Müsilaj için Bilim Kurulu!

Marmara Denizi'ni tehdit eden müsilaj temizliği için oluşturulan 22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde Bilim ve Teknik Kurulu oluşturuldu.

23 Haziran 2021 Çarşamba 17:25

22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planının ilk maddesinde “Marmara Bölgesi’nde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, sanayi odaları ve STK'lardan müteşekkil koordinasyon kurulu, Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde ise Bilim ve Teknik Kurulu” oluşturulacağı belirtilmişti. Bu kapsamda Marmara bölgesinde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla oluşturulan kurulun başkanlığını TÜBİTAK’tan Prof. Dr. Hasan Mandal üstlendi.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN AÇIKLADI

Bilim ve Teknik Kurulunda yer alan 21 isim Marmara Belediyeler Birliği Encümen Toplantısı’nın ardından MBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın tarafından açıklandı. Büyükakın, “Marmara Bölgesi’nin ortak problemlerine yönelik çözümler geliştirmek, bölgesel ölçekte araştırmalar yaparak politika önerileri oluşturmak ve birlikte hareket etmek, Marmara Belediyeler Birliği’nin kuruluş misyonu. Bu misyon ışığında Marmara Denizi’ni tehdit eden müsilaj problemiyle mücadele için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte çalışmalarımıza başladık. Katılımcı bir yaklaşımla 6 Haziran’da bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Bu sorun ortak akılla ve birlikte hareket ederek çözülebilecek bir sorun. ‘Marmara Hepimizin’ diyerek Türkiye’nin en büyük deniz temizliği seferberliğini başlattık. Müsilaj seferberliğimizi bilimin ve teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak yürütmeye devam ediyoruz. Dün de oksijenin daha derinlere inmesine ve deniz canlılarının rahat solunum yapmasına yardımcı olacak cihazları Sayın Bakanımız Murat Kurum ile Marmara Denizi'mize bıraktık. Marmara Denizi'ni müsilajdan temizlemek için oluşturulan 22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planı’nın ilk maddesinde Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde bir bilim ve teknik kurulu oluşturulacağını ilan etmiştik. Bu kurul, Marmara Bölgesi’nde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla kuruldu. Aynı zamanda bu kurul Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kurulan Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu çalışmalarına bilimsel olarak tavsiyelerde bulunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görüşleri ve TÜBİTAK ile iş birliği içerisinde MBB bünyesinde oluşturulan kurulda 21 değerli bilim insanı bir araya geldi.” dedi.

Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu

Kurul Başkanı

Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK

Kurul Üyeleri

Doç. Dr. Ahsen Yüksek, İstanbul Üniversitesi

Prof. Dr. Ayşen Erdinçler, Boğaziçi Üniversitesi

Prof. Dr. Barış Salihoğlu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Bülent Keskinler, Gebze Teknik Üniversitesi

Doç. Dr. Çolpan Polat Beken, TÜBİTAK’tan Emekli Uzman

Prof. Dr. Funda Yercan, Piri Reis Üniversitesi

Prof. Dr. Güçlü İnsel, İstanbul Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Güleda Engin, Yıldız Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Gülşen Altuğ, İstanbul Üniversitesi

Prof. Dr. İzzet Öztürk, İstanbul Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, İstanbul Üniversitesi

Prof. Dr. Melike Gürel, İstanbul Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Mete Yılmaz, Bursa Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Mustafa Sarı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi

Prof. Dr. Nuray Çağlar, İstanbul Üniversitesi

Prof. Dr. Nüket Sivri, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa

Dr. Osman Okur, TÜBİTAK MAM

Prof. Dr. Saadet Karakulak, İstanbul Üniversitesi

Dr. Selma Ayaz, TÜBİTAK MAM

Prof. Dr. Sevil Veli, Kocaeli Üniversitesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.