Mart 2019’da ne söz verdiysek hepsini yapacağız!

Gazetemizi ziyaret eden Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, pandemi  dönemi, Darıca’daki hizmetler ve güncel konularda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

22 Ocak 2021 Cuma 10:39

Gazete Gebze İmtiyaz Sahibi Yunus Kahraman, Yazı İşleri Müdürü Evren Kızıltaş ve Genel Koordinatör Kamil Uzunmehmet’in sorularını cevaplayan Bıyık,  pandemi dönemine rağmen Darıca’da yatırımlar ve hizmetlerin aksamadığını, hem pandemi ile yoğun mücadele ettiklerini hem de Belediye hizmetlerini aksatmadıklarını söyledi. Pandeminin yeni yeni ihtiyaçları,  yeni süreçleri birbirine paralel olarak getirdiğini belirten Başkan Bıyık, “ Pandemi döneminde farkında olmadığımız bilmediğimiz süreçlerle karşı karşıya kaldık. Pandeminin başlangıcı olan Mart ayında maske dağıtımı ile birlikte sokağa indik. 65 yaş üstü insanların ihtiyaçları vardı. Sosyal destek ekipleriyle beraber onların ihtiyaçlarını gördük, kamusal alan diye tabir ettiğimiz taksi durakları, eczaneler, otobüs durakları,halk otobüsleri,sağlık ocakları gibi birçok alanların ,kamu bina ve  alanlarının günlük ve haftalık rutin dezenfekte ve ilaçlamalarını yaptık. Yine okullarımızda ,camilerimizde ortak alanlar diye tabir ettiğimiz yerlerde çalışmalar yaptık. Vatandaşlarımızın maske talebi vardı, bunlara kayıtsız kalmadık. Günlük 20-25 bin maske dağıttığımız günler oldu ki maske 2 lira 3 lira olduğu dönemlerdi. Allaha çok şükür vaka sayıları duruldu. İnsanlarımız daha da bilinçlendi. Gerek maske dağıtımı konusunda gerek diğer ihtiyaçlar konusunda ihtiyaçlar minimize olmaya başladı.

PANDEMİ’DE GÜNDE 1800 KİŞİYE YEMEK DAĞITTIK

BU çalışmaların, vaka sayılarının azalmasından sonra  Covid-19’a yakalanan ailelerin ihtiyaçlarını gidermeye gittiklerini söyleyen Başkan Bıyık, “bizim bildiğimiz bir şey var, evde kadın çöktüğü zaman ev çöküyor ki yakın zamanda bende covid hastalığı geçirmiş birisiyim. Eşim hastalandığı zaman gerçekten evdeki düzenimiz alt üst oldu. Sıcak çorba kaynatacak insan olmayınca evde problem oluyor. Biz malum pandemiyle birlikte en son ikinci dalgada sosyal tesislerimizi kapattık. Sosyal tesislerimizi kapatınca orda çalışan personelimizin tamamını bu işe adapte ettik. Dedik ki Covid hastası olan,  ihtiyacı olsun olmasın, zengin fakir ayırt etmeksizin talep eden herkese sıcak yemek gönderdik. İlk başladık 700-800 kişilik yemek dağıttık,  sonra da 1 hafta 10 gün içerisinde 1800’lü rakamlara kadar çıktık. Bu gün itibariyle baktığımızda bu sayı 300-400 kişiye kadar düştü. Bunun sebebi de covidle alakalı alınan genel tedbirlerden kaynaklı Covid vakalarının aşağı çekilmesiyle beraber yemek sayılarıda aşağı doğru çekildi. Bunları da diyetisyenlerimizle beraber yaptık yani vatandaşın bu süreçte alacağı kaloriyi de hesaplayarak yemek ürettik. Kendi ürünlerimiz,kendi imkanımız,kendi mutfağımız,kendi personelimizle yaptık. Şu anda  aşılama  sağlık çalışanlarımızdan başladı. Gelecek zamanlarda inşallah ülkenin tamamının covid aşısını olup yeni normal yaşam  diye tabir ettiğimiz yaşama inşallah mart ayı itibariyle öngörülen takvim o, gelmesini arzu ediyoruz ve Allah böyle şeyler yaşatmasın bir daha diye dua ediyoruz” dedi.

YAKALANDIĞIM COVİD-19’U KOLAY ATLATTIM

Kendisinin de Covid-19 hastalığını atlattığını ve bu süreçte doğal beslenme ve vücudun direncini yüksekte tutma yoluyla hastalığı kolay atlattığını belirten Bıyık,  “ Aslına bakarsanız hastalık geldikten sonra değil de gelmeden önce şu mevsimde yapmamız gereken en önemli iş doğal beslenme, besin değeri yüksek gıdalar tüketme özellikle sebze ve meyve tüketimine ağırlık verme,  vitamin noktasında bir eksiklik yaşanmamasına dikkat edilmeli. Bunları sadece ben söylemiyorum doktorlarda aynı şeyleri söylüyor. Bunları covide yakalanmadan önce de yapmak lazım ki vücudun direnci ne kadar yüksek olursa vücuda hastalık girdikten sonra o dirence karşı bağışıklık sistemimiz biraz daha güçlenmiş olur. Ben hastalığa yakalandım, bu hastalığın tedavisinin yüzde ellisi psikolojik. Bu hastalıktan yakın çevremizden en yakın zamanda bir çok sevdiğimiz dostumuzu, mesai arkadaşımızı kaybettik. Büyük bir hastalık psikolojik olarak da sonu nereye gideceği de belli değil,  virüs yakaladığı zaman seni nerde bırakacağını hiç göremiyorsun. Diyeceğim o ki vücudun direncini yüksek tutup virüse karşı hazırlıklı olmak lazım,  onun haricin de de maske mesafe temizlik bu kurallarını da iyi uygulamak lazım. Mesela ben virüsü sokaktan dışardan almadım, evimde eşimde vardı ailemde vardı, oradan aldım virüsü. Sokakta daha tedbirli oluyor insan maskeye mesafeye temizliğe daha fazla özen gösteriyorsun ama eve girdiğin zaman biraz daha ev ortamı olması nedeniyle ne kadar da desek tedbirlere uyamıyoruz. Bizde bunun kurbanı olduk maalesef. Allah kimseye vermesin, Allah kimseyi sevdikleriyle sınamasın. Ümit ediyoruz ki bu süreç aşılamayla beraber bitecek bir süreç olur.” Dedi.

HERKES DEVLETİNE, DEVLETİNİN BAKANINA GÜVENMELİ

Hastalık sürecinde bu hastalığa yakalanan herkesin doktorların verdikleri ilaçları mutlaka kullanmaları gerektiğini belirten Başkan Bıyık, “Bir kere şunu bilmek lazım, Hükümetimize devletimize bizim inanmamız güvenmemiz lazım. Dedikoduya mı güveneceğiz devletimizin bakanına mı ,sağlık çalışanına mı, bilim kuruluna mı güveneceğiz?  Burda bir bilim kurulu var hepsi profesörlerden oluşan bilim insanları. Bunların bağlı olduğu bir bakanlık var , elhamdülillah bakanımıza da ben şahsen inanıyorum ve güveniyorum. Piyasada bu işi sabote etmeye çalışan bir zihniyette var. Onu da görüyoruz. İnsanlığın sağlığını dahi siyasi dedikodulara malzeme üretmeye çalışan bir insanlar grubuyla da karşı karşıyayız. Bunlara meydan vermemek lazım. Ben de  virüs tespit edildi, akşam saat 21.00 gibi  test sonucum çıktı, ondan yarım saat sonra ilçe sağlık müdürlüğü ekipleri benim ilaçlarımı getirdi ve ilaçlarımı söylenen şekilde kullanmaya başladım. Aşıyla alakalı şu anda benim aşı olma şansım yok. Yeni geçirdiğim için  takvimi takip edeceğim, sıram gelirse de aşımı olacağım. Herkesin de olması gerekiyor. Hükümetimizin bilim kurulumuzun aldığı karalara riayet etmemiz lazım Üç beş tane dedikoducuya da pabuç bırakmamak lazım.” Dedi.

PANDEMİ DÖNEMİ HİZMETLERİMİZİ AKSATMADI

Darıca Belediyesi olarak pandemiden dolayı ertelemek zorunda kaldıkları proje ya da hizmetlerinin olmadığını, planlama yaparak ekonomik verileri de önlerine koyarak  bir yol haritası belirleyip o çerçeve içerisinde yollarına devam ettiklerini söyleyen Başkan Bıyık,  “ göreve geldiğimiz zaman ilk yılımızı mali bir disiplinle geçireceğimizi , ondan sonraki süreçte de planlamalarla birlikte hareket edeceğimizi hep söylemiştik. 3 ay sonra görevde 2.yılımızı dolduracağız. Her yıla dair planımız var. Büyükşehir belediyemizle beraber  Millet Bahçesi gibi, ciddi bir derecede alt yapı yatırımı yine kapalı spor salonu projelerini hayata geçirdik. Bunun yanında bir çok çalışmayı da yapıyor ve bitiriyoruz. 2021 yılı ile ilgili de planlamalarımız da var. Büyükşehir belediyemizle beraber yine Tuzla bağlantı yolu istasyon caddesinin yanında Cengiz Topel caddesine paralel bir alt yapı yapılması,  yine Aşıroğlu caddesine ikinci bir köprü yapılması, Tuzla bağlantı yolu gibi ulaşım planlarımız var.  Hem yaptıklarımız var planladıklarımız var, hem de  ihale aşamasına getirdiklerimiz var. Gerçekten Darıca Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir olarak vatandaşa 2019 Mart ayında verdiğimiz sözlerin tamamını bakın bir kısmını demiyorum tamamını yapacağımız bir süreç olacak. Bu kadar da iddialı konuşuyorum.

DARICA HÜKÜMET KONAĞI İÇİN BAKANIMIZ SOYLU’DAN SÖZ ALDIM

Darıca’da yapılacak projelerden de bahseden Başkan Bıyık, sözlerine şöyle devam etti: “ Sayın Bakanımız Süleyman Soylu ile ben bizzat görüştüm. Bakanımızdan Darıca Hükümet Konağının yapımı ile ilgili sözü bizzat aldım. Valilikten ekiplerimiz geldi, Yatırım İşleri Daire Başkanlıklarımız  Kaymakam beyle görüştü. Millet Bahçesinin üst tarafında ki alanda planlarımızı zaten Büyükşehir ile birlikte yapmıştı. Onlarda inşallah 2021 yılı sonunda ihaleyi yapacaklar. Büyük bir ihtimallede 2022 veya 2023 te de oturulacak vaziyete gelecek ve Darıcanın 12 yıllık problemi çözülmüş olacak. Darıca Kocaeli’nin en büyük 3.ilçesi.Nüfus olarak 210 bine dayanmış bir ilçe baktığımız zaman her taraf karman çorman bir yapıya dayalı bir ilçe. Darıca Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir gerçek manada seçim beyannamesi üzerinden hareket ediyor. Bir yandan da sessiz ve sedasız ve reklamsız belki de çoğu insanın haberi olmadığı şekilde kentsel dönüşüme ve şu anda temelini attığımız bizim organizatör olarak kenarından yönettiğimiz 330 dairelik bir kentsel dönüşüm projemiz var . Bakın  kentsel dönüşümü boş bir araziye yapmıyoruz, vatandaşın kendi parseline yapıyoruz. Şu an  150 kişinin mağduriyeti var.  Biz göreve geldiğimiz günden bu yana yaptığımız teknik çalışmalardan dolayı Darıca da kentsel dönüşüme katkı sunmak adına minimum 1000 dairelik kentsel dönüşümün alt yapısını hazırladık. Bunlar da bizim seçim beyannamemizde olan şeyler.”  

GEBZE TİCARET ODASI’NDAN DARICA’YA SOSYAL MERKEZ MÜJDESİ

2021 yılı ile beraber daha görünür işler yapacaklarını, hizmetlerin ve projelerin tüm hızı ile devam edeceğini söyleyen Bıyık, “ Gebze Ticaret Odamızla Darıca’ya bir Sosyal Merkez projesi hazırlıyoruz şu anda. Çok muhteşem bir tesis ve Darıca’ya çok şey katacak. Nail abiyede teşekkür ediyorum böyle bir pojeyi Darıca’da değerlendirdiği için. Mezarlık Hizmet Binası’da bu işin içerisinde olacak. Balçık Köyünde mezarlık yerimiz vardı. Biz göreve geldiğimizde abdest alacak , içecek suyu bile yoktu. Gönül isterki mezarlık binası Darıca da olsun ama  şehirde böyle bir yerimiz yok. Artık kentlerde mezarlıkların biraz daha kenarlarda olması gerçeği var.  Şehrin içinde olması istenir ama aslına bakarsanız bir şehrin silüeti içinde güzel bir şeydir mezarlık. Tepeden baktığın zaman orası yemyeşil bir orman gibi görünür. Oksijen bakımından yeşillik bakımından ama tabii imkanlar dahilinde.Bizim böyle bir imkanımız maalesef yok.” Dedi.

BAYRAMOĞLU ADA VE BALYONOZ KOYU’NA HİZMET GÖTÜRDÜK

Darıca’nın Bayramoğlu ,Balyonuz Koyu ve Yelkenkaya’dan daha fazla yararlanacağını, bu alanları cazibe merkezi haline getirmek için çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Muzaffer Bıyık, “ Şu anda Balyanoz koyunun 1.etabının yanında 2.etabı da yaptık. Buraya sosyal tesisler de yaptık. Balıkçılar için bir barınak , marina yine Yelkenkaya tarafında bir huzurevi çalışması da var.Yine Yelkenkaya plajın olduğu bölümde yaklaşık 30 dönüm bir arazi üzerinde , eski Palmiye Klüp’ün yerinde bir aquapark çalışmamız olacak. Bayramoğlu bizim için çok kıymetlı ve değerli, Darıca için bir markadır Hatta Darıca için değil Kocaeli için bir markadır. Eski cazibesini kaybettiği günlere yeniden döndürmek için uğraşıyoruz ve şu anda özellikle kış aylarında ve pandemide Bayramoğlu zirveye çıktı. Yazlık evi olan insanların hiçbiri bu dönemde İstanbul’a gitmedi. Herkes şu anda Bayramoğlu’nda .Ocak ayındayız şu anda Bayramoğlu tıka basa dolu. Tamamen doğalgaz da geldi mahalleye herkesin evinde doğalgazı da var insanlar orda kışın sokağa çıkma yasaklarının olduğu günlerde İstanbul’da apartman dairesinde oturmaktansa burada yeşillik içinde evinde oturmayı daha çok tercih ediyor. Burada çok ciddi derecede emlak değerleri arttı. Yani Darıcanın diğer mahallelerindeki yüzde 40 emsal değerli arsaların fiyatına geldi diyebilirim. Biz Bayramoğlu’nu önemsiyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.