Hayal satan ‘Evim’lere BDDK neşteri!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tasarruf finansman faaliyeti yürüten ancak şartları sağlamayan 21 şirketin intibak taleplerini reddederek şirketlerin tasfiyelerine karar verildi.

Hayal satan ‘Evim’lere BDDK neşteri!
03 Temmuz 2021 Cumartesi 11:22

Bu gelişmenin ardından 8 şirket de kendini feshetti. Böylece sektörde faaliyet gösteren firmalar; Emin Evim, Fuzel Ev, Sinpaş, İmece, Katılımevim, Çözüm ve Birevim oldu. Tasfiye kararı alınan  şirketlere BDDK ve TMSF tarafından Tasfiye Komisyonu atanacağı duyuruldu.

KARAR RESMİ GAZETEDE YER ALDI

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan kararda, "6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu (Kanun) hükümlerine intibak etmek üzere kuruma başvuruda bulunan listedeki şirketler tarafından tevdi edilen bilgi ve belgeler, söz konusu şirketlere ilişkin kurum denetim personeli tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen raporlarda yer alan tespitler ile ilgili mevzuat hükümlerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda intibak planı yeterli görülmeyen ekli listedeki şirketlerin kanunun Geçici yedinci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında tasfiyelerine, karar verildi" ifadeleri yer aldı. Tasfiyesine karar verilen 21 tasarruf finansman şirketindeki hak sahiplerinin mağdur olmaması amacıyla tasfiye süreci Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yürütülecek. Kurum tarafından yapılan ikinci açıklamada ise, intibak başvurusunda bulunan diğer şirketlerden 6'sının intibak sürecinin devam ettirilmesine, 8'inin ise iradi tasfiyeye yönlendirilmesine karar verildiği belirtildi. Tasfiye sürecinde vatandaşın menfaati esas alınacak. Tamamen vatandaşın haklarının gözetileceği süreçte ana amaç, 'vatandaşların ödemelerinin tahsil edilmesi' olacak. Konunun uzmanları, tasfiye edilen şirketlerden alacağı olan tüketicilerin tasfiye kuruluşlarına başvurması çağrısında bulundu.

TMSF ALACAK VE BORÇLARI BELGELEYİP TASFİYE EDECEK

Uzun yıllardır para toplama yetkileri olmadığı halde vatandaştan para toplayan, ‘Evim’ uzantılı bu  bu şirketler ile ilgili 7 Nisan'da Resmi Gazete'de Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girmişti. Bu kuruluşlar BDDK kapsamında  yer aldığı için,  hem kuruluş esasları hem de daha önce kurulmuş olanlar için de intibak esasları belirlenmişti. Ardı ardına açılarak sayıları 35-40 arası değişen bu kuruluşlar için BDDK, ciddi bir sermaye yapısının oluşturulmasının yanı sıra, şubeleşmelerde de ciddi bir ödenmiş sermaye şartı aradı. Tüketiciler açısından da cayma ve tam iade hakları oluşturuldu. Tam şirket yapıları, şirket ortaklarının da hem adli hem ticari sicillerinin temiz olması şartları da getirildi. Bu noktada süre verilen ve bu süre içerisinde intibak etmeyen şirketler açısından bir tasfiye süreci öngörülüyor. Burada TMSF ve BDDK üzerinden bu süreç yönetilecek. Süreç Bankacılık Kanunu 133, 134, 137, 138, 140, 141 ve 142. maddelerine göre yürütülecek. TMSF, bu şirketlere yönetici atayacak, alacak ve borçları belgeleyecek ve tasfiye edecek.

İŞTE KAPATILAN O ŞİRKETLER

İktisatevi Gayrimenkul AŞ, Vizyonevim Gayrimenkul Otomotiv İletişm Pazarlama Sanayi Ticaret AŞ, Doğruevim Gayrimenkul Organizasyon AŞ, Finansevim Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ, Birikimevim Gayrimenkul Organizasyon AŞ, Finalevim Gayrimenkul Organizasyon AŞ, Yaşamevim Gayrimenkul AŞ, HH Aydın Yatırım Holding AŞ, İhtiyaçevim Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ, Varlıkevim Gayrimenkul AŞ, İstek Evim Gayrimenkul Otomotiv Pazarlama Ticaret AŞ, İkizlerevim Yatırım Gayrimenkul AŞ, Destekevim Gayrimenkul İnşaat Taahhüt Otomotiv Organizasyon Sanayi Ticaret AŞ, Gerçekevim Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ, Değer Tasarruf Gayrimenkul AŞ, Önceevim Gayrimenkul Otomotiv Pazarlama Sanayi Ticaret AŞ, Morevim Tasarruf Gayrimenkul Otomotiv Enerji Organizasyon ve Pazarlama Ticaret AŞ, Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Ticaret AŞ, Gelecek Tasarruf Gayrimenkul Otomotiv ve Organizasyon AŞ, Birlikbirikim Gayrimenkul Organizasyon İletişim Otomotiv Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ, Tasarruf Organizasyon ve Gayrimenkul Pazarlama AŞ. Kamil Uzunmehmet


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.