Kocaeli’de, 7 gün boyunca koronavirüs denetimi!

Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Seddar Yavuz başkanlığında toplanarak alınan yeni kararları açıkladı.

Kocaeli’de, 7 gün boyunca koronavirüs denetimi!
19 Ekim 2020 Pazartesi 09:18

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz başkanlığında toplanan Kocaeli İl Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yeni kararlar aldı. Bu kapsamda, Kocaeli'de 7 gün boyunca 7 ayrı konuda denetim yapılacak.

İŞTE KOCAELİ'DE ALINAN KARARLAR

7 GÜN 7 KONU 7 DENETİM

19 Ekim Pazartesi gününden itibaren önümüzdeki 7 gün boyunca aşağıda belirtilen 7 ayrı konuda il ve ilçelerimizde genel denetimlerin yapılmasına yönelik gerekli planlama ve uygulamanın eşgüdüm içerisinde en üst seviyede icra edilmesine,

19 EKİM PAZARTESİ

Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri başta olmak üzere kafe, restoran gibi yeme içme mekânları

20 EKİM SALI

Şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dâhil) ile havalimanı/gar/otogar gibi yerler

21 EKİM ÇARŞAMBA

Organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme vb. yerler ile personel servisleri

22 EKİM PERŞEMBE

Tanılı ya da temaslı olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişiler

23 EKİM CUMA

AVM’ler, cami ve mescitler, halı sahalar/spor tesisleri

24 EKİM CUMARTESİ

Vatandaşlarımızın kalabalıklar halinde bulunabildikleri kamuya açık alanlar (cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazaryerleri, sahiller vb.)

25 EKİM PAZAR

Berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve/veya nikâh salonları, lunapark/tematik parklar.

Etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede olacak şekilde planlanacak ve uygulanacak denetim faaliyetlerinde, denetim ekiplerinin her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenmesine,

ANONS VE DUYURULARIN ETKİNLİĞİ

Gerek belediyelerin ve kolluk araçlarının sesli duyuru sistemleri ile camilerden yapılan anonslar gerekse diğer iletişim vasıtalarıyla (televizyon, radyo, gazete, sosyal medya gibi) yapılan paylaşımlar sonucunda vatandaşlarımızın özellikle maske kullanma konusundaki telkin veya çağrılara önemli ölçüde riayet ettikleri değerlendirilmektedir. Maske kullanımı konusundaki hassasiyetin aynı şekilde korunmasının yanı sıra fiziki mesafe kuralı konusunda da duyarlılığın arttırılması gerekmektedir.

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kapalı alanlarda yoğunlaşmaların artacağı öngörüldüğünde fiziki mesafe kuralının hayatın her alanında ve tüm mekânlarda uyulması gereken bir kural olduğu, kapalı alanlarda kalabalık şekilde toplanılmasının halk sağlığı açısından risk oluşturduğu ve kapalı yerlerin sık sık havalandırılması gerektiği hususlarının her türlü duyuru vasıtasıyla vatandaşlarımıza hatırlatılması büyük önem taşımaktadır.

Bu amaçla İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 18.10.2020 tarih ve 17174 sayılı “Koronavirüs Salgını Ek Tedbirleri” konulu Genelgesinde yer alan duyuru metninin yukarıda belirtilen vasıtalarla anons edilmesinin sağlanmasına,

TEMASLI BİLDİRİMİNİN ÖNEMİ

Salgınla mücadelenin temel unsurlarından birisi olan “filyasyon” çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanı konulmuş vatandaşlarımızın yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşımaktadır.

Covid 19 tanısı konulan kişilerin temaslısı oldukları kişilerle ilgili bilgileri eksik/gerçeğe aykırı şekilde vermeleri durumunda gerekli idari ve adli işlemlerin yapılması hususu, 24.09.2020 tarihli İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Genelgesi gereği toplanan 2020/108 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzda karara bağlanmıştı.

Son dönemlerde temaslı bildirim oranlarında düşüş olduğu, birinci derece yakınlar dışında temaslı bildiriminde isteksizlik yaşandığı görülmektedir.

Salgının yayılımının önlenmesi açısından Covid 19 tanısı konulan kişilerin gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanlarının tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 206. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

ŞEHİR İÇİ TOPLU ULAŞIM HES ENTEGRASYONU

29.09.2020 tarihli İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Genelgesi gereği çıkartılan 2020/109 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımız ile, her türlü şehir içi toplu ulaşım aracıyla (otobüs, metro, metrobüs vb.) yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında gerekli entegrasyonların sağlanması konusunda gerekli talimat verilmişti.

Başta Belediyeler olmak üzere ilgili diğer kurum/kuruluşlar tarafından şehir içi toplu ulaşım sistemleri ile HES entegrasyonunun sağlanmasına ilişkin temel usul ve esaslara dair hükümlerin, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 18.10.2020 tarih ve 17174 sayılı “Koronavirüs Salgını Ek Tedbirleri” konulu Genelgesi Ek1’de belirtilen çerçevede yürütülmesine ve gerekli entegrasyonların bir an evvel sağlanmasına,

Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.