Gebze Belediyesi enerjiye yöneldi!

Gebze Belediyesi Ağustos ayı olağan meclis toplantısı, Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Selamet Güner başkanlığında toplandı. Güner, Gebze Belediyesi’nin önemli bir yatım yaptığını söyleyerek, ‘’Katı, iri atıklarla ilgili kırma tesisi kuruyoruz. Buradan üretilen malzemeyi yaklaşık günlük 40 ton olarak hesaplıyoruz, onu yakıp enerjiye dönüştüreceğiz. Bölgemiz için çok önemli bir yatırım’’ dedi.

Gebze Belediyesi enerjiye yöneldi!
06 Ağustos 2020 Perşembe 18:17

Belediye meclis toplantısına meclis üyelerinin yanı sıra mahalle muhtarları ve CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan ve Gelecek Partisi Gebze İlçe Başkanı Müslüm Osmanoğlu katılım sağladı. Gebze Belediyesi Ağustos ayı olağan meclis toplantısında yoklama ve açılışın ardından karar özetleri oy çokluğuyla kabul edildi ve raporlar, İmar Komisyonu Raporları ve teklifler görüşüldü.

ŞEHİT EREN BÜLBÜL İSMİ PARKA VERİLCEK

Meclis toplantısının raporlar bölümünde Eskihisar Mahallesinde bulunan 7 parselde mezarlık yerinin tahsiline ilişkin plan ve bütçe komisyonu raporu oy çokluğuyla kabul edildi. Bir diğer madde olan Şehit Eren Bülbül isminin bir caddeye verilmesine ilişkin hukuk dilekçe tetkik ve isimlendirme komisyonu raporunda ise cadde ve sokaklara belediyenin isim verme yetkisi olmadığı için, belediye tarafından yapılan bir parka Şehit Eren Bülbül isminin verilmesine oy birliğiyle kabul edildi.

BİR SONRAKİ MECLİS OTURUMUNA ERTELENDİ

Mecliste İmar Komisyonu Raporları bölümünde, Gaziler Mahallesi’de bulunan bir alanın bir kısmının eğitim tesis alanı olmasına ilişkin imar komisyonu raporu, İstasyon Mahallesi’nde hazırlanan uygulama imar planı değişikliğine ilişkin imar komisyonu raporu, Pelitli Mahallesi’ndeki plan değişikliğine ilişkin imar komisyonu raporu, Osman Yılmaz Mahallesi’ndeki plan değişikliğine ilişkin imar komisyonu raporu, Denizli Mahallesi bölgesinde yapılan plan değişikliğine ilişkin imar komisyonu raporu, Hacı Halil Mahallesi’nde bulunan parsellerde hazırlanan plan değişikliğine ilişkin imar komisyonu raporu ve Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan parsellerde hazırlanan plan değişikliğine imar komisyonu raporu oy çokluğuyla kabul edildi. Meclis gündem maddelerinde olan Balçık Mahallesi’nde bulunan alanların plan tadilatına ilişkin imar komisyonu raporu, komisyon tarafından incelenmek üzere bir sonraki meclis oturumuna ertelendi.

PLAN BÜTÇE VE İMAR KOMİSYONLARINA HAVALE

Ağustos ayı meclis oturumunun teklifler bölümünde ise 11. madde olan Gebze Darıca Metrosu kapsamında inşaat alanlarının tahsisine ilişkin işletme ve iştirakler müdürlüğü teklifi, plan bütçe komisyonuna oy çokluğu ile havale edildi. 12. Madde olan memur kadro ihdasına ilişkin İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Mecliste, 13- 14- ve 15. maddelerin plan bütçe komisyonuna havale edilmesine oy birliğiyle kabul edildi. Meclisin 16-17-18 ve 19. teklif maddelerinin imar komisyonuna havale edilmesine oy çokluğuyla karar verildi.

BELEDİYEDEN ÖNEMLİ YATIRIM

Meclisin 20. teklif maddesi olan Kirazpınar Mahallesi Yeni Bağdat Caddesi’nde bulunan kapalı ve açık arsa alanlarının 10 yıl süre ile ihale edilerek kiralanması için encümene yetki verilmesi teklifi hakkında, Belediye Meclis Başkanı Selamet Güner, Gebze Belediyesi’nin büyük bir yatırım yaptığını ifade ederek, ‘’Daha önce biz encümene 3 yıl bir yetki vermiştik. Burada katı, iri atıklarla ilgili kırma tesisi kuruyoruz. Buradan üretilen malzemeyi yaklaşık günlük 40 ton olarak hesaplıyoruz, onu yakıp enerjiye dönüştüreceğiz. Makineler alındı, en kısa zamanda montaj işlemine başlanacak. Bununla ilgili EPDK’dan lisans alıyoruz dolayısıyla o lisans şartında da en az 10 yıl şartı var. Onunla ilgili bir işlem, direk geçmesini arzu ediyoruz. Bizim için, bölgemiz için çok önemli bir yatırım.’’ Açıklamalarında bulundu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi. Ceyda ÖZER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.