Kömürcüler OSB bacasız sanayiye dönüştürülecek

“Sevdamız Kocaeli” sloganıyla, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden bu yana geçen 2 yılda kente kazandırdığı projeleri geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir basın toplantısı ile  kamuoyuyla paylaşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gebze  Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (GKOSB) kapatılacağını, burada bulunan katılımcı firmalar farklı bir iş kolunda, bacasız bir sanayi tipine geçeceklerini  ifade ederek, önümüzdeki günlerde kapatma sürecine başlatacaklarını belirtti.

15 Nisan 2021 Perşembe 16:44

‘’BURAYLA ÖZEL İLGİLENİYORUM’’

Yıllardır Dilovası’nda çözülemeyen sorunu haline gelen Dilovası Kömürcüler OSB’nin kısa bir zaman sonra kalkacağını açıklayan Başkan Büyükakın; ‘’Burada gördüğünüz görüntü, yıllardır bir dert. Buranın ne olduğunu orada yaşayanlar bilir. Burası Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi.  Yıllardır konuşuluyor, yıllardır kalktı kalkacak, kapandı kapanacak vs. ama başladığımızdan beri hatta seçim çalışmalarımızdan beri burayla özel ilgileniyorum. Aşağı yukarı ortalama olarak söylediğimde, her ay Çevre Bakanımızla konuyu görüşüyorum, bazen 15 günde bir oluyor. Ortalamasını söylüyorum, şimdiye kadar zannediyorum 15-20 kez bu konuyu görüştük.’’ dedi.

‘’DİLOVASI ÇOK GÜZEL OLACAK’’

Kömürcüler OSB için kapatma dilekçelerinin verildiğini belirten Başkan Büyükakın; ‘’Burası kapanacak, buradaki iş adamları katılımcı firmalar  kapatma dilekçesini verdiler. Bacasız başka bir forma dönüşme taleplerini Sanayi Bakanlığına yazdılar. Geçen toplantısı yapıldı, önümüzdeki günlerde de kapatma sürecine başlayacağız. Ayrıca hemen alt tarafında, Güney tarafında 178 bin metrekarelik alan, rezerv alanı olarak ilan edildi ve burada TOKİ yaklaşık 3 bin konut üretimiyle ilgili süreci başlattı. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak, kamulaştırmaları yürütüyoruz. Şimdiye kadar, 20 milyon civarında kamulaştırmayı bitirdik. 65 milyon lira kaynağı Çevre Bakanlığı serbest bıraktı, onlar adına kamulaştırma yapıyoruz ve burada da Dilovası’nın yenilenmesi anlamında da büyük bir çaba göstermeye devam ediyoruz. Dilovası çok güzel olacak gerçekten.’’ şeklinde konuştu.

BAKAN KURUM  "DÖNÜŞÜM " DEMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Büyük Dönüşüm Kocaeli programına katılmak için kendimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, burada yaptığı konuşmada, Kömürcüler OSB’nin dönüştürüleceğinden bahsederek şunları söylemişti; “Dilovası’ndaki sağlıksız ve yaşam kalitesi düşük bölgeleri, bugün itibariyle, etaplar halinde Tavşancıl’daki yeni rezerv alanımıza taşıyoruz. Tavşancıl’daki kamulaştırma çalışmalarına devam ediyor. Projelerimiz hazır. Şubat ayında ihalemizi yapacağız. 2021 yılının ilk yarısında; 120 blok içerisinde bin 200 konutumuzun temellerini atacağız. Yine Dilovası’ndaki kardeşlerimizin sağlığı ve geleceği için çok önemli olan Kömürcüler OSB konusunda da somut adımlarımızı atıyoruz. İnşallah 2021 yılında OSB’nin de dönüşümünü tamamlayacağız.”

18 YIL ÖNCE OSB OLDU 11 YIL ÖNCE TAŞINDI

Dilovası ilçesi sınırları içinde Dilovası yerleşkesinin kuzey doğusu, Tavşancıl Mahallesinin kuzeyi, Çerkeşli Köyü ve İMES OSB’nin güneyinde yer alan Kömürcüler İhtisas  OSB’nin,  ilk kuruluş çalışmaları Aralık 1996 yılında Kocaeli Valiliği ve Kömür İthalatçıları Derneği (KİAD)  girişimi ile başlatılmıştı. 2001 yılında Kocaeli Valiliği ve KİAD yer arayışına girmiş ve şu anda faaliyette olan OSB’nin mevcut alanının değerlendirilmesi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığına müracaat edilmişti. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı uzmanları ile ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla Ekim 2001 tarihinde yer seçimi , ÇED Raporu ve Jeolojik Etüt Raporu hazırlanmış ve ilgili kurumlara sunularak onayları alındıktan sonra Sanayi ve Ticaret Bakanlığına gönderilmiş. 4562 Sayılı OSB Kanunu gereği, Kuruluş Protokolü Valilik, KİAD ve diğer katılımcı kurumlar tarafından imzalanarak Bakanlığa gönderilmiş, Bakanlık tarafından 21.10.2003 tarihinde 217 sicil numara ile OSB oyarak onaylanmış, OSB sicil defterine kayıt edilerek tüzel kişilik kazanmış. 2007 tarihinde planların onaylanmasına müteakip , altyapı inşaat işlerinin yaptırılması için ihale sonrası Mayıs 2008 Tarihinde yüklenici firmaya verilerek altyapı inşaat işleri başlatılmış 2010 yılında da  tamamlanmış.

YÜZDE YÜZ DOLULUĞA SAHİP OSB

79 hektarlık bir yüzey alanına sahip Kömürcüler OSB, içerisinde 22 adet sanayi parseli 6 adet ortak sosyal ve teknik parselle birlikte 5 adet de park bulunmakta. 2012 yılından itibaren MÇK kararı ile kömür ithalatının %30’u burada gerçekleştirildi. Kömür OSB, Bölgede faaliyette bulunan tüm kömür tesislerini bir araya toplayarak, çevre kirliliğini önlemek, sanayicilerin daha ekonomik şartlarda, yeni teknolojilerin kullanıldığı bir bölgede üretimlerini sağlamak amacıyla kuruldu. Türkiye genelinde en kısa sürede %100 doluluk oranına ulaşan  OSB, kömür eleme, paketleme, depolama ve briket tesisleri olarak faaliyet gösteren tek ve örnek bir OSB durumundadır. Halen bölgede 600 kişi istihdam edilmekte. Ceyda ÖZER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.