“Kadın olarak bir zorluk yaşamadım”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili olarak İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Gazete Gebze’nin sorularını yanıtladı.

“Kadın olarak bir zorluk yaşamadım”
08 Mart 2021 Pazartesi 11:57

İnsanlar Fatma Kaplan Hürriyet’i tanıyorlar, biliyorlar diyen İzmit Belediye Başkanı Fatma Hürriyet Kaplan, Milletvekili ve Belediye Başkanlığımda kadın olarak bir zorluk yaşamadım.” Dedi. Gazete Gebze’nin sorularını yanıtlayan Kaplan’ın bizlere verdiği röportajı gelin birlikte okuyalım.

Fatma Kaplan Hürriyet’in Kocaeli hikayesi nasıl başladı? Siyasetçi ve Belediye başkanı kimliği dışındaki yaşantınızdan bahseder misiniz?

22 yıl önce Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdim ve 2002 yılında üniversiteden genç bir hukukçu olarak mezun oldum. Siyasetle ilgilenmeye başlamam ve ilk olarak milletvekili olmamla birlikte Aile ve iş hayatımda bambaşka bir yol haritası ortaya çıktı. Siyasete girmemle beraber aileme, özel yaşamıma, hobilerime daha az zaman ayırır oldum. Özellikle oğlumla geçirdiğim zamanlar çok kısıtlı. Evde olmayı seven bir yapım var ama siyasetin gereklerini de yerine getirmek gerekiyor. Milletvekilliği dönemimde genelde haftanın üç günü Ankara’da oluyordum, ancak her perşembe saat kaç olursa olsun İzmit’e dönüyordum. Cuma, cumartesi ve pazar günlerini Kocaeli’nin çeşitli ilçelerinde geçiriyor, vatandaşların sorunlarını dinliyordum. 10 yaşında Aras isminde oğlum var ve Aras’ı kayınvalidem ve kayınpederim büyüttüğü için gözüm hiç arkada kalmadı. Ama ne yazık ki ‘ilk’lerini hep kaçırdım. Şimdi İzmit Belediye Başkanı olarak, İzmit’teyim ama İzmit’te yaşanan sorunları ve geçmişte aksayan yönlerini, eksik kalan alanlarını güçlendirmek için çalışıyorum. Bunların dışında ailemle vakit geçirmeyi çok seviyorum. Kayınvalide ve kayın babamla birlikte Mehmet Ali Paşa Mahallesinde 3 katlı aile apartmanında oturuyorum. Milletvekili ya da belediye başkanı olduğumda da yaşantımı değiştirmedim. Oğlumla zaman geçirmeyi, onunla tiyatro ve sinemayı gitmeyi çok seviyorum. Şu an Pandemi dönemi olduğu için okuluna gidemiyor, sinema ve tiyatromuz kalmadı. Eve gidebildiğim saatlerde evde zaman geçiriyoruz, birlikte televizyon izliyoruz. Sokağa çıkma serbest olduğu zamanlarda küçük gezintiler yapıyoruz.

İzmit Belediye Başkanı olarak iş ve aile dengesini nasıl sağlıyorsunuz? Aile ve ev ortamında nasıl bir Fatma Kaplan Hürriyet karşımıza çıkıyor?

İzmit Belediye Başkanı olarak sorumluluklarımın farkındayım ve bazen geç saatlere kadar belediyede oluyorum. Eve gittiğimde çoğu zaman Aras uyumuş oluyor. Hafta içi ya belediyede ya da halkın arasında, mahalle ve saha gezileri oluyor, uygulamaya geçirdiğimiz projeleri takip ediyorum. Bütün bunların arasında aileme zaman ayırmak elbet de zor oluyor. Özellikle Pandemi döneminde çalışmalarımızı değiştirmek zorunda kaldı. Hafta sonu kısıtlamalarında dahi saha çalışmalarında oluyorum. Ama evde olduğu zaman gayet evcimen, oğluna düşkün bir anneyim. Çok iyi yemek yaparım, özellikle içli köftede çok iddialıyımdır.

Milletvekilliğinden sonra İzmit Belediye Başkanlığı’na aday oldunuz. Seçim sürecinde bir kadın başkan adayı olarak yaşadığınız zorluklar oldu mu?

Elbette zorluklar yaşadım ama kadın olarak bir zorluk yaşamadım. Daha önce 5 yıllık milletvekilliği görevimden ötürü insanlar beni tanıyordu. Yani sadece kadın kimliğimden dolayı belediye başkanlığı seçimlerinde zorlanmadım. İnsanlar Fatma Kaplan Hürriyet’i tanıyorlar, biliyorlardı.

İzmit Belediyesi’nin kadınlara yönelik hazırlamış olduğu projeler var mı? Bundan sonraki süreçte ne gibi çalışmalar yapılacak?

Kooperatiflere destek vererek, kadın istihdamını arttırmayı planladık. Tam o dönem pandemi ortaya çıktı ve bu konudaki planlarımızın yönünü değiştirdi. Pandemiyle birlikte ortaya çıkan maske bulma zorluğu sebebiyle hemen bir dikimevi kurduk.

Girişimci veya girişimci adayı kadınların yenilikçi fikirlerini destekleyen, kadınların sosyal hayata katılımını ve ekonomik anlamda güçlendirilmesini hedefleyen Kadın Girişimciler Merkezi projesini hayata geçiriyoruz. Şu an proje aşamasından, uygulama aşamasına geçmiş durumdayız.

İzmit Belediyesi’nde kadın istihdamına yönelik ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Az önce de bahsettiğim gibi Kooperatifleri desteklemek. Çok sayıda kadın bu sayede evinin ekonomisine destek sağlamaya başladı. Yine Kadın Girişimciler Merkezi’miz hayata geçtiğinde kadınların yeni iş fikirlerine mentorluk ve danışmanlık, kadın girişimciliğinin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olacağız. Kadınlara çeşitli ekonomik destekler sunularak kadın girişimciliğinin teşvik edilmesini sağlayacak ve girişimci olmaya teşvik eden altyapı, eğitim, danışmanlık ve pazarlama desteği vereceğiz. Yine çok sayıda kadın esnafımız ve evinde üretim yapan kadınlarımızın ücretsiz dükkan açtığı ve dijital sistemden ürünlerini satacağı İzmit Çarşısı isimli e-ticaret sistemini hayata geçirdik. İzmit Belediyesinde de kadın istihdamına önem veriyoruz. Pek çok alanda kadınlar yapmaz, yapamaz dedikleri alanlarda istihdam gerçekleştirdik. Zabıta, Fen işleri, güvenlik hizmetleri, temizlik işleri, kırsal hizmetler, mühendisler. Pek çok alanda kadın istihdamı sağlayarak, yapılmaz denileni yaptığımızı da düşünüyorum.

Kocaeli’deki ilçeler arasında tek kadın belediye başkanısınız, birçok kadın tarafından örnek bir rol modelsiniz. Kadınlara, genç kızlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Geleceğe umutla bakmak isteyen genç kızlar ve hayatın yükünü omuzlarında taşıyan kadınlar güçlü olmak zorunda. Hayat maalesef adil olmayabiliyor. Ama içlerinde olan gücün de farkında olarak asla pes etmesinler. Bir hedef koysunlar ve o hedefe ne olursa olsun yürümekten vazgeçmesinler.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Her ne olursa olsun kadınlar içlerindeki gücün farkına varırlarsa, erkek egemen toplumun kendilerinin farkına vardıklarını görecek. Kadının içindeki güç, sandığından daha fazla. Yeter ki asla vazgeçmesinler ve içlerindeki o gücün farkına varabilsinler ve kendilerini sindirmeye çalışanlara karşı ne denli güçlü olabildiklerini gösterebilsinler. Selvi GEÇAL- Ceyda ÖZER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.