E5000’in trafosu Dilovası’ndan


Dilovası Makine OSB’de üretim yapan Sönmez Trafo, TCG Anadolu’dan sonra Türkiye’nin gururu dev bir projeye daha imza attı. Firma geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı toplu açılış töreni ile raylara indirilen Tasarım ve Kritik Bileşenlerin Üretimi Yerli ve Milli E5000 Tip Elektrikli Lokomotifin Cer Transformatörü’nü yerli ve milli imkanlarla üreterek bu önemli projede de yer almanın gururun yaşadı.


TÜBİTAK RUTE, TÜRASAJ ve TCDD işbirliği ile üretilen ve TCDD’nin ihtiyaçlarına uygun  Raylı Araç Uygulamaları için yerli olarak tasarlanan en güçlü Cer Convertörü ile  ilgili açıklama yapan  Sönmez Trafo İşletme Sorumlusu  Oğuz Sönmez, “ E5000 için araç üstü Cer Transformatörü üretimini tamamlayarak lokomotifimize monte ettik. Böylelikle yurt dışına bağımlılığımızı önemli ölçüde azaltmış olmak bizleri ayrı bir mutlu etmekte.” Dedi.

İHRACATA KAPI ARALIYOR

Avrupa Birliği Demiryollarında Karşılıklı İşletilebilirlik Teknik Şartnamesi (TSI) sertifikasına sahip olmasıyla dikkat çeken, yük ve yolcu taşımacılığı yapabilecek lokomotif, 140 km/s hıza sahip 5 megawatt (MW) yeni nesil bir elektrikli anahat lokomotif olarak benzerlerinden ayrılmakta.  Eskişehir 5000 ile anahat lokomotiflerinde yer alan Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi, Cer Sistemi, Cer Trafosu, Cer Motoru, Cer Konverteri, Cer Kontrol Ünitesi ve Yardımcı Güç Ünitesi gibi kritik alt bileşenlerin de yerli olarak geliştirilmesi ihracata da kapı aralıyor. E5000 için geliştirilen tüm ana bileşenler ayrı birer ürün olarak ihraç edilebilir kritik teknolojiye sahip olmaları açısından önem taşıyor.


Sıradaki Habere Kaydır