tarıma ayırdık.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

error: Content is protected !!