Sesimi duyan var mı?

Bugün, 17 Ağustos Marmara Depremi'nin 22. Yıl dönümü. Yalova'da, 17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler, anılıyor.

Sesimi duyan var mı?
17 Ağustos 2021 Salı 09:22

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 22. yıl dönümü dolayısıyla, depremde hayatını kaybeden vatandaşlar; İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova'da çeşitli törenler gerçekleştiriliyor. Asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sosyal medyanın da ana gündem konularından biri.

45 SANİYEDE YERLE BİR OLDUK

Ağustos 1999'da saat 03.02'de Richter ölçeğine göre 7,5 büyüklüğünde meydana gelen ve 45 saniye süren Marmara Depremi’nin üzerinden 22 yıl geçti. Deprem başta Kocaeli olmak üzere, Bursa, Eskişehir, İstanbul,  Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Yalova’da toplam 17 bin 480 canı hayattan koparırken, 43 bin 953 vatandaşımızın da yaralanmasına ya da sakat kalmasına sebep olmuştu. Kocaeli’ne bağlı yerleşim birimlerinde 9.476 kişi öldü 19.447 kişi yaralandı. Depremin merkez üssü Gölcük'te 5 bin 383 kişi yaşamını yitirirken, 5 bin 252 kişi de yaralandı. Depremde ilçedeki binalarda da büyük zarar oluştu. Deprem nedeniyle ilçedeki 2 bin 350 konut ağır hasar, bin 816 bina orta hasar, 2 bin 772 bina az hasar görürken, 2 bin 125 iş yeri ağır hasarlı, bin 314 iş yeri orta hasarlı, bin 95 iş yeri ise az hasarlı duruma geldi.  

GEBZE BÖLGESİ’NDE 48 DEPREM ŞEHİDİ

17 Ağustos 1999 depremi Gebze bölgesinde de büyük bir yıkım yarattı.  Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’nda 48 kişi yaşamını yitirmiş 1377 kişi ise yaralanmıştı. Kocaeli il merkezindeki konutların % 10’u ağır hasar görürken,  Gebze ilçe merkezindeki konutların % 0.48’i, ağır hasarlı olarak kayıtlara geçmişti. Deprem sonrası Gebze genelinde 1164 bina da ağır, 3149 binada ise orta hasar meydana gelmişti.

17 AĞUSTOS DEPREMİ İSTATİSTİKLERİ

Kocaeli il merkezine bağlı 95 yerleşim birimindeki konutların 11.041 tanesi ağır, 9.119 tanesi orta ve 9.221 tanesi hafif hasara uğradı. Gebze’ye bağlı 27 yerleşim biriminin 21 tanesindeki konutların 906 tanesi ağır, 2.440 tanesi orta ve 2.112 tanesi hafif hasara uğradı. Kocaeli il genelinde toplam 31.625 konut ağır, 29.076 konut orta, 31.751 konut hafif hasara uğramıştı. İzmit Körfezi depremi nedeniyle meydana gelen ağır hasarın % 48’i, orta hasarın % 43’ü ve hafif hasarın % 40’ı Kocaeli’de meydana geldi.

KOCAELİ 22 YILDA DERSİNE ÇALIŞTI MI?

17 Ağustos sonrası olası bir deprem için neler yapıldı? Hangi önlemler alındı? Depremden alınması gereken dersler alındı mı? Kuşkusuz burada hükümete, yerel yönetimlere ve vatandaşlara önemli görevler düşmekte. Deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında neler yapılacağı konusunda gerekli tedbirler yeterince alındı mı? Yapılan düzenlemelerle Türkiye'de afet yönetimi tek elde toplandı. AFAD, Türkiye'de afet ve acil durumlara ilişkin ülkenin yetkin ve etkili kurumu oldu. Depremle ilgili önemli yasal düzenlemeler yapıldı. Öncelikle Yapı Denetimi Kanunu çıkarıldı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun çıkarıldı, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun çıkarıldı ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği çıkarıldı. TOKİ ve Bakanlık depreme dayanıklı konutlar ürettiler ve üretmeye devam ediyorlar. Kentsel dönüşüm teşvik edildi, ekonomik destekler ve muafiyetler getirildi. Depremlerde can kaybını en aza indirmek için belediyeler ve özel idarelere önemli görevler düşmekte; Kaçak inşaata göz yumulmamalı, sıkı denetim yapılmalı, aktif fay hatlarının geçtiği yerleşim yerleri, alüvyon bölgeler ve çökme bölgeleri plan tadilatlarıyla imara kapatılmalı yani depremde can kaybını önlemek için riskli alan üzerinde bulunan binalar bir an önce taşınmalı, riskli yapılar yenilenmeli, plansız, projesiz ve denetimsiz binaların yapımına müsaade edilmemeli.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olası depremlerde can kaybını azaltmak için birçok projeyi uygulamaya koydu. Önce, zeminle ilgili, Kocaeli Fay Etkinliği Araştırma Projesi'ni, Zemin Sınıflaması ve Sismik Tehlike Değerlendirme Projesi'ni, Tarihî ve Risk Arz Eden Binalar İçin Yapısal Sismolojik İzleme Sistemi Projesi gibi projeleri uygulamaya koydu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Araştırma Raporu'nu hazırladı; Uluslararası deprem gerçeği ve kentleşme çalıştayını her yıl yapmakta. Bu projelerde elde edilen bilgiler doğrultusunda il genelinde imar planlarını revize etmeye devam ediyor. Bölgeden  geçen 18 kilometrelik Kuzey Anadolu Fay Hattı ve koruma bandı imara kapatıldı. Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ marifetiyle 20 binin üzerinde konut üretildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.