Çiler, Bakan Bayraktar’a Mermerciler Fuarını sordu

CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a Kocaeli’de ki elektrik kesintileri ve Gebze Pelitli’de yapılacak olan Mermerciler Fuar alanı ile ilgili cevaplanmak üzere soru sordu.

CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2024 Yılı Bütçesi ve 2022 yılı Kesin Hesabını ve Sayıştay Raporunun görüşülmesi sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a Kocaeli’de ki elektrik kesintileri ve Gebze Pelitli’de yapılacak olan Mermerciler Fuar alanı ile ilgili cevaplanmak üzere soru sordu.

Oturumda söz alan Çiler şu konuşmayı yaparak Bakan Bayraktar’a soru sordu;

SANAYİNİN BAŞKENTİNDE KESİNTİ OLUR MU?

“ 14 tane Organize Sanayi Bölgesi’nin olduğu, sanayinin ekonominin başkenti Kocaeli’de elektrik kesintisi olur mu? Haftada 3-4 ilçede elektrik kesintisi oluyor. Biliyorsunuz politika Ankara’dan yönetiliyor ama sanayi Kocaeli’den yönetiliyor bunu göz ardı etmemek lazım.

YA AVM YAPACAKLAR YA DA DEPOLAMA ALANI

Mermerciler Fuarı adı altında Gebze Pelitli’de yapımı süren fuar amanı ile ilgili de soru soran Nail Çiler, “ Ben 1979 yılından beri Gebze’deyim. Gebze’de büyüdüm. Gebze’de bugüne kadar 1 metreküp mermer yok. Türkiye’nin her yerinde delikler açılıyor Gebze’ye de mermerciler fuarı açılıyor. Dört dönem Gebze Ticaret Odası’nın başkanlığını yaptım. Bu fuarın iznini veren yerel yönetimler. Bence onlara sorulmalı. 1 metreküp dahi mermerin olmadığı bir yerde Mermerciler Fuarı yapılıyor. Bunun altında şu maksat var. Burada ya bir rantsal dönüşüm yaparak AVM yapacaklar ya da daha önce İstanbul Kurtköy’de yaptıkları gibi depolama alanları yapacaklar. Ayrılan alan 122 hektar, 660 dönümü Milli Savunma Bakanlığı’nın. Lütfen bunların takipçisi olalım bir Kocaeli Milletvekili olarak bunlara bir cevap istiyorum.” dedi.